آخرین اخبار

سفر حریری به ریاض و شکست پروژه شیعه گستری ایران

سعد حریری برای نخستین بار پس از استعفای جنجالی خود به ریاض سفر کرد. آنگونه که از شواهد برمی آید، تمام این اقدامات صرفا در جهت قطع ید جمهوری اسلامی در منطقه و پاکسازی سیاسی شیعیان صورت می گیرد.

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

سعد حریری برای نخستین بار پس از استعفای جنجالی خود به ریاض سفر کرد. به نظر می رسد استعفایی که او با فشار فرانسه پس گرفت و همچنین تاثیری که عربستان سعودی بر روی او گذاشته است، باعث تغییراتی در سیاست وی نسبت به اقدامات حزب الله لبنان شده است.

آنگونه که از شواهد برمی آید، تمام این اقدامات صرفا در جهت قطع ید جمهوری اسلامی در منطقه و پاکسازی سیاسی شیعیان صورت می گیرد.

اگرچه در نگاه از بالاتر، می توان به روشنی این موضوع را دید که هدف نهایی قطع ید اسلام سیاسی حاکم بر ایران است.

پیشتر ولادیمیر پوتین نیز دیدارهایی با همتای اسراییلی خود داشت و پیش و پس از آن، سخنانی مبنی بر خروج همه کشورها از جمله ایران و حزب الله لبنان از سوریه ایراد کرده بود.

موضوع سفر حریری و دیدار با ملک سلمان، البته به مذاق جمهوری اسلامی خوش نخواهد آمد. از هم اکنون، تحلیل گران وابسته به قدرت و ثروت، سفر آقای حریری را به مثابه دخالت آشکار عربستان سعودی در تشکیل کابینه آینده معرفی می کنند.

از سوی دیگر نگرانی جمهوری اسلامی از پیروزی جریاناتی نظیر المستقبل و ائتلاف 14 مارچ است. "جریان مستقبل" که سال 2007 و با رهبری سعد حریری تاسیس شد، دیدگاهی ضد شیعی و ضد حزب الله داشته و معتقد است، حزب الله، کشور لبنان را به سمت نظام اسلامی شیعی ایران سوق داده و این کشور را قربانی اهداف شیعه گستری جمهوری اسلامی می کند.

از سوی دیگر، اگرچه ائتلاف 14 مارچ در درون خود، جنبش آزاد شیعی را نیز همراه داشت اما این حزب هیچ کرسی در پارلمان به دست نیاورد و در نهایت ضمن اتحاد میان احزاب اهل تسنن و احزاب مسیحی، منجر به کسب 26 کرسی برای "المستقبل" به رهبری حریری شد.

حال با وجود در اختیار داشتن پارلمان و احتمالا کوتاه کردن دست حزب الله در لبنان، این کشور نیز بیش از پیش به سوی اسلام سیاسی اهل تسنن برای شکست بازوی تروریستی جمهوری اسلامی حرکت می کند.

به نظر می رسد حکومت ایران به طور همه جانبه تحت فشار مستقیم و غیر مستقیم کشورهای منطقه و جهان باشد. شکست های پیاپی قاسم سلیمانی در عراق و علی الخصوص سوریه نیز بر حجم این فشارها نیز افزوده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top