آخرین اخبار

شورای نگهبانی تندتر، خشن تر و بی قانون تر در راه است

روز گذشته علی خامنه ای در حکمی فراقانونی، ماندن آملی لاریجانی و یزدی را برای یک دوره دیگر در شورای نگهبان تمدید کرد.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

روز گذشته علی خامنه ای در حکمی فراقانونی، ماندن آملی لاریجانی و یزدی را برای یک دوره دیگر در شورای نگهبان تمدید کرد.

شورای نگهبان به عنوان یک نهادی شناخته می شود که دائما در حال تعریف و تمجید از رهبر جمهوری اسلامی است حال آنکه وظیفه این نهاد نظارت بر عملکرد مجموعه ای به نام خبرگان رهبری است که کار آنان نیز نظارت بر عملکرد رهبری است.

بدین ترتیب رهبر جمهوری اسلامی، افرادی را در سمتی می گمارد که آنان بر اعضای یک نهاد دیگر که کارشان نظارت بر کار رهبری است، نظارت داشته باشند!

محمد یزدی خود رئیس پیشین خبرگان رهبری بوده و اکنون این سمت در اختیار احمد جنتی است که با حفظ سمت در شورای نگهبان، مسئولیت ریاست بر مجلس خبرگان رهبری را نیز دارد.

در مثالی ساده می توان اینگونه گفت که احمد جنتی و محمد یزدی در شورای نگهبان به عملکرد احمد جنتی و محمد یزدی در مجلس خبرگان رهبری نظارت می کنند تا هر دو به عملکرد رهبر نظام که خود آنان را تعیین کرده نظارت کنند.

شخص رهبر جمهوری اسلامی نیز بر عملکرد این افراد نظارت دقیق دارد تا به فرض اثبات انقلابی بودن آنان، بر سمت های مختلف گمارده شوند!

وضعیت آملی لاریجانی نیز مشخص است. فردی که در دوره ریاست بر قوه قضاییه، پرونده های زیادی را نادیده گرفت و پرونده خود او در افکار عمومی و بخشی از مجلس شورای اسلامی در خصوص ۶۳ حساب شخصی قوه قضاییه همچنان مفتوح است.

ابراهیم رییسی، رییس فعلی قوه قضاییه نیز ضمن تایید وجود بیش از ۶۰ حساب بانکی وابسته به قوه قضاییه، اعلام کرده بود که این حساب ها برای زمانی بود که اگر بودجه دولتی کفاف هزینه های این قوه را نداد، بتوان از آنها برداشت کرد.

رئیسی در خصوص سودهای بانکی که به این حساب ها تعلق می گرفت توضیحی نداد. همچنین تراکنش های بانکی انجام شده میان این حساب ها (که قابلیت پولشویی دارند) و یا رفت و برگشت پول به خارج از حساب های ذکر شده موجود نیست.

محمدجواد ظریف، آبان ماه سال گذشته گفت پولشویی گسترده در ایران وجود دارد و بسیاری از این پولشویی ها منفعت می برند.

حال چنین شخصی به محض خروج از قوه قضاییه، بدون آنکه وضعیت این حساب ها و سایر گمانه زنی ها در خصوص زمین خواری و جنگل خواری شخصی را روشن کند، به شورای نگهبان رفت و روز گذشته با امضای علی خامنه ای، یک بار دیگر بر جای خود نشست.

یکایک امضاهایی که رهبر جمهوری اسلامی در طول ۳۰ سال رهبری خود کرده است، اگر تماما ضرر برای یک ملت نبوده باشد، اما می توان گفت اگر این امضاها به شکل سریالی در کنار هم گذاشته شود، مشخص می گردد که درصد کاملا محسوس، چشمگیر و قابل توجهی باعث و بانی خسارت بوده اند.

با حضور محمد یزدی و آملی لاریجانی که نفر نخست، فرد مورد اطمینان و نظر اصلاح طلبان در انتخابات خبرگان رهبری نیز بود، باید شاهد اقدامات فراقانونی این نهاد در تفسیر قوانین داخلی و خارجی بود.

از هزینه هایی که شورای نگهبان در کنار مجمع تشخیص مصلحت نظام باز هم به ریاست صادق آملی لاریجانی برای کشور ایجاد کرده اند، عدم تصویب FATF در جهت مبارزه با پولشویی است.

به نظر می رسد مقاومت این افراد که ظن بسیاری در خصوص پولشویی آنها خصوصا صادق لاریجانی وجود دارد، مساله عدم پذیرش FATF را در کنار یکدیگر قرار می دهد.

با نزدیک شدن به انتخابات اسفند در پایان سال جاری، و با در کنار هم قرار دادن انتصاب دوباره لاریجانی و یزدی و قرار دادنشان در یک اتاق و در یک کنار کدخدایی و جنتی، به نظر می رسد رهبر جمهوری اسلامی، طرح دیگری برای آنچه که "مهندسی انتخابات" نامیده می شود دارد.

با این تفاوت که این بار در کنار مهندسی انتخابات، با تجمع همه این افراد در یک اتاق، بنا به تفاسیری که احمد جنتی کرده و خواهد کرد، نامزدهای انتخاباتی از هم اکنون باید آماده درگیری های تازه با شورای نگهبان باشند.

شورای نگهبانی ها از پیش از سال ۱۳۹۴ نشان دادند که هر کس که درون این شورا فعال است، حتما موافق نظر احمد جنتی نیست. استعفای فردی چون نجات‌الله ابراهیمیان (نزدیک به اصلاح طلبان حامی رئیسی) از سمت سخنگویی این شورا در همین راستا است.

همچنین انتقادات گاه و بیگاه هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان به عملکرد شورا، نشان می دهد که تا کنون عایدی مثبت نداشته است. حال باید دید طیف جدید نزدیک رهبر جمهوری اسلامی، چه برنامه هایی برای پایان امسال دارند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top