آخرین اخبار

ظریف پیش از تحریم هشدارهای لازم را گرفته بود

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می گوید دو هفته پیش از آنکه تحریم شود هشدار گرفته بود. محمدجواد ظریف در این خصوص گفت به او گفته اند یا دعوت کاخ سفید را باید بپذیرد و یا تحریم شود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی می گوید دو هفته پیش از آنکه تحریم شود هشدار گرفته بود. محمدجواد ظریف در این خصوص گفت به او گفته اند یا دعوت کاخ سفید را باید بپذیرد و یا تحریم شود.

ظریف در کنفرانس مطبوعاتی که روز دوشنبه در تهران برگزار شد گفت در سفر ماه گذشته خود به سازمان ملل متحد با چندین سناتور آمریکایی دیدار کرده است. وی ادامه داد که به او اخطار داده شده که اگر دعوت به کاخ سفید را بپذیرد، می تواند از مجازات هایی که برای وی در راه هستند، جلوگیری کند.

او گفت که نام سناتورهایی را که با آنها ملاقات کرده به دلیل مسائل دیپلماتیک، افشا نمی کند. او همچنین از بیان جزییات محتوای گفتگوها حرفی نزد.

ظریف گفت: «در سفر به نیویورک به من گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می شود مگر آنکه پیشنهاد مذاکره و دیدار در کاخ سفید را بپذیرم که خوشبختانه نپذیرفتم.»

او همچنین صراحتا در خصوص شایعات پیرامون نامزد شدن او به عنوان کاندید ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ گفت که حاضر است تعهد محضری بدهد که ۱۴۰۰ یا در خانه است و یا در دانشگاه!

اما تندروهای جمهوری اسلامی، همین را هم تاب نیاوردند. حمید رسایی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با تهدید او گفت که اگر مانعی وجود داشت، سطح مذاکرات او با آمریکایی ها به مرحله فوق محرمانه نمی رسید.

رسایی ادامه داد که ظریف در سال ۱۴۰۰ نه در خانه و دانشگاه، بلکه در محکمه قضایی خواهد بود؛ اشاره به اینکه در صورتی که تندروها به طور بالقوه تمام اختیارات مجلس و ریاست جمهوری را به دست بگیرند، با دولتمردان پیشین تسویه حساب خواهند کرد.

به گزارش پرس تی وی، ارگان انگلیسی زبان خبری جمهوری اسلامی، علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی اعلام کرد که فردی که به ظریف پیشنهاد مذاکره داده، سناتور رند پاول بوده است.

سی ان ان مطلع شده که وی با هماهنگی کامل پرزیدنت ترامپ و در جهت حل مناقشات بین دو کشور، به این مساله ورود کرده است.

روز چهارشنبه، ایالات متحده آمریکا، وزیر خارجه جمهوری اسلامی را تحریم کرد که به نظر می رسد این مورد هم به افزایش تنش میان دو کشور دامن بزند.

برخی از اصلاح طلبان ایرانی خارج از کشور، از تحریم ظریف استقبال کردند، چرا که اعتقاد دارند ظریف صرفا سخنگوی علی خامنه ای در مجامع بین المللی شده است.

تنش ها در خلیج فارس در ماه های اخیر به شدت افزایش یافته اند. تهران تا کنون ۳ تانکر نفتی را ضبط کرده و انگلستان هم یک کشتی ایرانی را در آب های جبل الطارق توقیف کرد. بریتانیا در این رابطه گفته بود که جمهوری اسلامی در حال سوخت رسانی به سوریه است.

در همین حال، ایالات متحده به طرق مختلف، دیواری از سرباز آمریکایی را دور ایران می کشد. در حالی که ۱۰۰۰ سرباز تازه نفس به خلیج فارس اعزام شده اند، خبر دیگری منتشر شد که نشان می دهد آمریکا با هماهنگی عربستان سعودی، در حال ساخت یک پایگاه نظامی در این کشور عربی است.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده در خصوص تحریم ظریف گفت: ظریف سخنگوی رهبر ایران ایران است و دستورالعمل های او را اجرا می کند.

منوچین گفت: ایالات متحده پیام روشنی به تهران فرستاده است. پیام این است که رفتارهای این رژیم غیرقابل قبول است.

پس از تحریم ظریف، فردی چون قاسم سلیمانی از او اعلام حمایت کرد و گفت: «خدا قوت! اینکه شما به دلیل انتسابتان به مقام معظم رهبری، مورد غضب و دشمنی آمریکا قرار گرفته‌اید، جای تبریک و افتخار دارد. ‏اقدام آمریکا در تحریم شما ثابت کرد که جنابعالی بعنوان مسئول سیاست خارجی کشور، تاثیری عمیق بر افکار عمومی و بویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور دارید.»

به نظر می رسد تبریک و تهنیت قاسم سلیمانی، به درستی تحریم ظریف را تایید می کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top