آخرین اخبار

«حججی» های گرفتار در دام نیروهای سپاه قدس

اختصاصی بیان در گفت و گو با یک مقام مطلع از شرح احوال « مدافعان حرم»

3 سال پیش
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در روزهای اخیر انتشار خبر اسارت و قتل  محسن حججی از نیروهای متعلق به سپاه قدس به‌ دست نیروهای داعش، واکنش شهروندان ایرانی، کاربران فضای مجازی و مقامات جمهوری اسلامی را به دنبال داشت.

امروز نیز شبکه المیادین از تدارک عملیاتی میدانی و مستقیم سپاه پاسداران به منظور انتقام خون حججی علیه داعش در سوریه خبر داده است.

محسن حججی، 25 ساله، اهل نجف آباد اصفهان است  که تحت عنوان «مدافعان حرم» در عملیاتی در منطقه التنف (منطقه مرزی بین سوریه و عراق) به‌دست نیروهای داعش به اسارت درآمد و سپس به قتل رسید.

مقامات جمهوری اسلامی به نقل از داعش چندی پس از انتشار فیلمی که ادعای به اسارت درآوردن محسن حججی را داشت، اعلام کردند  که داعش سر وی را بریده است. گفته شده که وی دهمین عضو از لشکر زرهی ۸ نجف اشرف بوده است.

واکنش ها نسبت به قتل وی دو دسته بودند: برخی به تبعیت از حکومت جمهوری اسلامی وی را قهرمان خواندند و ضمن نام بردن  از وی با عنوان «شهید»، سعی در بزرگنمایی شخصیت و مرگ وی کردند. و برخی از شهروندان و مخالفان رژیم جمهوری اسلامی وی را «مزدور» جمهوری اسلامی خواندند.

به این بهانه «شبکه رسانه ای بیان» با یک مقام مطلع و منتقد به برنامه های نیروهای قدس که نخواست نامش فاش شود، گفت و گویی کرده است که در گزارش ذیل به آن اشاره می شود.

حججی؛ «قهرمان» یا «مزدور»!

با وجود اینکه رئیس بنیاد شهید در سال جاری میلادی کشته شدن بیش از دو هزار نفر از« مدافعان حرم» در عراق و سوریه را تأیید کرده است، اما به یکباره مقامات حکومت جمهوری اسلامی، از محسن حججی قهرمان می سازند و اعلام می کنند که انتقام سختی از داعش با رمز حججی خواهند گرفت، ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

این منبع مطلع می گوید: « اولا صحت و سقم سر بریدن وی توسط حججی هنوز ثابت نشده است. اگرچه معتقدم وی کشته شده ولی سندی نیست که به درستی نشان دهد، سر وی توسط داعش بریده شده است. ارزیابی من ازهیاهوی تبلیغاتی در مورد قتل وی و مظلوم نمایی و قهرمان پروری حججی، این است که اولا یکی از راه های  تحت فشار گذاشتن دولت برای اختصاص بودجه به بخش برون مرزی سپاه است.همانطور که دیدیم، درست یک روز پس از آن، مجلس طی مصوبه ای،  دولت را موظف کرد که هزار میلیارد تومان بودجه به نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، پرداخت کند. در این طرح هزار میلیارد تومان هم برای افزایش توان موشکی به وزارت دفاع اختصاص داده شد.»و ثانیا انحراف افکار عمومی ایران و بین المللی برای توجیه حضور گسترده نیروهای سپاه در منظقه و بودجه کلانی که در این راه صرف می شود،  است.

فاطمیون وحیدریون، خودجوش یا به اجبار

«مدافعان حرم اهل بیت» یا به اختصار و مشهور به «مدافعان حرم» نیروهای شبه نظامی هستند که توسط حکومت جمهوری اسلامی ایران سازماندهی و به کشورهای سوریه ، لبنان و عراق  اعزام می‌شوند. 

- یشتر گفته شده بود اغلب نیروهای شبه نظامیان موسوم به «مدافعان حرم» از افغان ها هستند که نیروهای سپاه  به آنها پیشنهاد کردند که اگر به سوریه بروند و از« حرم زینب» محافظت کنند خواهند توانست با اقامت ده ساله در ایران با ماهی ۸۰۰ دلار استخدام شوند. و یا از جوانان ایرانی هستند که باز به دلایل اقتصادی و یا بالاجبار تن به جنگ برون مرزی می دهند، به نظر شما این فرضیه درست است؟

وی در پاسخ به این سووال با اشاره به اینکه سپاه قدس از دو تا تیپ جداگانه برون مرزی متشکل از شبه نظامیان افغان با نام فاطمیون و شبه نظامیان ایرانی با نام حیدریون تشکیل شده است، می گوید، در مورد تیپ حیدریون به جرات بگویم که 90 درصد جوانان به شکل خودجوش اعزام می شوند و شاید ده تا 15 درصد از آنها در ماموریت های شغلی مجبور به اعزام به جنگ های برون مرزی می شوند.

وی تاکید می کند: برون مرزی ها آموزش سختی را می بینند، آموزش ها زیر نظر سپاه قدس و سردار سلیمانی انجام می شود. این آموزش ها علاوه بر آموزش های قوای جسمانی و فیزیکی، آموزش های تئوری را نیز شامل می شود تا تصویر ذهنی فرد را از اسلام، شیعیان و مقدسات وی بزرگ جلوه داده شود و به فرد تصویری از حس قهرمان بودن و بزرگنمایی شخصیت القا می کنند. و انگیزه جنگ و جنگجویی را در وی تقویت می کنند. همچنین آموزش زبان عربی از جمله آموزش های لازم در این پروسه است.

حقوق ماهانه مدافعان حرم

به گفته وی پیشتر برای جلب نیرو در سپاه قدس، حقوق برخی از مدافعان حرم به 30 تا 40 میلیون تومان در ماه هم می رسید. اما در حال حاضربه طور کلی برخی از افراد بین 8 تا 10 میلیون تومان در ماه حقوق می گیرند. اما اخیرا حتی  گلایه هایی شنیده شده است برخی حتی سه ماهه که حقوق خود را دریافت نکرده اند.

نیروهای حشدالشعبی

وی از «نیروهای حشدالشعبی» سخن به میان می آورد و می گوید: « این نیروها، نیروهای بسیجی متشکل از شبه نظامیان  ایران و عراق هستند که از آیت الله سیستانی فتوا می گیرند، در برابر نیروهای داعش که جمهوری اسلامی آنها را« نیروهای تکفیری» می نامند، دفاع  کرده و قصد آنها این است که اجازه ندهند این نیروها به مرز ایران برسند.

به گفته وی« شبه نظامیان داعش مستقر در عراق، همان حزب بعث عراق است که  در مرزهای این کشور تحت فرماندهی دختر صدام حسین، رغد حسین حمایت می شوند.»

پیشتر نیز گفته شده بود، گروه تروریستی موسوم به «دولت اسلامی» فرصت انتقام‌گیری را برای رغد حسین، فرزند ارشد صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق فراهم کرد. وی با ثروت ده‌ها میلیون دلاری به حمایت ازداعش برخاسته و در فکر بازگشت به قدرت است.

این منبع آگاه حتی معتقد است که «بیشتر شبه نظامیان شیعه در یمن (حوثی ها)،  اغلب متشکل از نیروهای سپاهی قدس هستند که آموزش دیده اند و قادرند به زبان عربی صحبت کنند.»

به گزارش شبکه رسانه ای بیان، فرهاد رضایی در سایت اندیشکده شورای آتلانتیک می نویسد:«ایران حدود ۸  تا ۱۰ هزار نیروی شبه نظامی و پاسدار در منطقه دارد . هزار عضو سپاه و ۱۸ ژنرال عالی رتبه سپاه در نیروی قدس و بخش برون مرزی آن کار می کنند. تابه حال حزب الله چیزی در حدود  ۱۰۴۵ نفر تلفات داشته است و چیزی به همین تعداد از نیروهای افغان و پاکستانی و شیعه طرفدار ایران نیز کشته اند. سپاه پاسداران یک نیرو شبیه به نیروی ویژه بریتانیا طراحی کرده که در شهرحلب مستقر است. با تمام اتفاقاتی که تابحال در سوریه افتاده است به نظر می رسد سرمایه گذاری ایران در سوریه جواب داده است و عملا ایران را به قیم جدید سوریه تبدیل کرده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top