آخرین اخبار

جرمی هانت: اگر نفت به سوریه نرود، تانکر را آزاد می کنیم

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا درباره تانکر توقیف شده توسط دریانوردان سلطنتی بریتانیا در نزدیکی جبل الطارق گفت این تانکر در صورتی که مقصد آن سوریه نباشد آزاد خواهد شد.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا درباره تانکر توقیف شده توسط دریانوردان سلطنتی بریتانیا در نزدیکی جبل الطارق گفت این تانکر در صورتی که مقصد آن سوریه نباشد آزاد خواهد شد.

ایران هر از گاهی تلاش می کند تا امکان دور زدن تحریم ها توسط اروپا را بررسی نماید تا مشخص شود آیا اروپا حاضر است مقداری همکاری با آنان داشته باشد یا نه!

تانکر ذکر شده که در چهارم جولای متوقف شد، متهم است که در تلاش برای شکستن تحریم های اروپا بوده است.

با آنکه مساله برگزیت در بریتانیا همچنان داغ است و هر لحظه امکان روی کار آمدن یک نخست وزیر محافظه کار همچون بوریس جانسون وجود دارد، اما این کشور همچنان بر اساس قوانین اتحادیه اروپا و به نفع آن فعالیت می کند. این برای کشورهایی چون ایران و نظام حاکم بر آن، هشدار مهمی است که رهبران آن تصور نکنند می توانند از اختلافات داخلی کشورها سوءاستفاده کنند.

بریتانیا با توقیف تانکر ایرانی نشان داد که اگرچه برگزیت همچنان وجود دارد و بسیار پر رنگ هم هست اما این، بهانه ای برای تهران نخواهد شد که از آب گل آلود، ماهی بگیرد.

حالا ایران ادعا می کند اقدام بریتانیا، دزدی دریایی است و بریتانیا می گوید تهران پس از این اقدام قصد گروگانگیری داشته و تلاش کرده تا یک تانکر انگلیسی را توقیف کند.

پس از گفتگوهایی که بریتانیا با تهران داشته و آن را "سازنده" خوانده، آقای هانت گفت که ایران خوشبختانه قصد افزایش تنش را نداشته است.

هانت گفت که آقای محمدجواد ظریف تایید کرده است که نگرانی ایران همواره مقصد این محموله ها بوده است و نه مبدا آن! هانت نیز با تایید این سخنان گفت در صورتی که ایران تایید کند مقصد این محموله، سوریه نیست مشکلی با آزاد کردن آن ندارد.

وی افزود که آقای ظریف قصد دارد مشکل را حل کند و به دنبال افزایش تنش نیست.

بریتانیا به دنبال تحرکات ایران، چندی پیش اعلام کرده بود که با آمریکا در مساله نظامی علیه ایران همسو است.

این کشور تلاش دارد تا هر چه سریعتر خود را به بازار آمریکا نزدیک کند و از اتحادیه اروپا فاصله بگیرد.

جواد ظریف اصرار دارد که کشورش صادرات نفت خود را تحت هر شرایطی ادامه دهد. در گفتگوی تلفنی که ظریف با هانت داشت، وزیر امور خارجه ایران گفت این تانکر به شکل قانونی به مسیر خود ادامه می داد و بریتانیا باید هرچه سریعتر آن را آزاد کند.

سوریه و پالایشگاه های آن در تحریم اتحادیه اروپا هستند و به گفته مقامات انگلستان، جمهوری اسلامی با این اقدام قصد داشته که تحریم ها را برای سوریه نیز دور بزند.

این در حالیست که تهران خود نیز نمی تواند نفت خود را عرضه کند و تحت تحریم های شدید آمریکا و اتحادیه اروپا است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اقدام بریتانیا را "دزدی دریایی" خواند و خواستار آن شد که کشتی سریعا آزاد شده و به ادامه سفر بپردازد.

ایران همچنین سفیر بریتانیا در تهران، رابرت ماکیر را فراخواند و شکایت کرد.

آقای موسوی افزود: «این اقدام نشان داد که انگلستان نیز سیاست های خصمانه آمریکا را دنبال می کند که برای ملت و دولت ایران غیر قابل پذیرش است.»

جرمی هانت در همان گفتگوی تلفنی اعلام کرد که مساله بریتانیا، کشور سوریه به عنوان مقصد است و با صادرکننده آن -ایران- مشکلی ندارد.

واشنگتن در تلاش است تا صادرات نفت ایران را به صفر برساند. این تلاش ها در پی یک سیاست آمریکایی با عنوان "فشار حداکثری" ادامه دارد. اتحادیه اروپا و انگلستان از این سیاست پیروی نمی کنند اما توان مقابله رسمی با آن را نیز ندارند.

ایران غالبا اتحادیه اروپا و خصوصا بریتانیا را متهم می کند که حامی سیاست های آمریکا هستند و از اقدامات آنها بر علیه اقتصاد ایران و محدود کردن آن حمایت می کنند.

اتحادیه اروپا همواره از ایران می خواهد که به تعهدات خود در خصوص برجام پایبند باشند و به کنوانسیون های مبارزه با پولشویی نیز بپیوندند تا در قبال آن قراردادهایی نظیر اینستکس منعقد و به مرحله اجرا درآیند. تاکنون هیچ یک از این اقدامات انجام نشده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top