آخرین اخبار

آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده در ایران/ آق‌قلا همچنان زیر آب

در حالی که وزیر کشور 5 فروردین گفته بود «تاکنون نیمی از آب آق‌قلا فروکش کرده و تا 72 ساعت آینده نیز آب از شهر آق‌قلا تخلیه می‌شود»، تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد، سیلاب این شهر هنوز تخلیه نشده و امدادرسانی نیز به‌ کندی انجام می‌شود.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که وزیر کشور 5 فروردین گفته بود «تاکنون نیمی از آب آق‌قلا فروکش کرده و تا 72 ساعت آینده نیز آب از شهر آق‌قلا تخلیه می‌شود»، تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد، سیلاب این شهر هنوز تخلیه نشده و امدادرسانی نیز به‌ کندی انجام می‌شود.

به گزارش «شبکه بیان» سپاه پاسداران با انفجار یک جاده و خط آهنی که خود ساخته بود تلاش کرد سیلاب آق‌قلا را تخلیه کند؛ اما حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته در جلسه مدیریت بحران خوزستان با انتقاد از این اقدام، گفت «شکافتن جاده‌ها و خط آهن تنها آب را از آق‌قلا به گمیشان برده است.»

عزیز جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران که امروز (10 فروردین) بار دیگر از مناطق سیل‌زده گلستان بازدید کرده، در پاسخ به روحانی گفته است «امیدواریم با این کارهایی که انجام می‌شود و انفجارهایی که صورت می‌گیرد دیگر به ما تهمت اینکه آب را از این طرف به آن طرف انتقال می‌دهیم، نزنند؛ چون اینجا نقطه‌ای است که آب باید خارج شود.»

اما تصاویر و گزارش‌ها نشان می‌دهد سیلاب نه‌تنها گریبان مردم آق‌قلا را رها نکرده، بلکه شهر گمیشان را هم زیر آب برده است. خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران با انتشار یک آلبوم عکس از گمیشان، در توضیح آن نوشته است «حال و هوای این روزهای شهر گمیشان خوب نیست. حجم آب فراوانی که بعد از عبور از شهر آق‌قلا به گمیشان رسیده، باعث شده مسیر حمل‌ونقل به سمت بندرترکمن مسدود شود. تنها قایق‌ها می‌توانند رفت‌وآمد کنند. در شمال شرق شهر هم با بالا آمدن سطح آب مشکلات فراوانی ایجاد شده است.»

بارندگی‌های شدیدی و سیلی که از اوایل فروردین آغاز شده تاکنون به گفته  احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران 42 کشته در کل کشور بر جای گذاشته است. از این تعداد 7 نفر در گلستان و 19 نفر نیز در شیراز جان خود را از دست داده‌اند.

روند امدادرسانی‌ها در مناطق سیل‌زده به کندی انجام می‌شود. شواهد نشان می‌دهد دولت نیز از تمام توان لجستیکی و امدادی خود استفاده نکرده و در مناطق بحرانی حضور چشمگیری ندارد. این مسئله را می‌توان از اظهارات فرمانده کل سپاه هم متوجه شد که گفته است «اگر بقیه دستگاه‌های دولتی امکانات خود را به اندازه نیروهای مردمی، بسیج، سپاه، ارتش و سایر نیروهای مسلح، پای کار بیاورند، سریع‌تر این کار [تخلیه سیلاب] انجام خواهد شد.

شیراز نیز به دلیل سیل کم‌سابقه‌ای که تجربه کرد، در وضعیت خوبی قرار ندارد. ساکنان محله «سعدیه» که همه زندگی‌شان را سیل ویران کرده، همچنان به وسایل گرمایشی، پتو، غذا و آب سالم دسترسی ندارند. بسیاری از کودکان این منطقه نیز با بیماری‌های مانند سرماخوردگی، عفونت ریه و تب شدید دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

علاوه بر شرایط وخیم کنونی، یک سامانه بارشی دیگر از روز یکشنبه و دوشنبه 11 و 12 فروردین مناطق غربی و مرکزی ایران را تحت تاثیر قرار خواهد داد؛ ازاین‌رو، در بسیاری شهری‌ها و استان‌های غربی کشور از جمله کرمانشاه، ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، همدان و... وضعیت اضطراری اعلام و هشدار وقوع سیل داده شده است.

برخی کارشناسان می‌گویند با توجه به رویکرد منفعلانه دولت و دستگاه‌های حکومتی در برابر سیل، شرایط روزهای آینده برای مردم مناطق سیل‌زده به ‌مراتب بدتر و سخت‌تر خواهد بود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top