آخرین اخبار

دانشمندان ایرانی فرار را بر قرار بی عدالتی ترجیح می دهند

با خروج کاوه مدنی فعال محیط زیست موضوع مرگ کاووس سید امامی مجددا مطرح شده است.

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 دادستان تهران صحبت از فرار "متهمان" می کند و جامعه حقوق بشری در بن بست حل پرونده کاووس سید امامی و ارتباط آن با سقوط هواپیمای تهران - یاسوج به سر می برد.

خبر شوک آور "خودکشی" کاووس سید امامی استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیست- اگرچه میان سیل اخباری که به طرق مختلف از جانب مقامات جمهوری اسلامی از نمایندگان مجلس تا دادستانی منتشر شد، کمی رنگ باخت اما از اذهان عمومی و جامعه دانشگاهی و حقوق بشری پاک نمی شود.

حال با خروج کاوه مدنی فعال محیط زیست و استاد دانشگاه امپریال کالج لندن- موضوع مرگ کاووس سید امامی مجددا مطرح شده است.

به گزارش روزنامه شرق، کاوه مدنی، معاون سابق سازمان حفاظت محیط زیست در سال ۲۰۱۶ به عنوان نخستين محقق و دانشمند جوان ايراني جايزه برجسته علوم زمين را از اتحاديه اروپايي علوم زمين دريافت کرده بود، نخبه ‌اي بود که خلاف عادت حرکت کرده بود؛ او به ايران برگشته بود تا در مديريت بحران‌هاي زيست محيطي نقش ايفا کند.

اما پس از ایجاد بحران های متعدد برای فعالین محیط زیست خصوصا کاووس سید امامی و ماجرای مشکوک سقوط هواپیمای تهران یاسوج که منجر به فوت تعدادی از فعالین محیط زیستی شده بود، باعث شد تا وی از کشور خارج شود.

مقامات جمهوری اسلامی و دادستانی تهران که پیشتر علت به گفته او "خودکشی" سید امامی را نزدیک شدن به پرونده جاسوسی و متوجه شدن متهمان از این موضوع مطرح کرده بودند، حال در ارتباط با کاوه مدنی نیز همین مساله را تکرار کردند. جعفري دولت آبادي درباره خروج کاوه مدني بدون بیان نام او، اين‌گونه توضيح داد: «اگر عده اي فرار را بر قرار ترجيح مي دهند، ناشي از اهميت تحقيقات مقدماتي در پرونده است و اگر امروز در برخي از سايت ها مي‌خوانيم که فلان آقا از کشور خارج شده است، به پيش رفتن تحقيقات برمي‌گردد؛ چرا که برخي متهمان فهميده اند که در حال نزديک شدن به آنها هستيم».

مدنی یکی از گزینه های جدی وزارت نیرو در شهریور 96 بود که البته خود این موضوع را تکذیب کرد و گفت به او پیشنهادی نشده است.

موضوع دیگری که در ادامه صحبت های دادستان تهران به جز ادعاهای بی پایه و اساس همیشگی مطرح شد، نوعی تهدید این فعال محیط زیستی بود. تهدیدی که بسیاری از ایرانیان خارج از کشور را هوشیار می کند تا به هر دلیلی به ایران باز نگردند. جعفری دولت آبادی گفت «بالاخره روزي بر مي‌گردد و به قول معروف، دير و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد».

این گفته بسیاری از جویندگان خبر را به یاد خبر هک موسسات مالی و سد بومن اونیو در نزدیکی نیویورک در سال 2013 توسط 7 ایرانی به نام های احمد فتحی، حمید فیروزی، امین شکوهی، صادق احمدزاده، امید غفاریان، سینا کیسار و نادر سعیدی می اندازد. در آن مقطع، "جیمز کومی" مدیر وقت اف بی آی، طی کنفرانسی در این رابطه گفت "جهان جای کوچکی است و حافظه ما به راحتی کمرنگ نمی شود."

گویا مقامات جمهوری اسلامی نیز تصور می کنند ساختار جمهوری اسلامی به همین شکل باقی خواهد ماند و حتی در غیر اینصورت تصور می کنند ایران همچون ایالات متحده آمریکا و بریتانیا است که جاذبه های متفاوت برای گردشگران و دانشمندان داشته باشد تا آنان به هر شکل ممکن به این کشور باز گردند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top