آخرین اخبار

تلاش های عبدالمهدی برای محدود کردن شبه نظامیان وابسته به ایران

در راستای اقدامات هماهنگ دولت عراق با آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی، عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور تلاش های قابل توجهی را در محدود کردن گروه های وابسته به جمهوری اسلامی می کند.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

در راستای اقدامات هماهنگ دولت عراق با آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی، عادل عبدالمهدی نخست وزیر این کشور تلاش های قابل توجهی را در محدود کردن گروه های وابسته به جمهوری اسلامی می کند.

برنامه نخست وزیر عراق برای این نیروهای شبه نظامی، از بین بردن گذشته تاریک و همچنین ادغام آنان در گروه های رسمی نظامی حکومت است.

هرچند که این حرکت به نظر با هدف محدود کردن گروه های شبه نظامی وابسته به جمهوری اسلامی از جمله حشدالشعبی است، اما در عین حال خطرات جدی را متوجه نظامیان آمریکایی مستقر در عراق می کند.

اگر عملیات فرستادن نیروهای شبه نظامی به نیروهای رسمی مسلح عراق به درستی و با ظرافت انجام نشود، آن زمان تعداد جنگجوی زیادی هستند که به طور رسمی، در یک هماهنگی منظم با ارتش آمریکا قرار گرفته اند هرچند که در تضاد جدی ایدئولوژیک با آنان هستند.

بر اساس حکم نخست وزیر عراق که روز دوشنبه صادر شد، تمامی نیروهای بسیج شبه نظامی شیعه، به داخل ارتش راه خواهند یافت؛ اگرچه گزینش های لازم از آنان به عمل خواهد آمد.

بسیاری از این نیروها، در زمان حمله داعش به عراق و در حالی که نیروهای آمریکایی در کنار ارتش عراق در حال جنگ با شبه نظامیان این گروه بود، به افراد داعش پیوسته بودند و امروز تنها با خروج ظاهری داعش است که به صف حامیان ایران پیوسته اند.

اگرچه گروه داعش به صورت پایه بر اساس مذهب سنی بنا شده اما قطعا در زمان جنگ، تفکیک مذهب صورت نمی گیرد.

جمهوری اسلامی پیش از این با طالبان افغانستان، یک گروه اسلامگرا نیز به دلیل ضدیت با آمریکا پیمان های غیر رسمی بسته بود.

خبرگزاری های ایلنا، ایرنا و ایسنا در برهه هایی به مصاحبه با سران طالبان پرداخته بودند و یا اخبار این گروه را که معمولا رجزخوانی برای ایالات متحده آمریکا است منتشر کرده اند. این مساله صرفا به خبرگزاری ها محدود نشده و صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز به سادگی افراد طالبان را در آزادی کامل رو به روی دوربین می آورد و با آنان در خصوص مسائل منطقه مصاحبه می کند.

به هیچ عنوان بعید نیست داعش شکست خورده در عراق و سوریه که دیگر عملیات تروریستی در خاک اروپا انجام نمی دهد، در پیمان نانوشته تازه ای با جمهوری اسلامی هم جان تازه ای بگیرد و هم به اهداف خود نزدیکتر شود.

اخیرا ویدیویی از گروهی از افرادی که وبسایت ها آنان را افراد داعش دانسته بودند منتشر شد. در این ویدیو که پنج نفر در آن فعال بودند، یکی از افراد به زبان فارسی با لهجه عربی استان خراسان را هدف قرار داد و اعلام کرد که به زودی عملیاتی را آغاز خواهد کرد.

انتشار این ویدیو در این زمان که آمریکا و ایران در تنش در خلیج فارس به سر می برند، قطعا بی ارتباط نیست. به نظر می رسد جمهوری اسلامی همانطور که با طالبان وارد گفتگو شد، قصد دارد از شبه نظامیان داعش نیز در جنگ های نامنظم و نامتقارن علیه نیروهای آمریکایی در منطقه بهره ببرد.

از دید جمهوری اسلامی، نیروهای ارتش آمریکا "تروریست" هستند. فروردین ماه سال جاری، عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد هسته ای به دنبال اقدام آمریکا در "تروریستی" دانستن سپاه پاسداران اعلام کرد «از این پس آمریکایی ها در پایگاه هایشان در منطقه سرباز آمریکایی نیستند و از نظر ما این پایگاه ها، تروریستی و نیروهای مستقر در آن تروریست شناخته خواهند شد.»

عادل عبدالمهدی در فرمانی ضمن تقدیر از "ایمان" افراد عضو حشدالشعبی اعلام کرد که این گروه از تاریخ ۳۱ جولای سال جاری دیگر نمی توانند به صورت خودسر ایست های بازرسی داشته باشند.

در فرمان نخست وزیر عراق اینگونه آورده شده که افراد وابسته ضمن پیوستن به نیروهای مسلح رسمی، اگر تمایلی به این مهم ندارند، می توانند بدون حمل سلاح به گروه های سیاسی بپیوندند.

گفته شده که فرمان وی به دنبال درخواست و چراغ سبز آیت الله سیستانی، مرجع شناخته شده شیعه در عراق جهت ساماندهی به نیروهای حشدالشعبی صادر شده است.

به گفته برخی منابع همچون روزنامه العرب در لندن، آیت الله سیستانی با فرستادن پیغام هایی به نخست وزیر عراق از فعالیت های خارج از کنترل نیروهای حشد الشعبی در صورت درگیری نزاع میان ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرده است.

آنطور که به نظر می رسد مقامات سیاسی و مذهبی عراق به یک اجماع مشخص در خصوص تنش میان آمریکا و ایران رسیده اند. این اجماع یک نکته مهم دارد و این مهم این است که عراق قصد ندارد زمین خاکی جنگ میان دو کشور باشد.

پیش از این در اواخر ماه می سال جاری، تظاهرات گسترده ای در بغداد به همت جریان نزدیک به مقتدی صدر برگزار شد که سخن اصلی تظاهر کنندگان، درخواست برای دور ساختن عراق از منازعه موجود میان ایالات متحده و ایران بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top