آخرین اخبار

پایان برجام به قلم واشنگتن

از روز سه شنبه 23 تیرماه 1394 تا روز سه شنبه 18 اردیبهشت ماه 1397، مدت زمانی مناسب جهت دریافت میانگین معدل کارنامه جمهوری اسلامی در مسائل خارجی و منطقه ای بود. جمهوری اسلامی این بار نیز مردود شد و همین امر باعث خروج آمریکا از برجام شد.

8 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

جمهوری اسلامی به خوبی به این موضوع آگاه است که برجام آنگونه که رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا آن را با یک نطق سخنرانی باطل کرد، دیگر پیشروی نخواهد کرد.

هماهنگونه که مشخص شد و کمی هم عجیب به نظر می رسید، دونالد ترامپ بلافاصله پس از پایان سخنرانی خود، اقدام به امضا جهت بازگشت تحریم ها علیه جمهوری اسلامی کرد.

دقایقی پس از پایان سخنرانی که البته بدون پرسش و پاسخ با خبرنگاران در کاخ سفید همراه بود، در تهران حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی سخنرانی خود را که مشخصا از پیش تعیین شده بود، ایراد کرد. در کنار او، وزرای دولت ایستاده بودند و پس از پایان نطق رییس جمهور "احسنت" گویان، نقطه پایانی بر آن گذاشتند.

از مدتها قبل به صورت کمتر و پس از سخنرانی ترامپ به صورت پر رنگ تر، تحلیلگران ایرانی در داخل و خارج از کشور، شروع به تحلیل اوضاع و شرایط نمودند و خصوصا تلاش کردند تا دید مثبتی نسبت به ادامه برجام با تکیه بر قدرت های اروپایی داشته باشند.

موضوع مهمی که از آیت الله علی خامنه ای و حجت الاسلام حسن روحانی تا سایر تحلیلگران در سطح شبکه توییتر نتوانستند یا نخواستند به آن توجه کنند، سبک اداره و پیشبرد اهداف اقتصادی کشورهای اروپایی است. آنچه که بدان پی برده نشده، این است که اقتصاد بازار آزاد که سیطره شرکت های خصوصی به عنوان پرچمداران نظام سرمایه داری بر دولت ها وجود دارد، به هیچ عنوان گوش شنوایی برای دیپلماسی دولت ها ندارند.

در همین راستا، برخی مقامات و مسئولین پس از چند روزی درنگ از صحبت های آیت الله خامنه ای، حال به طرح دیدگاه های واقع بینانه تری در این راستا مبادرت کرده اند. مصطفی میرسلیم، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1396 در اجلاس دبیران استان‌های حزب موتلفه اسلامی، در واکنش به خروج آمریکا از برجام و اظهار تمایل اروپایی‌ها به ادامه اجرای توافق هسته‌ ای، گفت: برجام دیگر پا نخواهد گرفت و اظهارات مثبت مقامات سیاسی اروپا مانع احتیاط و امتناع اقتصادیون آنها نخواهد شد.

از سویی دیگر رییس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی ضمن خطا دانستن در امید به کشورهای اروپایی در خصوص برجام گفت: امیدوار شدن به این کشورها نیز خطاست، زیرا این کشورها می خواهند ایران را مجددا پای میز مذاکره کشانده و امتیازات بیشتری را بگیرند.

آنچنان که در روابط بین الملل مشخص است، مسائل بر اساس دوستی و مهرورزی جلو نمی رود و آنچه که مشخص کننده روابط میان بازیگران بین المللی و دولتهاست، قدرت و قانون است.

از این رو، بیانات علی اکبر ولایتی پس از دیدار با وزیر امور خارجه ترکمنستان در جمع خبرنگاران در مورد خروج آمریکا از برجام، کاملا غیر واقع بینانه و غیرکارشناسانه است. وی در این خصوص اظهار کرد: آمریکایی‌ها با خروج‌شان نه تنها نشان دادند که مانند گذشته هر وقت فرصت کنند قوانین و مقررات بین‌المللی و تعهدات‌شان را به راحتی نقض می‌کنند، بلکه به هیچ وجه نمی شود روی قول آنها اعتماد کرد و این مساله از ابتدای انقلاب برای جمهوری اسلامی ایران به اثبات رسیده است.

نیازی به تکرار مکررات نیست که مسائلی همچون "قول"، "وعده" و "قرار" در نظام بین الملل، به طور کامل بی معنا و بی مفهوم است؛ حتی اگر این گونه مسائل قابل توجیه باشد، اقدامات تروریستی و مداخله گرانه سپاه پاسداران در برون از مرزها، خود دلیلی موجه بر خروج آمریکا از توافق هسته ای است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top