آخرین اخبار

ملخ ها به تهران هم می رسند

ملخ های جنوبی که از جانب مسئولان جمهوری اسلامی گفته می شد از عربستان به ایران رسیده اند، حالا به استان های همجوار تهران هم رسیده اند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

ملخ های جنوبی که از جانب مسئولان جمهوری اسلامی گفته می شد از عربستان به ایران رسیده اند، حالا به استان های همجوار تهران هم رسیده اند.

چندی قبل شهروندان تهرانی شاهد حضور گسترده پروانه های قهوه ای رنگ به شهرشان بودند. تعداد آنان به قدری قابل توجه بود که به راحتی با شات های عادی تلفن های همراه نیز می شد حضور آنان را ثبت کرد.

دیگر تهران فقط جای پروانه های تازه از راه رسیده نیست و ملخ ها هم به آنان اضافه می شوند.

حمله این ملخ ها که هنوز جدی گرفته نشده اند، قطعا از مناطق جنوبی شهر خواهد بود. بدترین منطقه ای که جانوران این چنینی می توانند وارد آن شوند، جنوب تهران است چر که اندک مزارع باقیمانده پرورش گل ها، گیاهان، صیفی جات و سایر زمینی ها در همین مناطق هستند و کشاورزی در مناطق مرکزی و شمالی شهر از بین رفته است.

مناطقی مثل شکر آباد و جعفرآباد که انتهای کشاورزی در شهر تهران محسوب می شود اگرچه 20 سال قبل به گفته کارگران زمین های کشاورزی این مناطق آباد بود اما هنوز هم می توان گفت این مناطق زنده هستند.

کم آبی، زمین خواری و آپارتمان سازی و حالا هجوم ملخ ها، همه و همه دست در دست یکدیگر داده تا این چند زمین نیز از بین بروند.

طبیعی است که با هر بار حمله اینگونه جانوران نیاز به سمپاشی های تازه تر است که همین سم ها نیز می توانند مزارع را نابود کنند.

در پی رسیدن ملخ‌ها به استان‌های همجوار تهران و نگرانی از ورود آن‌ها به این استان، رییس اداره نظارت بر امور حیات‌وحش محیط زیست استان تهران گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر افزایش تعداد ملخ‌ها نداشتیم. سازمان حفظ نباتات باید بررسی کند که آیا جمعیت ملخ‌ها در استان تهران نسبت به قبل افزایش داشته است یا خیر تا در صورت افزایش، مبارزه با آن‌ها را آغاز کند و نگذارد که سبب خسارت و دردسر برای مردم شود.

ملخ ها همیشه در تهران بوده اند. اما بر اساس زیست بوم آنها، سم مورد نظر نیز تولید شده و قابل کنترل هستند.

حضور گونه های ملخ جدید، آفت های جدیدی را هم به همراه خواهد آورد که لازم است هرچه سریعتر نسبت به آن رسیدگی شود.

محیط زیست حیات وحش استان تهران، پیگیری در خصوص ورود این ملخ ها خارج از استاندارد را به سازمان نباتات ارجاع داده و وظیفه این سازمان دانسته است.

کرمی در پایان تصریح کرد: ملخ‌ها غذای بسیاری از حیوانات از جمله پرندگان هستند بنابراین تعداد آن‌ها باید در حدی باشد که به مراتع و زمین‌های کشاورزی آسیب نزند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top