آخرین اخبار

واکنش رئیس مجلس به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس

رئیس مجلس ایران در واکنش به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس گفت آمریکا دچار بحران تصمیم‌گیری استراتژیک شده و اقدامات آمریکا علیه فلسطین و ایران بی‌پاسخ نمی‌ماند.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه بین‌المجالس اسلامی با موضوع اوضاع جاری در فلسطین که صبح امروز با حضور نمایندگان مجلس بیش از 20 کشور اسلامی برگزار شد، گفت که رئیس جمهور آمریکا در 6 دسامبر 2017 بیت‌المقدس، پایتخت دائمی فلسطین را به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری "خانه ملت" رسانه وابسته به مجلس ایران، وی افزود سران کشورهای عربی در 15 آوریل 2018 تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را باطل اعلام کردند، با این حال به نظر می‌رسد مخالفت با تصمیم آمریکا و اعلام قدس به عنوان پایتخت فلسطین نیاز به حمایت ویژه دارد.

رئیس مجلس ایران در ادامه با بیان اینکه رفتار اسرائیل موجب آشفتگی و ناامنی در منطقه و جهان شده است، اظهار داشت: آمریکا به هیچ تعهدی پایبند نیست، چنانچه یک روز یکی از توافقات پاریس را زیر پا می‌گذارد و یک روز تعرفه گمرک با چین را نادیده می‌گیرد و بعد از فشارهای زیاد مجدداً حرف‌های خود درباره اروپا را پس می‌گیرد؛ گاهی خلاف نظام جهانی، روابط غیرعادلانه وضع می‌کند و یک روز از توافق گروه 1+5 که با درخواست خود آمریکا صورت گرفته بود خارج می‌شود، روز می‌گوید در سوریه نمی‌ماند و طلب پول از کشورهای عربی می‌کند اما روز دیگر این کشور را مورد بمباران قرار می‌دهد.

لاریجانی افزود: روزی خودشان اذعان می‌کنند که داعش را خودشان به وجود آورده‌اند و روز دیگر از مبارزه با داعش سخن به میان می‌آورند لذا آمریکایی‌ها دچار بحران تصمیم‌گیری استراتژیک شده و ناپخته نگاه می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی‌ها توانایی تشخیص پیامدهای طولانی‌مدت تصمیمات خود را ندارند، توصیه کرد: آنها نباید در خصوص فلسطین دچار اشتباه محاسباتی شوند و گمان نکنند اقدامات آنها علیه فلسطین و ایران بدون پاسخ می‌ماند از این رو نمی‌توانند اقدامات نسنجیده خود را ادامه دهند.

لاریجانی همچنین گفت: راهپیمایی پویا و فعال فلسطین نشان داد که این کشور زنده است و دهه‌ها بحران علیه آنها باعث فراموشی حقوقشان نشده است و آنها به جای تعیین سرنوشتشان از سوی دیگران تصمیم گرفتند خود ابتکار عمل به خرج داده و حق بازگشت به حقوق مسلم خود را سرلوحه کنند.

وی ادامه داد: اکنون زمانی است که باید اراده کشورهای اسلامی به سمت حمایت از حقوق فلسطینان معطوف شود چرا که در حقیقت دفاع از مردم مظلوم فلسطین و قدس شریف محکی برای جهان اسلام است لذا از سران کشورهای اسلامی که غیرقانونی بودن تصمیم ترامپ را اعلام کردند حمایت می‌کنیم.

گفتنی است سفارت آمریکا امروز مصادف با هفتادمین سالگرد روز «نکبت» از تل‌آویو به قدس منتقل می‌شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top