آخرین اخبار

جمهوری اسلامی نزدیک بودن جنگ با انگلستان و آمریکا را تایید کرد

سفیر جمهوری اسلامی در لندن صراحتا نزدیکی دو کشور انگلستان و آمریکا برای حمله به ایران را تایید کرد. حمید بعیدی نژاد اعلام کرد که دو کشور برای یک درگیری بالقوه علیه جمهوری اسلامی به یکدیگر نزدیک شده و آماده می شوند.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

سفیر جمهوری اسلامی در لندن صراحتا نزدیکی دو کشور انگلستان و آمریکا برای حمله به ایران را تایید کرد.

حمید بعیدی نژاد اعلام کرد که دو کشور برای یک درگیری بالقوه علیه جمهوری اسلامی به یکدیگر نزدیک شده و آماده می شوند.

بعیدی نژاد گفت: «متاسفانه، ما به یک درگیری نزدیک می شویم که این وضعیت برای همه کشورهای منطقه بسیار جدی خواهد بود.

وی همچنین انجام حملات کوتاه مدت با اهداف مشخص توسط آمریکا علیه جمهوری اسلامی را رد کرد اما گفت برنامه هایی برای حمله وجود دارد.

او به CNN گفت «برخی به طور جدی در حال کار بر روی پروژه حمله هستند. آنها می خواهند ایالات متحده را وارد جنگ تازه ای کنند. امیدوارم این افراد در واشنگتن در این خصوص دقت بسیار کرده و عزم ایران را برای مقابله دست کم نگیرند.»

بعیدی نژاد در ادامه گفت «اگر آنها وارد درگیری با ایران شوند اشتباه بزرگی را کرده اند چرا که دولت و نیروهای نظامی ما در آمادگی هستند.»

سفیر ایران در انگلستان همچنین خاطر نشان کرد: «ما همیشه آماده مذاکره هستیم اما آمریکا نباید در روابط اقتصاد ایران با کشورهای دیگر دخالت کند. این یک تروریسم اقتصادی است.»

ایالات متحده و ایران، پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ که سلطنت شاه مورد حمایت غرب سقوط کرد و یک روحانی، قدرت را به دست گرفت، دچار تنش های زیادی شدند.

این تنش ها تا چهل سال پس از انقلاب ادامه داشت تا به معامله هسته ای ۲۰۱۵ رسید. وزرای خارجه دو کشور در کنار یکدیگر قدم زدند و به نظر می رسد روابط به سطح مطلوبی می رسد.

اما با به نتیجه رسیدن توافقنامه برجام، جمهوری اسلامی مجددا با استفاده از پول های آزاد شده در غرب، اقدام به تجهیز نیروهای شبه نظامی مخالف آمریکا و اسرائیل کرد.

در نهایت با روی کار آمدن دونالد ترامپ، آمریکا به طور یک جانبه از توافقنامه خارج شد و سخت ترین تحریم ها از ابتدای انقلاب اسلامی ایران تا کنون را اعمال کرد.

کشورهای اروپایی که در برجام بودند، در ابتدا از زبان سخنگویشان در اتحادیه اروپا، با این روند مخالفت کردند. اما پس از چندی، با اقدامات مخرب تهران، آنان نیز سکوت کرده تا به امروز که انگلستان نیز در کنار آمریکا آماده حمله به تهران شده اند.

در جریان تحریم های آمریکا، گروه شبه نظامی سپاه پاسداران نیز به عنوان گروهی "تروریست" شناخته شد و آمریکا ۲ ناو هواپیمابر خود را به خلیج فارس فرستاد. جمهوری اسلامی نیز سربازان آمریکایی را تروریست خواند و مادران آمریکایی تهدید شدند که جنازه فرزندانشان را تحویل خواهند گرفت.

هرچند که اروپا در تلاش برای بازگرداندن سطحی از روابط میان تهران و سایر کشورهای جهان است، اما با انجام آزمایشات موشکی و غنی سازی در سطح وسیع مواجه شده که کار را برای مذاکرات سخت کرده است.

اروپا خواستار تصویب کنوانسیون پالرمو و سی.اف.تی (مبارزه با تروریسم) است و جمهوری اسلامی از قبول آن سر باز می زند.

به نظر می رسد در کنار حمله تهران به هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی و همچنین بستن تنگه هرمز که پیشتر چندین بار کشورها را نسبت به این موضوع تهدید کرده بود، راه را برای حمله نظامی مهیا کرده است.

اگرچه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور اسلامی می گوید با ۲ روز خالی کردن خلیج فارس، اتهامات علیه کشورش آغاز شده اما تصاویری که CNN منتشر کرد، حکایت از آن دارد که قایق های سپاه پاسداران اقدام به اینگونه شرارت ها کرده اند.

اوضاع البته به انگلستان، آمریکا، اسرائیل، قطر، امارات و عربستان سعودی ختم نمی شود. امروز آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز گفته است اگر ایران توافق اتمی را رعایت نکند باید با عواقبش روبرو شود.

این نخستین تهدید جدی یک مقام طراز اول اروپایی است که بر علیه تهران موضع گرفته است.

اشاره صدر اعظم آلمان به اقدام شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی است که طی بیانیه ای، موضوع خروج تدریجی این کشور از برجام را مطرح کرده بود.

پس از او سایر مقامات از جمله سید عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد در پرونده هسته ای منتهی به برجام نیز این موضوع را از زاویه دیگر تایید کردند.

پس از بیانیه این شورا، اتحادیه اروپا صراحتا طی بیانیه ای این "خروج" را غیرقابل قبول دانست و از تهران خواست که در توافقنامه بماند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top