آخرین اخبار

یک دیدار و صد حسرت و حسادت

یکی از موفق ترین زنان حداقل در یک دهه اخیر است. در طی ۱۰ سال اخیر یک روندی را به پیش برد که کمتر دیده شده است. بسیاری بر این باورند که علی نژاد یک روزنامه نگار جریان ساز است. شاید بتوان نسخه بومی شده اوریانا فالاچی در ایران را در قامت کسی چون او دید.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

مسیح علی نژاد یکی از موفق ترین زنان حداقل در یک دهه اخیر است. در طی ۱۰ سال اخیر یک روندی را به پیش برد که کمتر دیده شده است.

بسیاری بر این باورند که علی نژاد یک روزنامه نگار جریان ساز است. شاید بتوان نسخه بومی شده اوریانا فالاچی در ایران را در قامت کسی چون او دید.

او در ۲ سال نخست جنبش سبز با انجام مصاحبه هایی با خانواده کشته شدگان در جریان این جنبش، توانست صدای نزدیکان افرادی که در خیابان یا بازداشتگاه ها به دست نیروهای انقلابی کشته شدند را به جامعه جهانی برساند.

او سپس با هدفگذاری، مسیر ژورنالیستی خود را به سمت موضوع زنان سوق داد. موضوعی که از روزهای اول انقلاب مورد بحث بود و دائما به حاشیه می رفت.

علی نژاد توانست این مسائل مهمی که دائما به حاشیه می رفت را به موضوعی اصلی و به خواسته های اساسی با قابلیت پیگیری بدل کند.

راه اندازی کمپین های "چهارشنبه های سفید" و "دوربین ما، اسلحه ما" تاثیر شگفت انگیزی در داخل ایران و سایر رسانه های بین المللی داشت.

این کمپین ها البته بدون دردسر هم نبوده اند. از آیت الله خاتمی و آیت الله خامنه ای به طور مستقیم و غیر مستقیم گرفته تا روشنفکران اصلاح طلب در خصوص این کمپین ها صحبت کرده اند و اغلب این سخنان همراه با انتقاد و تلاش در جهت تحقیر شخصیت این روزنامه نگار بوده است.

علی نژاد به تدریج به روزنامه نگاری تبدیل شد که فحاشی به او، می توانست اعتبار درون حکومتی به همراه داشته باشد.

اقدام اخیر او در دیدار با وزیر خارجه آمریکا یکی دیگر از آن کارهایی بود که برای بار چندم نام وی را بر سر زبانها انداخت؛ این بار با این تفاوت که همکاران پیشین وی بیشترین واکنش ها را نشان دادند.

حسین دهباشی، مستندساز در پاسخ به پرسش یکی از کاربران توییتر در خصوص دشمنی اصلاح طلبان با خانم علی نژاد می نویسد: دشمنی خیلی از اصلاح‌طلب‌ها با مسیح علی نژاد از سر حسادت است نه اختلاف نظر. سقف آرزوی خیلی‌هایشان کارکردن در رسانه‌های وابسته به سعودی است و حالا از اینکه می‌بینند یکی از کنار دست‌شان به جایی رسیده که با‌ وزیر خارجه آمریکا به تنهایی دیدار می‌کند،‌ دارند دق می‌کنند!

مدیر کمپین "دوربین ما، اسلحه ما" در یادداشتی دلیل دیدار خود با مایک پمپئو را مهم بودن مساله حقوق بشر در ایران عنوان کرد.

او در بخشی از یادداشت خود می نویسد: زنان ایران دارای پتانسیلی عظیم در زمینه مبارزه با ظلم و تبعیض موجود در کشور هستند. آنها روشی بسیار خردمندانه برای مبارزه با ستم سیستماتیک و قوانین ناعادلانه یافته‌اند که می‌تواند به تغییری پایدار در سیستم حکومت و نیز اصلاح فرهنگ نادرست منتهی شود و از آن مهم‌تر الگویی برای سایر مبارزات مدنی باشد. به همین دلیل نیز، در همه این سال‌ها کوشیده‌ام تا صدای آنها باشم.

با این حال مخالفت هایی هم با اقدامات او وجود دارد. برخی این حرکات را صرفا تبلیغاتی دانسته و "الیت" شدن افرادی چون او را، از بین رفتن دانش عمومی در یک میانگین کلی می دانند.

با این حال شخص خانم علی نژاد معتقد است مسائلی چون "حجاب" مهم هستند و باید به طور جدی به این موضوع پرداخته شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top