آخرین اخبار

سفر آبه به تهران؛ استقبال آمریکا همراه با چماق ناو هواپیمابر

شینزوآبه به تهران آمد تا یک رهبری که دهه ها ایران را ندیده است، میانجی رابطه دو کشوری باشد که آنها هم چهار دهه است که با یکدیگر ملاقات رسمی نداشته اند؛ البته اگر برجام نادیده گرفته شود!

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

شینزوآبه به تهران آمد تا یک رهبری که دهه ها ایران را ندیده است، میانجی رابطه دو کشوری باشد که آنها هم چهار دهه است که با یکدیگر ملاقات رسمی نداشته اند؛ البته اگر برجام نادیده گرفته شود!

آبه به تنهایی آمده است تا روابط ایران با عربستان سعودی، امارات، آمریکا و اروپا را حل و فصل کند. اینکه موفق می شود یا نه، مشخص نیست اما به نظر نمی رسد این سفر موفقیت چشمگیری برای آبه به همراه داشته باشد.

هرچند که چشمان دنیا به این سفر دوخته شده، اما رهبران جمهوری اسلامی در صدد هستند تا پیام خود را از طریق سفر آبه به واشنگتن برسانند.

این سفر می تواند مشخص کند که میزان دشمنی ایران با آمریکا می تواند بهبود یابد یا این دور خصومت با شیب تندتر ادامه خواهد یافت.

دیدار او در حالی صورت می گیرد که تنش در منطقه با شدت بالا ادامه می یابد. عربستان همچنان پیگیر تانکرهای نفت و حمله حوثیان یمنی تحت حمایت ایران به فرودگاه خود است.

اسرائیل نیز از سوی دیگر اصرار دارد که ایران و نیروهای وابسته به آن از سوریه خارج شوند و آمریکا هم می خواهد جمهوری اسلامی در عراق فعالیت مداخله جویانه نداشته باشد.

اینها، همه خرابکاری هایی است که نظام اسلامی به بار آورده و آبه باید ظرف مدت مشخصی که در تهران است حل و فصلشان کند.

سفر آبه یک پیام محترمانه به تهران است که شروط دوازده گانه آمریکا را به جمهوری اسلامی یادآوری کند.

تنش میان تهران و واشنگتن از یک سال و نیم پیش با خروج دونالد ترامپ از توافق هسته ای آغاز شد و پس از آن، دور تازه و بی سابقه ای از تحریم ها رقم خورد.

تلویزیون دولتی ایران به نقل از حسن روحانی اعلام کرد که تحریم های آمریکا به اوج رسیده و از این پس ناکارآمد خواهد بود و آنها خسته می شوند.

با این حال تحریم پتروشیمی ایران نشان داد که نه تنها امضای برگه های تحریم توسط رییس جمهور آمریکا خسته کننده نیست که با جدیت پیگیر واکنش های اروپا نیز هست.

آمریکا می گوید با هرگونه مذاکره برای رفع تنش میان دو کشور موافق است و از این روی، از سفر آبه به تهران استقبال کرده است.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این رابطه گفت کشورش از هر اقدامی که منجر به جلوگیری از افزایش تنش خصوصا ایجاد تنش نظامی شود استقبال می کند.

اخیرا یک ناو هواپیمابر و بمب افکن های B-52 به منطقه خلیج فارس اعزام شده اند که تهران به خاطر داشته باشد در کنار هویج مذاکره، همواره چماق نیز وجود دارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top