آخرین اخبار

افزایش حملات سایبری و ارتباط آن با تنش های خلیج فارس

مقامات وزارت دفاع ایالات متحده می گویند یک هواپیمای ایرانی (پهپاد) را در نزدیکی یک کشتی جنگی آمریکایی در تنگه هرمز با استفاده از یک نوع تکنولوژی جدید که اخیرا نیز نیروی دریایی از آن استفاده کرده، مورد هجوم قرار داده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

مقامات وزارت دفاع ایالات متحده می گویند یک هواپیمای ایرانی (پهپاد) را در نزدیکی یک کشتی جنگی آمریکایی در تنگه هرمز با استفاده از یک نوع تکنولوژی جدید که اخیرا نیز نیروی دریایی از آن استفاده کرده، مورد هجوم قرار داده است.

سپاه پاسداران پس از این حمله، فورا آن را تکذیب کرد. سپس دونالد ترامپ گفت مطمئن است که این پهپاد را ساقط کرده و در نهایت نیز سپاه یک فیلم نشان داد.

هواپیماهای بدون سرنشین همواره تهدیدی برای نیروهای دریایی آمریکا بوده اند و ایالات متحده با آنها برخورد کرده است.

از زمان افزایش تنش ها در خلیج فارس، جمهوری اسلامی به نقاط مختلف پهپاد می فرستد و فعالیت آمریکایی ها را زیر نظر گرفته است.

نام تکنولوژی استفاده شده برای ساقط کردن پهپاد Madis است. سیستمی به روز شده که تغییرات سریع تکنولوژی در آن استفاده و حاصل شده است.

ایالات متحده با ساقط کردن پهپاد بدون سرنشین، دو هدف را به طور همزمان پیش برد. نخست اینکه پاسخ حمله سپاه را داد و در مرحله دوم هرچند که سپاه تکذیب کرد، اما قدرت خود را به نمایش گذاشت.

مشخص نیست که چندین بار از Madis برای هدف گیری هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شده، اما رویداد این هفته به طور رسمی فعالیت این سامانه را معرفی کرد.

مقامات پنتاگون، مسلح بودن پهپاد جمهوری اسلامی را رد کرده اند.

در یمن، حوثی های تحت حمایت جمهوری اسلامی، پیشتر نیز از هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت عملکرد ایجاد انفجار و آتش استفاده کرده اند.

ایالات متحده به نمایش سامانه هایی روی آورده که می تواند اثبات کند نیاز چندانی به جنگ نظامی با استفاده از روش های سنتی ندارد و استفاده از نیروهای نظامی محدود ندارد.

در همین راستا، ماه گذشته نیز ارتش ایالات متحده در هماهنگی با مرکز فرماندهی خود در خاورمیانه، اقدام به حملات سایبری بر علیه سیستم های کامپیوتری سپاه کرد.

جنگ سایبری ایالات متحده بر علیه جمهوری اسلامی، در کنار تحریم های مختلف کاخ سفید، ضرباتی سخت و جبران ناپذیر به سیستم های هجومی رژیم ایران وارد می کند.

هرچند که محمدجواد آذری جهرمی گفته است در برابر حملات میلیونی از خارج از کشور به سیستم ها مقاومت شده و نتایجی که آمریکایی ها می خواستند حاصل نگشته، اما واکنش های سپاه پاسداران نشان می دهد که آنها در تلاش برای پاسخگویی به این حملات هستند.

سرویس جیمیل که به عنوان قدرتمندین سرویس ایمیلی گوگل در سراسر جهان شناخته می شود، اخیرا برای برخی از فعالین مدنی مخالف جمهوری اسلامی پیامی فرستاده که خبر از حمله دولت به این اکانت ها می دهد.

متن پیام گوگل به این فعالین نشان می دهد که یک "دولت" پشت این حملات است هرچند که گوگل به دلیل آنکه متجاوزان راه جدیدی پیدا نکنند، از افشای روش حمله خودداری می کند.

شرکت امنیتی FireEye اعلام کرده که به نشانه هایی دست یافته که نشان می دهد تهران در حال آزمایش روش های جدید برای انجام حملات سایبری است.

چندین شرکت امنیت سایبری آمریکایی اظهار داشتند که ماه گذشته به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد جمهوری اسلامی در تلاش برای نفوذ به مراکز مهم دولتی ایالات متحده و خصوصا بخش انرژی آمریکا از جمله تامین کنندگان نفت و گاز است.

در حالی که عملیات های جمهوری اسلامی می تواند به نوعی جاسوسی معمولی تلقی شود، اما به گفته وال استریت ژورنال، کارشناسان بسیاری معتقدند که این فعالیت های تخریب گرایانه می تواند ارتباط نزدیکی با افزایش تنش ها در خلیج فارس میان تهران و سایر قدرت های جهانی خصوصا آمریکا داشته باشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top