آخرین اخبار

لجبازی شورای نگهبان با فرزندان مادر ایرانی , مریم فتحی

شورای نگهبان برای دومین بار طی 2 ماه گذشته لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایرانی را رد کرد تا نشان دهد بزرگ‌ترین مانع در برابر به رسمیت شناختن حقوق ده‌ها هزار ایرانی است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

مریم فتحی

شورای نگهبان برای دومین بار طی 2 ماه گذشته لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایرانی را رد کرد تا نشان دهد بزرگ‌ترین مانع در برابر به رسمیت شناختن حقوق ده‌ها هزار ایرانی است.

به گزارش «شبکه بیان» سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری روز شنبه 19 مرداد گفته است «این شورا در نوبت قبلی ایراداتی امنیتی به لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی داشت که مجلس اصلاحاتی روی آن انجام داد؛ اما بااین‌حال، اعضای شورا گفته‌اند این ایرادها همچنان باقی است.»

عباسعلی کدخدایی اضافه کرده است که ایراد لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی «جزئی» است و با همکاری مجلس حل می‌شود.

در خبر درج‌شده در سایت شورای نگهبان درباره این لایحه نوشته ‌شده است «علی‌رغم اصلاح به عمل آمده ایرادات سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.» این شورا به صورت واضح اعلام نمی‌کند لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی چه ایرادی دارد. این ابهام حتی نمایندگان مجلس را هم سردرگم کرده و به همین خاطر نتوانسته‌اند اصلاحی را که مد نظر شورای نگهبان است، در این لایحه انجام دهند.

دولت لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را آبان 1397 به مجلس فرستاد و این نهاد در 23 اردیبهشت امسال آن را با رأی قاطع به تصویب رساند. سپس این لایحه 11 خرداد به دلیل ایرادهای امنیتی از سوی شورای نگهبان رد و به مجلس عودت داده شد.

اما خبرگزاری ایسنا 24 تیرماه نوشت: «نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوبه پیشین خود درباره تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی را جهت تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح [و تصویب] کردند.»

این لایحه در نشست کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اصلاح شده و «نماینده شورای نگهبان نیز در این نشست حضور داشته است.» این کمیسیون در اصلاحات خود، شرط استعلام وزارت اطلاعات را برای فرزندان مادر ایرانی زیر 18 سال نیز که متقاضی تابعیت ایرانی هستند، اعمال کرده است. بااین‌حال، اصلاحات انجام‌شده مورد قبول شورای نگهبان قرار نگرفته و معلوم نیست ماجرای بی‌هویتی و محرومیت فرزندان مادر ایرانی از حقوقشان تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد.

این دومین بار طی 2 ماه گذشته است که شورای نگهبان لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی را رد کرده است. طی چند ماه اخیر رسانه‌های حکومتی از جمله خبرگزاری فارس، مشرق نیوز، تابناک، روزنامه‌های کیهان و جوان مطالبی بی‌اساس علیه لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی نوشتند.

سایت مشرق نیوز در یادداشتی با عنوان «خط نفوذ و لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی»، نوشته است این لایحه موجب «افزایش ازدواج اتباع بیگانه با دختران خردسال ایرانی» می‌شود. نویسنده این یادداشت که خود را دکترای حقوق بین‌الملل خوانده، معلوم نیست بر اساس چه استدلالی این ادعا را مطرح کرده است. حال اینکه بسیاری از پژوهشگران اجتماعی می‌گویند این لایحه از آسیب‌های اجتماعی می‌کاهد و هیچ تبعاتی برای کشور ندارد.

اغلب منتقدان لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی مخالفان دولت حسن روحانی هستند که تقریباً با همه اقدام‌های این دولت ساز مخالف می‌زنند. بااین‌حال، به نظر می‌رسد شورای نگهبان چاره‌ای ندارد جز اینکه این لایحه را سرانجام تائید کند؛ چراکه اغلب نمایندگان مجلس اهمیت بالایی برای آن قائل هستند و به سرعت اصلاحات لازم را انجام خواهند داد.

بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی از سال 1367 آغاز و این معضل هرسال جدی‌تر شده است. در آن سال شورای عالی امنیت ملی ماده 16 ثبت‌احوال را که بر اساس آن افراد می‌توانستند تابعیت ایرانی را از طریق مادر خود کسب کنند، حذف کرد.

مجلس شورای اسلامی در سال 1385 ماده واحده‌ای را تصویب کرد تا فرزندان مادر ایرانی پس رسیدن به 18 سالگی به تابعیت ایران درآیند؛ اما گذشت زمان نشان داد این ماده‌واحده به جای حل مشکل، موانع را افزایش داده است. تلاش‌های چند سال گذشته دولت و مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون تابعیت نیز با سد شورای نگهبان مواجه شده تا ده‌ها هزار فرزند مادر ایرانی همچنان در برزخ بی‌هویتی و بلاتکلیفی زندگی کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top