آخرین اخبار

فک پلمب محل کسب پنج شهروند بهایی در اهواز

محل کسب پنج تن از شهروندان بهایی شهر اهواز که در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه به دستور نهادهای قضایی پلمب شده بود ساعاتی پیش فک پلمب شد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

ٖ محل کسب پنج تن از شهروندان بهایی شهر اهواز که در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه به دستور نهادهای قضایی پلمب شده بود ساعاتی پیش فک پلمب شد. نهادهای قضایی به دلیل اینکه این شهروندان بهایی محل کسب خود را در یک مناسبت مذهبی خود تعطیل کرده بودند اقدام به پلمب محل کسب آنها کرده بودند. طبق قانون شهروندان می‌توانند تا ۱۵ روز در سال بدون دلیل خاصی اماکن کسب خود را تعطیل کنند با این حال این قانون برای شهروندان بهایی لحاظ نمی شود و در هر مناسبت مذهبی که طبق باورهای دینی آنان کسب و کار باید متوقف شود اداره های انتظامی و اماکن به پلمب اماکن کسب آنان اقدام می کنند.

 صبح امروز ۶ آذرماه ۹۷، محل کسب پنج تن از شهروندان بهایی در شهر اهواز پس از ۱۵ روز فک پلمب شد.

یک منبع نزدیک به این شهروندان گفت: “روز جاری با دستور دادستان اهواز و همکاری اداره اماکن از ساعت ۱۱ صبح محل کسب شهروندان بهایی که از دو هفته قبل به دستور نهادهای قضایی پلمب شده بود فک پلمب شد”.

تا پایان وقت روز دوشنبه ۲۱ آبان‌ماه ۹۷ محل کسب دستکم ۵ تن از شهروندان بهایی ساکن اهواز به دستور مقامات قضایی پلمب شده بود.

اسامی این پنج شهروند بهایی “سهراب درخشان”، “ورقا درخشان”، “بهروز زهدی”، “جهانبخش افشارزاده”(هر چهار نفر صنف تزئینات داخلی ساختمان) و “فیض‌الله قنواتیان”(صنف تعمیرکار تلویزیون) توسط هرانا احراز شده است.

ین اقدام نهادهای قضایی در پی تعطیلی مذهبی دو روزه بهاییان در روزهای ۱۸ و ۱۹ آبان‌ماه بوده است که در آن بهاییان محل کسب خود را تعطیل کرده بودند.

در تیرماه سال گذشته نیز محل کسب دست کم ۱۱ شهروند بهایی شهر اهواز که محل کسب خود را در یک مناسبت مذهبی تعطیل کرده بودند توسط اداره اماکن این شهر پلمب و پس از دو ماه در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۹۶ فک پلمب شد.

هرانا ۲۸ آبان ماه سال جاری گزارش مفصلی از فشار بر جامعه بهایی و بازداشت شهروندان باورمند به این آیین منتشر کرده بود. بر اساس این گزارش شهروندان بهایی در شهرهای مختلف کشور از ابتدای سال جاری تا زمان تنظیم گزارش مذکور با موج جدیدی از فشار و نقض آشکار حقوق بشر روبه‌رو بوده‌اند. محروم شدن دست کم ۵۸ تن از دانشجویان بهایی طی کنکور سراسری سال جاری از ادامه تحصیل، اخراج حداقل ۱۱ دانشجوی بهایی در مقاطع مختلف از دانشگاه‌ها، ممانعت از فعالیت اقتصادی و اخراج دستکم ۶ تن از شهروندان بهایی از محل کار شخصی یا شرکت‌های خصوصی، احضار و بازداشت ۷۲ تن از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی، محکومیت ۲۴ شهروند بهایی به تحمل ۴۶ سال حبس و ۹ سال تبعید، ارائه گسترده محصولات اصطلاحاً فرهنگی و رسانه‌ای در راستای بهایی‌ستیزی، پلمب شدن و تداوم پلمب محل کسب بسیاری از شهروندان بهایی، تخریب قبور و ممانعت از دفن شهروندان بهایی در آرامستان‌های بهاییان در شهرهای مختلف تنها قسمتی از افزایش فشار بر شهروندان این جامعه از ابتدای سال جاری تا روز انتشار گذارش مذکور بوده است.

 

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top