آخرین اخبار

ابهام در پرونده سید امامی و موضوع دوربین های زندان

در حالیکه برخی نمایندگان مجلس به دلیل عدم وجود دوربین های امنیتی در سرویس بهداشتی زندان اوین، مرگ کاووس سید امامی را مشکوک می دانند، افرادی چون فائزه هاشمی رفسنجانی و آتنا فرقدانی از وجود دوربین های امنیتی در حمام و دستشویی زندان خبر داده بودند.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

یک هفته پس از درگذشت کاووس سید امامی فعال محیط زیست و استاد دانشگاه- واکنش ها همچنان به علت فوت او ادامه دارد.

بیشتر این واکنش ها از سوی مقامات حکومتی جمهوری اسلامی است که اصرار عجیبی در اعلام نحوه مرگ او دارند. مقامات جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات از روز نخست بر طبل خودکشی کردن این استاد دانشگاه کوبیدند و همچنان این سخنان ادامه دارد.

در جدیدترین اظهار نظرها، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه- در جمع خبرنگاران گفت سید امامی باور نمی کرد اطلاعات جاسوسی اش را در اختیار داریم.

او همچنین اظهار داشت زمانی که آقای سید امامی متوجه شد که اطلاعات بسیار مهم و زیادی را سیستم قضایی و امنیتی در اختیار دارد، به محل نگهداری خودش بازگشته و خودکشی می کند.

این اظهارات در حالی بیان می شود که پیشتر گفته شده آقای سید امامی در دستشویی زندان اوین دست به خودکشی زده است.

همچنین روزنامه وطن امروز مورخ 24 بهمن 96 نوشت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فیلم خودکشی جاسوس را دیدند. این در حالیست که کاظم جلالی نماینده مجلس- که خود از تحصیل کردگان دانشگاه امام صادق (دانشگاه محل تدریس آقای سیدامامی) بوده در گفتگویی با روزنامه شرق در همان روز اعلام کرد که به دلیل خوردن زنگ مجلس، نمایندگان موفق نشدند تا پایان فیلم را ببینند. موضوع به صدا درآمدن زنگ مجلس، در همان زمان، سوژه طنز شبکه های اجتماعی و کاربران آنان شد.

آنچه که اما قابل بحث است، این موضوع است که نمایندگان زیادی از جمله علی مطهری می گویند فیلم فوق الذکر هفت هشت دقیقه پایانی عمر دکتر سید امامی را نشان می دهد و اقدام به خودکشی در آن مشهود نیست.

آنگونه که جمع بندی شده است، به دلیل عدم وجود دوربین در سرویس بهداشتی زندان، امکان رویت متوفی وجود نداشته هرچند که اظهارات به شدت ضد و نقیض هستند.

اگر جمع بندی فوق را بپذیریم، باید پرسید چطور در سرویس بهداشتی زندان اوین، دوربین وجود نداشته است. این صحیح است که سرویس بهداشتی و حمام از مکان هایی هستند که حریم شخصی زندانی محسوب می گردند اما پیشتر و در اظهارات متفاوت، افرادی چون آتنا فرقدانی و فائزه هاشمی رفسنجانی به وجود دوربین در حمام و دستشویی بند زنان اعتراض کرده بودند.

نخستین بار این «فائزه هاشمی رفسنجانی» بود که به نصب دوربین در حمام و دستشویی‌های زنان زندان اوین اعتراض کرد. او که دوره‌ای شش ماهه را در بند زنان زندان اوین گذرانده است، در دیدار نمایندگان مجلس از زندان اوین به این مساله اشاره کرد. فائزه هاشمی رفسنجانی اشاره می‌کند که به آنان گفته شده بود این فیلم‌ها را فقط مسئولان زن می‌بینند که این توجیه نیز به نظر او کاملا غیرقابل قبول بود.

خانم فرقدانی نیز در دوره آزادی موقت خود صراحتا در ویدیویی که از خود منتشر کرد، به وجود دوربین در حمام و دستشویی های زندان اوین اشاره کرد.

وی طی گفتگویی با مرکز مطالعات لیبرالیسم در پاسخ به این سوال که آیا دیگران هم از وجود این دوربین ها آگاهی داشته یا خیر می گوید: خوب؛ ما همه این موضوع را از مسوولان بند می‌پرسیدیم. خود خانم غنچه قوامی هم حتی یک‌دفعه این موضوع را پرسیده بود که «آیا این دوربین‌ها کار می‌کنند یا نه؟» و مسوولان زندان گفته بودند: «دوربین‌ها کار نمی‌کنند و فقط همین مانده بود که بنشینیم و شما را نگاه کنیم!» در پاسخ به من هم گفته بودند که این دوربین‌ها کار نمی‌کنند. اما در روزی که مسوولان زندان من را مورد هتک حرمت قرار دادند، یکی از زندان‌بانان به همکارش یواشکی می‌گفت «فیلم را بزن عقب تا ببینیم». من آن زمان متوجه شدم که این دوربین‌ها همیشه کار می‌کردند. من حتی این قضیه را به آقای علی مطهری هم گفتم و خود آقای مطهری به مادر غنچه قوامی گفته بودند «از کجا معلوم که آقایان هم این فیلم‌ها را نگاه نمی‌کنند؟!»

با وجود تمام این اظهارات، این موضوع که در زندان های ایران، دوربین کار گذاشته نمی شود، خلاف واقع می نماید. مضاف بر این که وزارت اطلاعات از کالبدشکافی پیکر آقای سید امامی جلوگیری کرده و وی به سرعت دفن شد.

پیگیری ها توسط وکیل آقای سید امامی و فرزند ایشان همچنان ادامه دارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top