آخرین اخبار

حفره‌های فقر؛ سرقت دریچه فاضلاب برای یک لقمه نان

فقر و فلاکت با هیچ‌کس شوخی ندارد، وقتی جامعه‌ای به آن مبتلا می‌شود، حتی طبقه ثروتمند هم زیان می‌بیند؛ مصداق این موضوع به سرقت رفتن دریچه منهول‌های فاضلاب است که هر روز حوادث مرگباری را می‌آفریند و ثروتمند و فقیر را هم نمی‌شناسد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

فقر و فلاکت با هیچ‌کس شوخی ندارد، وقتی جامعه‌ای به آن مبتلا می‌شود، حتی طبقه ثروتمند هم زیان می‌بیند؛ مصداق این موضوع به سرقت رفتن دریچه منهول‌های فاضلاب است که هر روز حوادث مرگباری را می‌آفریند و ثروتمند و فقیر را هم نمی‌شناسد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» سیاست‌های اشتباه داخلی و خارجی جمهوری اسلامی نتیجه‌ای جز بدتر شدن اوضاع و تحریم بیشتر در پی نداشته است؛ اما این رژیم همچنان بر ادامه مسیر قبلی اصرار می‌ورزد. ملاهای حاکم بر ایران که به دلیل تحریم نفتی به پیسی خورده‌اند، قصد دارند از راه‌هایی چون دریافت مالیات بیشتر از مردم و سرقت از صندوق توسعه ملی، هزینه ریخت‌وپاش‌های خود را تأمین کنند.

اما برای مردم چیزی باقی نمانده تا شکمشان را سیر کنند، چه رسد به اینکه خراج بیشتری را به رژیم پرداخت کنند. طی یک سال و نیم گذشته هزاران واحد تولیدی به دلیل رکود عمیق و مالیات‌های ناعادلانه کارشان به تعطیلی کشیده و صدها هزار نفر بیکار شده‌اند.

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار کشور نشان می‌دهدیک میلیون و 900 هزار نفر از جمعیت حدود سه میلیون و 300 هزار نفری بیکاران، در گذشته شاغل بوده‌اند. سه عامل «موقتی بودن کار»، «درآمد پایین» و «اخراج یا تعدیل نیرو» دلیل بیکاری این 1.9 میلیون نفر اعلام شده است.

با هزینه‌های سرسام‌آور این روزها معلوم نیست این جمعیت بیکار چگونه مخارج خود و خانواده‌هایشان را تأمین می‌کنند؛ اما ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفته است «میزان سرقت‌های خُرد نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش‌ یافته است.» به دزدی‌های زیر 200 هزار تومان، سرقت خرد گفته می‌شود.

وقتی به شاخص‌های اقتصادی نگاهی بیندازیم، افزایش میزان سرقت‌ها چندان جای تعجب ندارد. مرکز آمار ایران اعلام کرده است که تورم گروه خوراکی‌ها به 72 درصد و نرخ بیکاری نیز 10.8 درصد رسیده است. شاخص فلاکت که از مجموع نرخ متوسط تورم و نرخ بیکاری به دست می‌آید، به عدد 51.2 افزایش یافته است؛ رقمی که طی 24 سال گذشته بی‌سابقه است. شاخص فلاکت به خوبی وضعیت رکودتورمی و اوضاع‌واحوال رفاه جامعه را نشان می‌دهد.

اما به جز شاخص‌های اقتصادی، میزان وخامت اوضاع معیشتی مردم را با پدیده‌های دیگری هم می‌توان سنجید. اگر شاخص‌ها و آمارها نتوانند عمق بحران معیشتی مردم را نشان دهند، افزایش سرقت دریچه منهول‌های فاضلاب ابعاد این مسئله را به خوبی روشن خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌های میدانی «شبکه رسانه‌ای بیان» دریچه‌های چدنی و آهنی فاضلاب شهری یکی‌یکی به سرقت می‌روند و هر روز حفره‌های جدیدتری در خیابان‌ها و کوچه‌های تهران و دیگر شهرها به وجود می‌آید. این مسئله نه‌فقط موجب زیان مالی به شرکت آب و فاضلاب شده، بلکه وسایل نقلیه با سرعت بالا به درون آن می‌روند و حوادث ناگواری اتفاق می‌افتد.

پدیده سرقت دریچه منهول‌های فاضلاب تاکنون در شهرهای تهران، اصفهان، گرگان، زاهدان، ایلام، شوشتر، اسلامشهر و بوشهر قربانی گرفته است. در حادثه دلخراش ایلام، یک خودرو پراید که با سرعت بالا در حال حرکت بوده، چرخش به درون منهول فاضلاب می‌رود و موجب چپ شدن این خودرو می‌شود. دو سرنشین این خودرو در دم جانشان را از دست می‌دهند. اوایل آبان پارسال نیز کودکی دو ساله در ناهارخوران گرگان به درون حفره فاضلابی افتاد که دریچه آن به سرقت رفته بود؛ او نیز قربانی حفره فقر شد.

اندکی تأمل نشان می‌دهد این افراد نه اینکه قربانی سرقت دریچه‌های فاضلاب، بلکه قربانی رژیمی فاسد شدند که به دلیل سیاست‌های اشتباهش اقتصاد کشور را به نابسامانی و هرج‌ومرج کشانده است.

روش سرقت دریچه‌های فاضلاب در ایران بسیار آسان است و فقط نیاز به یک دیلم و وانت دارد؛ خودرو سارق کنار دریچه متوقف و باقی کار به راحتی انجام می‌شود. هر کیلوگرم چدن هم در بازار ضایعات بیش از 2700 تومان معامله می‌شود.

میزان سرقت این دریچه‌ها به اندازه‌ای رسیده که شرکت‌های آب و فاضلاب مجبور به خرید دریچه‌های ذخیره هستند تا بلافاصله آن‌ها را جایگزین دریچه‌های به سرقت رفته کنند. علیرضا بنیادی، رئیس اداره آب و فاضلاب شوشتر دراین‌باره به خبرگزاری فارس گفته است «برای رفع مشکلات به صورت موقت 300 درب منهول خریداری شده است تا در صورت بروز مشکل و تکرار سرقت برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی از این درب‌ها استفاده شود.»

مدير حراست و امور محرمانه آبفای هرمزگان نیز گفته است «پیشنهاد شده برای جلوگیری از ادامه این سرقت‌ها، از نیروهای بسیجی محلات و پایگاه‌های مختلف بسیج استفاده شود.»محمد ترکمانی هشدار داده است که «سرقت درب‌های منهول آب و فاضلاب پیگیری قضایی دارد.» اما بعید به نظر می‌رسد پدری که شکم فرزند خردسالش گرسنه است، پیگیری قضایی و مجازات حالی‌اش باشد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top