آخرین اخبار

اعلام پیروزی جمهوری اسلامی در لاهه برای مصرف داخلی است

شکست های پیاپی دولت روحانی باعث شده تا آنان به هر طریق ممکن از کوچکترین تیترهای خبری روزنامه های بین المللی، برای خود اعتبار داخلی بخرند و آن را سریعا خرج کنند. آخرین نمونه مربوط به دادگاه لاهه و آنچه که پیروزی ایران خوانده می شود است.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

شکست های پیاپی دولت روحانی باعث شده تا آنان به هر طریق ممکن از کوچکترین تیترهای خبری روزنامه های بین المللی، برای خود اعتبار داخلی بخرند و آن را سریعا خرج کنند. آخرین نمونه مربوط به دادگاه لاهه و آنچه که پیروزی ایران خوانده می شود است.

از چند ماه پیش جمهوری اسلامی پیگیری هایی را در خصوص بردن شکایت نزد دادگاه لاهه در خصوص تحریم های آمریکا علیه این رژیم را انجام داده بود.

حکومت ایران به خوبی می دانست که با توجه به موضوعاتی که در دادگاه مطرح می کند، عملا پیروزی را به دست خواهد آورد چراکه این موضوعات به هیچ عنوان از اساس جزو موارد تحریمی نبودند.

بند نخست قرار موقت دادگاه به جمهوری اسلامی محدودیت در زمینه آزادی دارو و کشاورزی را به این رژیم می دهد. در این بند آمده است: آمریکا باید به تعهداتش در پیمان مودت 1955 در امور اقتصادی پایبند باشد و هرگونه محدودیت در این راستا را بردارد تا از آزادی صادرات دارو و اقلام کشاورزی و تجهیزات و خدمات مرتبط با هواپیما به ایران اطمینان داشته باشد.

خاطر نشان می سازد هیچ زمانی تحریم دارو و اقلام کشاورزی موضوعیت نداشته است و جمهوری اسلامی همیشه می توانسته است از اروپا و حتی ایالات متحده آمریکا دارو و اقلام خوراکی خریداری کند و مساله ای از این بابت نداشته است.

اما در ارتباط با مساله خدمات مرتبط با هواپیما که منظور امکان خرید قطعات هواپیمایی برای ایران است اگرچه حکم صادر شده از سوی دادگاه لاهه لازم الاجرا است اما ضمانت اجرایی ندارد.

از همین روی انتظار می رود قدم بعدی جمهوری اسلامی در یک فرایند پیچیده حقوقی - قضایی اقدام از طریق شورای امنیت باشد که مشخصا با وتوی ایالات متحده روبرو خواهد شد. این امر نشان دهنده آن است که جمهوری اسلامی در یک دور باطل حقوقی قرار خواهد گرفت که هزینه های چند میلیون دلاری برای کشور و از جیب ملت به همراه خواهد داشت.

هزینه کردن از جیب مردم و گیر کردن در یک هزارتوی حقوقی که انتهای آن مشخصا هیچ نوری نیست، تنها نشان دهنده این موضوع است که حکومت ایران تنها هزینه می کند تا تبلیغات داخلی داشته باشد و وبسایتهای حکومتی و صدا و سیما، اخباری برای پخش داشته باشند.

روند فعلی در خصوص لاهه یادآور شکست ها و عقب نشینی های نازی ها در ماه های منتهی به شکست آلمان است که در درست در زمان شکست خوردن، دستگاه گوبلز اعلام می کرد که پیروزیهای متعدد به دست آمده است.

در ارتباط با شرح حال روحی آدولف هیتلر که توسط دفتر خدمات استراتژیک آمریکا منتشر شد چنین آمده است: اولین قانون او این است که هیچ‌وقت نگذارید مردم دلسرد شوند، هیچ‌وقت خطا و تقصیری را نپذیرید، هیچ‌وقت تصدیق نکنید که دشمن ممکن است صفت خوبی داشته باشد، هیچ‌وقت جایی برای جایگزین باقی نگذارید، در آن واحد روی یک دشمن متمرکز شوید و تقصیر هر اتفاق بدی را بر گردن او بیاندازید. مردم دروغ بزرگ را زودتر از دروغ کوچک باور می‌کنند و اگر دروغی را مکرراً تکرار کنید، دیر یا زود آن را باور خواهند کرد.

به نظر می رسد پروژه جمهوری اسلامی دقیقا کپی برداری از شرح حال روحی هیتلر است. بر همین اساس از امروز و پس از مانورهای تبلیغاتی وبسایت های حکومتی، باید در انتظار واکنش های مقامات جمهوری اسلامی در خصوص دادگاه بی فایده امروز لاهه باشیم.

پروژه دروغ بزرگ که گوبلز آن را به انگلیسی ها نسبت می داد، در همین ارتباط نیز صادق است. اگرچه مساله دارو هیچوقت مورد تحریم هیچ کشوری در دنیا نبوده اما رژیم اسلامی ایران از سالیان پیش تا کنون بر این دروغ بزرگ تلویحا تاکید داشته که تحریم ها بر روی مواد دارویی تاثیرگذار بوده و بر اساس همین دروغ، آن را به لاهه برده و ذیل مسائل بشردوستانه قرار داده است. طبیعتا دادگاه لاهه نیز حکم بر آزادی تجارت دارو داده است و حکومت نیز آن را پیروزی بزرگ خوانده و خواهد خواند.

اما آنچه که جمهوری اسلامی تا حدود یک ماه دیگر به صورت جدی با آن روبرو خواهد شد، تحریم های بزرگ نفتی و پتروشیمی است که تلاش می کند صدای "طوفان پیش رو" را با ایجاد صدای مضاعف و گمراه کننده خاموش کند.

در این خصوص روزی مساله دلار و نرخ های دستوری را مطرح کرده، روز دیگر حمله به دیرالزور به بهانه "حمله تروریستی" به یگان های نیروهای مسلح سپاه و روز دیگر هم مساله دادگاه لاهه. هوچی گری های این چنینی از جانب بخشهای مختلف رژیم را به طور قطع ظرف یک ماه آتی تا رسیدن به نوامبر شاهد خواهیم بود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top