آخرین اخبار

بازی انتخابات عراق و ائتلاف برای پررنگ تر شدن نقش ایران

دو هفته پس از پایان انتخابات مجلس عراق که به پیروزی "اتحاد انقلابیون برای اصلاحات" یا به اختصار "السائرون" به رهبری مقتدی صدر منجر شد، حال به نظر می رسد روند شیعه گستری جمهوری اسلامی و دخالت آشکار این رژیم در انتخابات منطقه ای بیش از پیش هویدا می شود.

12 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

حضور و دخالت آشکار جمهوری اسلامی در عراق و حمایت همه جانبه از گروه هایی نظیر حشدالشعبی به رهبری هادی العامری اکنون و پیش از آن، عملا نشان می دهد که گفته های علی خامنه ای مبنی بر برابری و برادری میان شیعه و سنی گفته هایی پوچ و غیر قابل باور است چراکه به دست آوردن 3 جایگاه نخست نمایندگی که همگی از شیعیان و ستیزه جویان عراقی هستند، همین امر را اثبات می کند.

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا، پیشتر در روز پنج شنبه پانزدهم مارچ گفته بود «شواهد نگران کننده ای در دست داریم که نشان می دهد ایران به دنبال تأثیر گذاشتن در انتخابات عراق، از طریق پول است. این پول جهت تاثیرگذاری بر رأی دهندگان استفاده می‌شود». او اگرچه توضیح بیشتری در این خصوص نداد اما اعلام کرد که روند این تاثیرگذاری، چیزی شبیه به دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا است.

لازم به ذکر است که اگرچه به گفته برخی منابع، روسیه با استفاده از ابزار الکترونیکی بر انتخابات ایالات متحده آمریکا تاثیر گذاشته اما در ارتباط با انتخابات عراق و نقش جمهوری اسلامی، می توان این نکته را نیز اضافه کرد که حضور مستقیم و رو در روی وابستگان این رژیم در مقابل مردم عراق و نیز لابی گری های افراد حکومتی با چهره های سرشناس شیعه عراقی، توانسته تاثیر شگرفی بر نتیجه انتخابات بگذارد.

اگرچه این چهره ها، در صورت ظاهر با یکدیگر به رقابت پرداختند اما به طور مثال شاهد همان بازی اصلاح طلب - اصولگرا در میان جناح های درون کشور هستیم. طبیعتا برای جمهوری اسلامی تفاوت چندانی نخواهد داشت که کدام فرد از کدام جناح وارد عرصه های مختلف قدرت در عراق می شود، صرف حضور شیعیان و نزدیکی آنان با حکومت ایران حداقل تا کنون کفایت می کند.

از سوی دیگر، حضور مقتدی صدر به عنوان فردی که در حوزه های علمیه جمهوری اسلامی در شهر قم تحصیل کرده، به دست آوردن چنین جایگاهی در عراق برای جمهوری اسلامی موقعیت خوبی است.

از آن گذشته، طی آخرین اخبار منتشر شده در خصوص همکاری و هماهنگی کامل جریان ائتلاف نصر به رهبری حیدر عبادی با جریان مقتدی صدر نشان دهنده همین واقعیت است که اگرچه به ظاهر انتخابات برگزار شده اما نقش مردم عراق تقریبا هیچ بوده و آنان با وجود این رهبران ستیزه جو، روی خوش آرامش را نخواهند دید چراکه روند شیعه گستری و آمریکا ستیزی همچنان خواهد یافت.

در خبری به نقل از النهرین، نماینده جریان صدر اعلام کرد ائتلاف النصر به ما نزدیکتر است.

به گزارش مهر ماجد الغراوی نماینده وابسته به جریان صدر به گروه سیاسی که با دیدگاه ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر تطابق دارد، اشاره کرد. وی افزود: ائتلاف سائرون به دنبال تشکیل دولت ملی فراگیر که همه گروههای عراقی صرف نظر از اختلافات سیاسی را شامل شود و بر بُعد حرفه ای و خدماتی متمرکز شود، است. هر گروه و طرف سیاسی که به این معیار نزدیک باشد می تواند که در ائتلاف با سائرون برای تشکیل دولت آینده به عنوان فهرست پیروز سهم داشته باشد. الغراوی تاکید کرد: رایزنی میان گروههای پیروز درجریان است اما مهم معیار ملی است.

نماینده وابسته به جریان صدر گفت: ائتلاف سائرون خطوط قرمزی برای گروههای دیگر پیروز انتخابات ندارد و دولت آینده را دولتی که خادم همه عراقی ها باشد می داند و دیکته ای برای تحمیل شخصیت های نالایق و وابسته به احزاب که در دوره قبل شاهد آن بودیم، وجود ندارد. اصل سهمیه بندی نزد دیگر ائتلاف ها نیز مردود است و ما این را نزد ائتلاف النصر درک کردیم که معیارهایش با ائتلاف سائرون تطابق دارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top