آخرین اخبار

آیا دیدار روحانی و ترامپ محتمل است؟

ایده دیدار ترامپ-روحانی در لحظه اول بسیار دور از ذهن می نمایاند. ترامپ ایران را یک "رژیم خون آشام" توصیف کرده و برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام برنامه ای عمیقا ناقص در جهت محدود کردن برنامه هسته ای ایران است.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

وبسایت المانیتور در مطلبی به زبان انگلیسی که کوتاه شده آن را در توییتر خود نیز قرار داد، با طرح پرسشی پیرامون دیدار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ تیتر زد: اگر ترامپ، با کیم قرار ملاقات می گذارد، چرا با روحانی نگذارد؟

این مقاله که به همراه عکسی از حسن روحانی منتشر شده توسط استفانی کیت در رویترز نوشته شده، در ادامه آورده است: اگر رییس جمهور ایالات متحده آمریکا مایل به دیدار با رهبر کره شمالی است، شاید رییس جمهور ایران، حسن روحانی نفر بعدی باشد.

ایده دیدار ترامپ-روحانی در لحظه اول بسیار دور از ذهن می نمایاند. ترامپ ایران را یک "رژیم خون آشام" توصیف کرده و برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام برنامه ای عمیقا ناقص در جهت محدود کردن برنامه هسته ای ایران است. از طرف رژیم ایران نیز، دولت ترامپ و سایر دولت های آمریکا همواره رژیم هایی غاصب، متجاوز و خونخوار خوانده می شدند.

آنچه که باید مد نظر قرار داد، این است که تصمیم گیرنده اصلی در تمامی امور اساسی در ایران نه رییس جمهور یا نمایندگان مجلس که رهبر این کشور و بعضا دستگاه های امنیتی وابسته به سپاه پاسداران هستند. از این رو، حتی دیدار احتمالی دو رییس جمهور، کاری از پیش نخواهد برد و تصمیم سازنده ای در راستای برقراری مجدد روابط میان دو کشور گرفته نخواهد شد.

در کشورهایی نظیر کره شمالی یا حتا روسیه زیر سایه پوتینیسم، رهبران، خود تصمیم گیرندگان اصلی هستند و نمایشی وجود ندارد. قدرت دولت های در سایه کمتر است یا اگر قدرتی همچون رهبران اصلی دارند اما تصمیم گیرنده نهایی نیستند. کمابیش دولت های در سایه را نیز رهبرانی تشکیل می دهند که خود در میان عموم شناخته شده اند.این موضوع در کره شمالی نیز به هیچ عنوان صادق نیست؛ رهبر اصلی خود رهبر در سایه است و تصمیم گیرنده نهایی محسوب می شود.

دیدار احتمالی روسای جمهور ایران و آمریکا صرفا می تواند یک دیدار بدون هیچ دستاوردی باشد؛ چراکه مشخص نیست دیدارهای احتمالی آینده باید حول محور کدام یک از اقدامات شرارت بار جمهوری اسلامی باشد. آیا باید بر مفاد برجام پافشاری کرد یا برنامه های موشکی این کشور؛ باید نقض حقوق بشر را در نظر داشت یا کمک به گروه های تروریستی همچون حماس و حزب الله!

پیشتر رییس جمهور لبنان، میشل عون به المانیتور گفته بود «من فکر می کنم ایران از حزب الله برای فشار بر اسراییل استفاده می کند. زمانی که این مشکل (اسراییل) حل شود، ایرانی ها دیگر به حزب الله نیازی نخواهند داشت. یقینا آنها روابط خوبی دارند اگرچه به ما (دولت لبنان) آسیبی نمی رساند. ما تمایل داریم با همگان رابطه داشته باشیم. اما به عنوان یک انتخاب عادی، ایران، من فکر نمی کنم آنان بیشتر از این پول خرج کنند تا فشار بر اسراییل را حفظ کنند چراکه این برای آنان بسیار پر هزینه است.»

البته تحلیل ها این چنین نشان نمی دهد. مقامات جمهوری اسلامی پس از موضوع حزب الله، به حمایت از حشدالشعبی در عراق و دولت بشار اسد در سوریه مشغول هستند. از طرفی به تحریک حوثی های یمن پرداخته و از این طریق به تحریک عربستان سعودی می پردازند.

با همه این شرایط، بسیار بعید است دیداری میان روحانی ترامپ صورت پذیرد. شاید اگر چنین دیداری در شرف وقوع باشد نیز همچون پیاده روی معروف ظریف کری باشد که عملا به هیچ نقطه مثبتی، متصل نشد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top