آخرین اخبار

ظریف و روحانی دست به دامان هند و چین برای حفظ برجام

امکان ندارد یک روز در ایران سپری شده و اخباری در ارتباط با برجام و نگرانی های آشکار مقامات جمهوری اسلامی منتشر نشود. از تحلیل های مختلف در روزنامه ها و وبسایت ها تا اظهارات نزدیک به هم دست اندرکاران، مجموعه ای از اخبار مرتبط با برجام را شامل می شوند.

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی وارد دهلی نو پایتخت هند شده بود در جمع خبرنگاران در ارتباط با اهداف این سفر گفت «هفته گذشته تصمیم گرفتیم در ادامه مشورت هایی که با شرکای سیاسی و اقتصادی خود داریم به هند سفر کرده و با مقامات این کشور رایزنی و گفتگو کنیم.»

وی که مشخصا جهت حفاظت از پیکر بی جان برجام به هند سفر کرده است، تلاش دارد تا در ادامه از بین رفتن برجام توسط اروپایی ها، حداقل با نگاه داشتن بیرق آن، پیروزی به دست آوردن آن را در ظاهر حفظ کند.

از سوی دیگر حسن روحانی که برای شرکت در نشست سازمان همکاری شانگهای، در ماه آینده به چین سفر خواهد کرد، به نظر می رسد محور گفتگوهای ایران با کشورهای ناظر یا عضو این سازمان، پیرامون برجام باشد.

نکته حائز اهمیت در خصوص نقش جمهوری اسلامی در سازمان همکاری شانگهای، "عضو ناظر" بودن حکومت این کشور است. هدف اصلی تشکیل سازمان همکاری شانگهای، ایجاد جبهه ای چند جانبه در موضوعات امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در مقابل ایالات متحده آمریکا و ناتو بود؛ اما روسیه به نوعی پیوستن جمهوری اسلامی به عنوان عضو دائم به این سازمان را منوط به رفع تحریم ها علیه این رژیم کرده بود. این بدین معناست که سازمانی که هدف اصلی آن مقابله با جبهه های غرب است، برای پذیرفتن عضو دائم و جدید خود، نگاه کاملی به غرب دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از رویترز، بنابر اعلام وزرات امور خارجه چین روحانی قرار است یک سفر رسمی به چین داشته باشد و در نشست سازمان همکاری‌ شانگهای شرکت کند. هنوز تاریخ دقیق سفر رئیس جمهور ایران مشخص نشده است اما گفته می‌شود این نشست قرار است در هفته دوم ماه ژوئن در شهر چینگ دائو واقع در شمال چین برگزار شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top