آخرین اخبار

دردسرهای FATF برای جمهوری اسلامی؛ خیانتی آشکار؟

داستان دنباله دار FATF همچنان دردسر ساز است و هزینه های زیادی را بر ایران تحمیل می کند. دولت های در سایه ولایت فقیه در ایران به دنبال افرادی می گردند که با دید مثبت به آن نگاه کنند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

داستان دنباله دار FATF همچنان دردسر ساز است و هزینه های زیادی را بر ایران تحمیل می کند. دولت های در سایه ولایت فقیه در ایران به دنبال افرادی می گردند که با دید مثبت به آن نگاه کنند.

حالا با توجه به فشارهایی که جهان بر جمهوری اسلامی آورده، افرادی که در داخل ایران، حرف از FATF بزنند، خائن هستند.

پس از سقوط و شکست برجام، علی خامنه ای در چند سخنرانی به اروپایی ها به جز آمریکایی ها که دشمن همیشگی بیت رهبری شناخته می شوند، حمله کرد.

شوخی تلخ اروپایی ها، اروپایی های کراوات زده ای که خوی وحشیگری دارند و عبارات دیگری که تنها خامنه ای آنها را استفاده می کند و امامان جمعه تکرار می کنند، به دیپلماسی ناقص و خراب دولت روحانی و مشخصا محمدجواد ظریف، آسیب بزرگی زده است.

به همین خاطر و به دنبال فشارهای ناشی از شکست برجام بر دولت روحانی، تیم دولت نیز مجبور به اطاعت کامل از خواست های رهبر هستند!

به همین خاطر است که دیگر صحبتی از مذاکره (با آمریکا)، FATF یا مذاکره بر سر موشک و برنامه هسته ای ایران نمی شود.

اینکه خامنه ای نمی خواهد به گفته او، تجربه تلخ مذاکره با آمریکایی ها را تکرار کند، یک معنای مشخص دارد. معنای این جملات این است که تیم دولت باید بنشیند و صرفا اشارات انگشت رهبر را منفعلانه تماشا کند.

پس از این شکست ها است که وقتی سریالی مثل گاندو ساخته می شود، جواد ظریف در آن نقش یک دیپلمات احمق را بازی می کند که هیچ چیز از آمریکا نمی داند؛ شاید متلکی تصویری به کسی که عاشق قهوه و رستوران های آمریکایی است.

مردم اما در این میان ساکت ترین جمع هستند. اگر در خیابان های شهرهای بزرگی چون تهران قدم زده و از مردم راجع به برجام، انرژی هسته ای و مذاکره با آمریکا سوال پرسیده شود، پیش از هر چیز شاهد یک نوع خستگی و فرسودگی در چهره آنان هستیم که اصولا نمی خواهند وارد این مباحث شوند.

اما به جای مردم، این ائمه جمعه هستند که مثل همیشه و همچون همه مسئولین، حرفهایشان را از زبان مردم می گویند.

احمد علم الهدی نماینده خامنه ای در خراسان رضوی می گوید: نخبگان و مردم ما CFT را در حد خیانت به نظام می دانند.

همچون موضوع برگزیت در انگلستان که پس از رای دادن، آمار جستجوی این کلمه در بریتانیا افزایش یافت، اگر از مردم ایران عموما در خصوص CFT پرسیده شود، آنها صراحتا خواهند گفت که نمی دانند چه معنایی دارد و قرار است چه کند!

موضوع FATF را اما سران جمهوری اسلامی به خوبی می شناسند و در برابر آن سینه مردم را سپر می کنند. با تصویب آن جمهوری اسلامی مجبور به گزارش دهی از تمام فعالیت های نظامی افرادی چون قاسم سلیمانی است.

هرچند که با فشار جهان غرب، افرادی چون سلیمانی و سلامی، کمتر می توانند برای کشور هزینه تراشی کنند، اما تصویب FATF به این معناست که همچون موضوع برجام و هسته ای شدن ایران، یکایک فعالیت های سپاه و نهادهای نظامی جمهوری اسلامی باید تحت نظر جهان قرار بگیرد.

علم الهدی افزود: امروز نخبگان و مردم ما CFT را جایز ندانسته و آن را در حد خیانت به نظام می‌دانند و آن را مضر تشخیص می‌دهند اینکه شما بگویید در کشور ما پولشویی است و این مصوبه هم تصویب نشود؛ به همین حرف استناد می‌کنند. کسی نگفت ایشان دروغ می‌گوید؛ نخیر، پولشویی هست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top