آخرین اخبار

روسیه از سوریه خارج می شود؛ تکلیف جمهوری اسلامی چیست؟

ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه حین سخنرانی در برابر فارغ التحصیلان دانشگاه های نظامی روسیه در کاخ کرملین اظهار داشت که خروج نیروهای روسیه از سوریه ادامه دارد.

8 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه حین سخنرانی در برابر فارغ التحصیلان دانشگاه های نظامی روسیه در کاخ کرملین اظهار داشت که خروج نیروهای روسیه از سوریه ادامه دارد.

به گزارش بخش افغانستان خبرگزاری اسپوتنیک وی درباره نیروهای خارج شده از سوریه خطاب به فارغ التحصیلان گفت: همه این نیروها اکنون صاحب تجربه میدان های نبرد هستند و شما و همرزمان شما باید از تجربه این افراد برای کسب آمادگی در خاک روسیه بهره ببرید تا بتوانید از پس دشوارترین ماموریت‌ها برآیید.

پیشتر پوتین پس از دیدارهایی با بنیامین نتانیاهو -نخست وزیر فعلی اسراییل- اعلام کرده بود که همه نیروهای از جمله نیروهای حزب الله باید از زمین سوریه خارج شوند.

آنطور که به نظر می رسد، جمهوری اسلامی به راحتی بازی روسیه را در زمین سوریه خورده است و حال با خفت و تعداد زیادی کشته باید عقب نشینی کند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در این مدت 220 هزار تن کشته شده اند. صدای روسیه نوشت: آمریکا از سال 2014 در خاک سوریه، بدون موافقت دولت این کشور، در برابر داعش عملیات نظامی راه‌ اندازی می‌کند اما به گفته این خبرگزاری روسیه به خواست دولت سوریه، در این کشور به اقدامات نظامی علیه داعش می پردازد.

اما طبق اخباری که پیشتر توسط خبرگزاری های غیر وابسته مخابره شد، روسیه و ایران به هیچ عنوان حتی نزدیک به مواضع داعش و همچنین حرم حضرت زینب نشده و طی مدت 3 سال گذشته تا کنون، تنها به مواضع ارتش آزاد حمله کرده اند.

جنگی که سالها کشور سوریه را به خاک و خون کشید، برای جمهوری اسلامی جنبه تبلیغاتی خوبی داشت. آنها از یک سو برای اثبات خود به حرم حضرت زینب متوصل می شدند و از سوی دیگر جنبه سیاسی موضوع را در نظر داشتند که باید موقعیت یک متحد را هرچند دیکتاتور و خونریز، حفظ کرد.

حال باید دید با وجود خروج روسیه و همچنین فشارهای جهانی علیه جمهوری اسلامی، چقدر این حکومت توان تحمل فشار از جانب غرب و اکنون متحد استراتژیک خود، روسیه را دارد.

ماه گذشته، فارین پالیسی گزارش داد که اسراییل و روسیه در صدد فشار آوردن به جمهوری اسلامی برای خروج از سوریه هستند اما تهران اصرار دارد که روی "خون و گنج" در این کشور سرمایه گذاری کند.

به نظر می رسد قطع کردن دستان جمهوری اسلامی از یمن، عراق، سوریه و لبنان همانطور که مایک پمپئو در شروط دوازده گانه اش مطرح کرد، به طور جدی پیگیری می شود و در این میان نه روسیه بلکه ایران بازنده اصلی خواهد شد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top