آخرین اخبار

نصرالله خطاب به ایران: اگر جنگ در گرفت، اسرائیل را بمباران کنید

دبیرکل حزب الله لبنان، حسن نصرالله می گوید در صورتیکه جنگی میان ایران و آمریکا دربگیرد، اسرائیل در امان نخواهد بود و دیگر وضعیت "طبیعی" نخواهد داشت.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

دبیرکل حزب الله لبنان، حسن نصرالله می گوید در صورتیکه جنگی میان ایران و آمریکا دربگیرد، اسرائیل در امان نخواهد بود و دیگر وضعیت "طبیعی" نخواهد داشت.

رهبر حزب الله لبنان هشدار داده است که در صورت در گرفتن جنگ میان ایران و ایالات متحده، جمهوری اسلامی قادر به بمباران گسترده و خشن اسرائیل است و این کار را می تواند انجام دهد.

سخنان سید حسن نصرالله روز جمعه پس از هفته ها تنش میان ایالات متحده و ایران از تلویزیون المنار وابسته به جنبش حزب الله پخش شد.

نصرالله گفت: «وقتی آمریکایی ها متوجه شوند که این جنگ می تواند منجر به نابودی اسرائیل شود، آنها در برنامه های خود تجدید نظر خواهند کرد.»

وی در ادامه گفت: «مسئولیت جمعی ما در منطقه این است که برای جلوگیری از جنگ آمریکا با ایران تلاش کنیم. نه عربستان سعودی و نه امارات متحده عربی علاقه ای به درگیری ندارند.»

مجلس نمایندگان آمریکا نیز در طرحی تلاش می کند تا اختیارات دونالد ترامپ را برای آغاز جنگ بر علیه ایران محدود کند. رفتارشناسی دونالد ترامپ اما نشان می دهد که او در صورت نیاز، این کار را آغاز خواهد کرد و پنتاگون سریعا وارد عمل خواهد شد.

هر چند که نصرالله برای غرب گردن فرازی کرده و آنان را تهدید به نابودی اسرائیل می کند، اما کمرنگ تر شدن و البته سیاسی تر شدن حزب الله به دنبال پروژه منزوی کردن ایران کاملا مشهود است.

حزب الله لبنان در سوریه کمتر دیده می شود و فضا به طور کامل در اختیار گنبد آهنین اسرائیل قرار گرفته است.

نصرالله پیش از این گفته بود که تابستان داغی در راه است و احتمال دارد او در جنگی بر علیه اسرائیل کشته شود.

بر همین اساس دبیرکل حزب الله گفت که شمار جنگجویان جنبش خود را که از دولت بشار اسد حمایت می کنند کاهش داده است. 

وی گفت: «ارتش سوریه تا حد زیادی سامان یافته است و امروز دیگر به ما نیازی ندارد. ما در هر منطقه ای که نیاز باشد حضور خواهیم یافت اما دیگر به حضور حزب الله در سوریه نیاز نیست هرچند که هنوز آنجا هستیم.»

وی نگفت که شبه نظامیان حزب الله که از سال ۲۰۱۳ در سوریه حضور دارند، چقدر از این کشور خارج شده اند.

سخنرانی های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش از "تابستان داغ" در خصوص تنش موجود در منطقه، همواره یک شرط اساسی و اصلی داشته است؛ جمهوری اسلامی و متحدان آن باید از سوریه خارج شوند. به نظر می رسد آقای نتانیاهو در مساله سوریه به هدف خود دست یافته است.

از سال ۲۰۱۵، دولت سوریه با حمایت روسیه و ایران بخش زیادی از سرزمین های سوری را از به گفته دولتی ها "شورشیان" پس گرفته اند و اکنون حدود ۶۰ درصد از کشور تحت کنترل دولت است.

نصرالله می گوید هیچ یک از اعضای نظامی حزب الله در سوریه مستقر نیستند چرا که نیروهای سوری و روسی در آنجا در آمادگی کامل قرار دارند.

او در خصوص نتانیاهو نیز گفت که نخست وزیر اسرائیل مردم خود را فریب می دهد. ایران هیچگاه سوریه را ترک نخواهد کرد و این خواب اسرائیل تعبیر نخواهد شد.

اسرائیل و حزب الله لبنان به طور فنی در حال جنگ هستند. اسرائیل تونل های مخفی حزب الله را کشف می کند و حزب الله به طور دائمی اسرائیل را تهدید می کند.

در میان این میزان از آشوب، تهران همچنان بر مواضع خود پافشاری می کند و اصرار دارد که آمریکا را به عقب نشینی وا دارد.

تحریم های آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی نیز هر ماه شکل تازه ای به خود گرفته و شروع به بارش می کنند. روسیه نیز که یکی از امیدهای جمهوری اسلامی بود اعلام کرد که نمی خواهد آتش نشان منطقه باشد و به نوعی ولادیمیر پوتین خود را از محاصره تازه آمریکایی ها در منطقه رها کرد تا بیش از این در تنش قرار نگیرد.

همچنین کره شمالی که یکی از امیدهای روزنامه کیهان در جهت مقاومت در برابر ایالات متحده بود، لبخندهای امیدبخشی به دونالد ترامپ نشان داد که به هیچ عنوان مطلوب "رهبر مسلمین جهان" مستقر در تهران نبود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top