آخرین اخبار

اجماع جهانی علیه جمهوری اسلامی با همراهی روسیه

در تازه ترین تحولات مربوط به ایران، به نظر می رسد فشارها بر حکومت این کشور از چند جبهه رو به افزایش بوده و به تدریج روسیه و چین نیز به این اجماع می پیوندند.

12 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

گزارش خبرگزاری رویترز عربستان سعودی و روسیه تحت فشار ایالات متحده آمریکا در حال بررسی افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز هستند. لابی گری آمریکا با عربستان در ارتباط با مساله نفت و جایگزینی نفت این کشور با ایران پیشتر توسط هیلاری کلینتون در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما با سفر وی به عنوان وزیر امور خارجه به این کشور در سال 2010 انجام شده بود. گفته می شد که یکی از اهداف این سفر، تامین نفت مورد نیاز چین توسط عربستان سعودی برای همراهی آن کشور با آمریکا در جهت پیشبرد مساله تحریم و فشار بر ایران بود؛ موضوعی که به نظر می رسد پس از هشت سال مجددا در حال تکرار است.

از سوی دیگر، به نظر می رسد وظیفه قطع کردن پاهای نظامی جمهوری اسلامی در منطقه به اسراییل و با حمایت آمریکا محول شده است. در تازه ترین رویدادهای سوریه، یک گروه ناظر بر تحولات این کشور روز جمعه از حمله هوایی به یک پایگاه نظامی در مرکز سوریه، که احتمال می رود توسط ارتش اسرائیل انجام شده باشد، خبر داد و گفت شبه نظامیان حزب الله لبنان و دیگر گروه‌های متحد دولت بشار اسد در آن پایگاه مستقر هستند.

جنگنده های اسراییل طی دو ماه گذشته، بیش از 3 بار مواضع جمهوری اسلامی و متحدین نظامی اش را در سوریه هدف قرار داده اند. جنگنده های F35 ساخته آمریکا دست کم 2 بار توسط اسراییل برای نابودی مواضع ایرانی در سوریه استفاده شده اند. این جنگنده های رادار گریز پیشتر بر روی نقاطی در بندرعباس، اصفهان و شیراز هدف گیری کردند. این خبر را جروزالم پست به نقل از روزنامه کویتی الجریده مورخ 30 مارچ سال جاری نقل کرده بود و در آن اعلام شد که هیچکدام از رادارهای ایرانی یا روسی، موفق به ردگیری این جنگنده ها نشدند.

در سوی دیگر و در حالی که چشم امید مقامات جمهوری اسلامی به همکاری اروپایی ها در مساله برجام است، به نظر می رسد حتی از آن موضع گیری های اولیه فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبری نیست و حال جمهوری اسلامی در حال از دست دادن بازوهای نیابتی خود در سوریه و همچنین قدرت همسایه شمالی خود است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به تازگی اعلام کرد که جمهوری اسلامی و حزب الله نیز باید از سوریه خارج شوند و حال با توجه به رایزنی های این کشور با آمریکا، به نظر می رسد اتفاقاتی که در سالهای ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به وقوع پیوست و طرح تحریم های ایران توسط دو کشور چین و روسیه در سال 1389 تایید شد، مجددا در ارتباط با این کشور تکرار شود. در همان سال احمدی نژاد در یک سخنرانی عمومی با ابراز ناراحتی از این اقدام روسیه اعلام کرد که از همسایه شمالی مان انتظار نداریم که با سایر کشورها (در جهت تحریم ایران) همراه شود.

به نظر می رسد اجماع جهانی با حمایت همه جانبه آمریکا و متحدانش علیه جمهوری اسلامی به وجود آمده و این حکومت بیش از پیش منزوی و تحت فشار قرار گرفت.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top