آخرین اخبار

آیا رهبران جهان متوجه خطر تهران خواهند شد؟

ایالات متحده با تحت فشار قرار دادن رهبر ایران و وابستگان او در دور دوم تحریم ها، همچنان اقتصاد ایران را زیر فشار گرفته است. سیاست فشار حداکثری کاخ سفید تلاش دارد جمهوری اسلامی را به تسلیم کامل در خصوص سلاح هسته ای وا دارد. اما آیا این کافی است؟

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایالات متحده با تحت فشار قرار دادن رهبر ایران و وابستگان او در دور دوم تحریم ها، همچنان اقتصاد ایران را زیر فشار گرفته است. سیاست فشار حداکثری کاخ سفید تلاش دارد جمهوری اسلامی را به تسلیم کامل در خصوص سلاح هسته ای وا دارد. اما آیا این کافی است؟

سوزان مالونی، کارشناس موسسه بروکینگز می گوید: سوال اصلی این است که آیا می توانیم ایران را مجبور به عقب نشینی کنیم؟

او روز چهارشنبه با خبرنگار ارشد CBS در این رابطه مصاحبه و از تلاش های ایالات متحده برای محدود کردن اعمال ایران از طریق فشار آوردن بر اقتصاد این کشور صحبت کرد.

وی ادامه داد: ما هنوز عقب نشینی محسوسی را از جانب ایران ندیده ایم هرچند که ایالات متحده به فشارهای خود ادامه می دهد.

ایالات متحده از نوامبر سال ۱۹۷۹ و در زمانی که سفارت ایالات متحده تحت محاصره انقلابیون قرار گرفت، روابط خصمانه ای با ایران در پیش گرفت. گروگانگیری در سفارت آمریکا موضوعی نبود که آمریکا از آن به سادگی بگذرد.

اما پس از سال ها مذاکره، دولت اوباما با گروهی از کشورهای دیگر موسوم به ۱+۵ طی جلساتی که به مذاکرات هسته ای مشهور شد، برنامه ای را تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ترتیب دادند که اساس این جلسات یک موضوع بود؛ محدود کردن جمهوری اسلامی در بحث هسته ای و نظارت جدی بر عملکرد رژیم ایران.

پرزیدنت ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود تاکید داشت که توافقنامه برجام، یک معامله شرم آور است و زمانی که به قدرت رسید نیز این توافقنامه را به سطل زباله فرستاد.

مالونی می گوید: «این یک توافقنامه عالی نبود اما در طول تاریخ هم بی سابقه بود. جامعه جهانی ایران را مجبور کرده بود به طور شفاف، عملکرد خود را در نصب سانتریفیوژها نشان دهد. سختگیری بازرسان آژانس هم وجود داشت و رژیم سختگیرانه ای بر آن نظارت می کرد. از نظر من بهترین زمان ممکن برای این توافقنامه وجود داشت.»

تا ماه می سال ۲۰۱۸، پرزیدنت ترامپ به وعده خود عمل کرد و نام ایالات متحده را از این توافقنامه حذف نمود. یک سال بعد از آن نیز اعلام کرد که می خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند. اقدامی که خشم رهبران ایران را در پی داشت.

روابط آمریکا و ایران هرچند قطع شده، اما در هفته های اخیر رو به وخامت گذاشته است. ترامپ، ایران را به خاطر سرنگون کردن یک هواپیمای بدون سرنشین سرزنش کرد. مقامات آمریکایی می گویند پهپادشان در آب های بین المللی بوده است. ایران اما ادعا کرد که این هواپیما به حریم هوایی تجاوز کرده است.

پس از آن یک حمله نظامی محدود علیه ایران به شکل تلافی جویانه صورت گرفت اما به سرعت متوقف شد. رییس جمهور آمریکا بعدا توضیح داد که علت متوقف کردن جنگنده ها، کشته شدن ۱۵۰ ایرانی است.

در پی تحریم های جدیدی که ترامپ علیه علی خامنه ای اعمال کرد، رییس جمهور ایران، دولت ترامپ را دچار اختلال ذهنی دانست. حسن روحانی در اولین سخنان مربوط به این موضوع دارایی رهبر جمهوری اسلامی را یک خانه فرسوده و یک حسینیه برشمرد.

به نظر می رسد این اقدام ترامپ بیشتر یک اقدام نمادین باشد اما مطمئنا کاخ سفید قصد دارد تمام اقتصاد ایران را دچار ویروس تحریم کند.

 

بالاخره چه خواهد شد؟

 

اقدام نظامی علیه ایران تا کنون صورت نگرفته است اما در صورت وقوع چنین اتفاقی، قطعا شاهد یک جنگ گسترده و ادامه دار خواهیم بود. چنین جنگی به صدها هزار نیروی آمریکایی نیاز دارد و مطمئنا تاثیرات ویران کننده ای بر کل اقتصاد جهان خواهد داشت.

نشست G20 نشانه های دیگری از تلاش ترامپ برای ایجاد اتحاد علیه جمهوری اسلامی را نشان داد. آیا رهبران جهان متوجه خطر تهران خواهند شد؟

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top