آخرین اخبار

تنش ایران و آمریکا، فضا را برای تندروهای سابق مناسب کرده است

فردی چون محمود احمدی نژاد که در دوره ریاست جمهوری خود، با سخنرانی های آتشین بر علیه کشورهای اروپایی و آمریکا و حتی روسیه برای کشور هزینه ایجاد می کرد، امروز خواهان مذاکره مستقیم با شخص دونالد ترامپ است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

افزایش تنش میان کشورهای آمریکا و ایران، فضا را برای افرادی مناسب کرده که خود در دوره ای، بیشترین هزینه را برای کشور ایجاد کردند.

فردی چون محمود احمدی نژاد که در دوره ریاست جمهوری خود، با سخنرانی های آتشین بر علیه کشورهای اروپایی و آمریکا و حتی روسیه برای کشور هزینه ایجاد می کرد، امروز خواهان مذاکره مستقیم با شخص دونالد ترامپ است.

احمدی نژاد در دورانی که ایران در یک ثبات نسبی ناشی از مدیریت اصلاح طلبان به ریاست محمد خاتمی بود، پس از تحویل گرفتن دولت شروع به ماجراجویی کرد.

از اسرائیل گفت و اینکه این کشور را به رسمیت نمی شناسد. نامه ای چند صفحه ای برای جرج بوش فرستاد که بی پاسخ ماند. تحریم های سازمان ملل را کاغذ پاره خواند و ایران را تا جایی پیش برد که امکان قرار گرفتن ذیل فصل ۷ وجود داشت.

انکار هولوکاست، تقلب در انتخابات ۸۸، تحریک کشورهای همسایه، فساد نزدیکان دولت که همگی از وزرا یا معاونین وی بودند، در مجموع حوادثی بود که ایران را هم از نظر داخلی و هم از دید جهان، بی اعتبار و منزوی ساخت.

او حالا در گفتگو با نیویورک تایمز، به طور مفصل در خصوص مسائل دو کشور اظهار نظر می کند. رییس جمهور سابق ایران، نامه ها و بیانیه های خود را به نام "خادم ملت" امضا می کند.

در گفتگوی مفصلی که نیویورک تایمز با او داشته، وی دونالد ترامپ را "مرد عمل" و یک "تاجر" دانسته که سود و زیان را می فهمد.

در حالی که رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه ای، مذاکره با آمریکا را کاملا ممنوع کرده، احمدی نژاد می گوید ایران باید با دونالد ترامپ به شکل مستقیم مذاکره کند.

دوباره جای افراد در حکومت ایران عوض شده است. روزی که محمود احمدی نژاد و سیستم سیاست خارجی اش تحویل تیم جواد ظریف داده شد، رئیس جمهور سابق روسیاه بود که نحوه تعامل با دنیا را نمی دانست.

امروز اما محمدجواد ظریف، حسن روحانی و طیف اعتدالگرایان بدون لبخند صحبت می کنند و همراه با رهبر جمهوری اسلامی، نمی خواهند با این شرایط با آمریکا مذاکره کنند و در مقابل محمود احمدی نژاد می گوید باید با ترامپ وارد مذاکره و گفتگوی مستقیم شد.

به نظر می رسد احمدی نژاد، پس از مدت ها سکوت و انتقاد به قوه قضاییه و قوه مجریه و تا حدی سپاه پاسداران و شخص قاسم سلیمانی، دوباره تمایل دارد در رسانه ها دیده شود.

اینکه وی با نیویورک تایمز مصاحبه می کند، هدیه بزرگیست که می تواند به خود بدهد چرا که حالا حرف های او را میلیون ها نفر در سراسر جهان می شنوند و مورد توجه قرار می گیرد.

انتشار توییت های او به زبان انگلیسی هم در همین راستای دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن می تواند تعریف شود.

بر خلاف سایر منتقدان و مخالفان جمهوری اسلامی، او جرات می کند که حتی درباره سپاه پاسداران سخنرانی کند و نامه بنویسد. آیت الله خامنه ای همچنان به او بال و پر می دهد و به نظر می رسد رییس جمهور سابق، به خوبی از باج های رهبری استفاده می کند.

روزبه میرابراهیمی، تحلیلگر ایرانی ساکن نیویورک به نیویورک تایمز می گوید: احمدی نژاد با شجاعت در خصوص مسائلی سخنرانی می کند که معمولا در ایران کسی نمی تواند بدون پرداخت هزینه هایی نظیر زندان به زبان آورد.

احمدی نژاد در این مصاحبه گفته است ایران و آمریکا باید به طور مستقیم درباره تمام اختلافاتی که از زمان انقلاب ۵۷ و موضوع تسخیر سفارت آمریکا به وجود آمد و تا به امروز ادامه داشته با یکدیگر صحبت کنند.

وی ادامه داد اگر آقای ترامپ حداقل بخشی از سیاست "فشار حداکثری" خود را هم کاهش دهد می توان بهتر وارد مذاکره شد.

محمود احمدی نژاد تا کنون ۳ بار به دونالد ترامپ نامه فرستاده است. یک بار در دوره ای که پیروز انتخابات شد، یک بار در جریان خروج از برجام و باری دیگر زمانی که تنش در خلیج فارس افزایش یافت.

او نامه ها را از ۳ روش ارسال کرده است. سفارت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است، ایمیل مستقیم کاخ سفید و البته توییتر!

سفارت سوئیس همان زمان اعلام کرد که وظیفه اش نامه رسانی نیست. کاخ سفید نیز پاسخی به ایمیل احمدی نژاد تا کنون نداده است. در توییتر هم مشخص نیست که پیام احمدی نژاد به دست دونالد ترامپ رسیده یا نه، چرا که رییس جمهور آمریکا، وی را دنبال (Follow) نمی کند.

برای نخستین بار هر دو کشور خواستار مذاکره با یکدیگر هستند اما تهران پیش شرط دارد. جمهوری اسلامی می گوید برای مذاکره، ابتدا باید تحریم ها لغو شوند و آمریکا به میز مذاکره بازگردد.

مطمئنا هیچ تضمینی وجود ندارد که طرفین راه حلی برای مذاکره پیدا کنند. از دید علی خامنه ای، دونالد ترامپ حیله گر و آمریکا شیطان بزرگ است.

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران که شایعه رییس جمهور شدن او در آینده همچنان مطرح است نیز می گوید مذاکره با آمریکایی ها عین تسلیم در برابر این کشور است.

آقای احمدی نژاد می گوید مذاکره مستقیم باید اتفاق بیفتد و لازمه اش این است که آمریکا هم کمی در برخوردهای خود نرمش نشان دهد.

او گفت اگر گلوی کسی را فشار دهید و بعد بگویید بیا و مذاکره کن، قطعا چنین چیزی نخواهد شد. مذاکره باید در شرایط آرام و محترمانه صورت بگیرد تا دوام بیشتری داشته باشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top