آخرین اخبار

کودکی دیگر قربانی قوانین ازدواج در جمهوری اسلامی

انتشار فیلمی از مراسم «عقد موقت» یک دختر حدوداً 10 ساله با مردی که گفته می‌شود 30 ساله است، بار دیگر کودک-همسری را به بحثی داغ در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرده است.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

انتشار فیلمی از مراسم «عقد موقت» یک دختر حدوداً 10 ساله با مردی که گفته می‌شود 30 ساله است، بار دیگر کودک-همسری را به بحثی داغ در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرده است.

به گزارش «شبکه بیان» روز دوشنبه 11 شهریور فیلمی از یک مراسم عقد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن یک دختر خردسال با لباس محلی در کنار مردی 30 ساله نشسته است تا عاقد او را به «عقد موقت» مرد دربیاورد. در این فیلم چهار دقیقه‌ای اعضای خانواده داماد و عروس خردسال نیز حضور دارند و پس از بله گفتن عروس به خوشحالی می‌پردازند.

گفته می‌شود این مراسم عقد در شهرستان «بهمئی» در استان کهگیلویه و بویر احمد برگزار شده است. این دختر خردسال در حالی به عقد موقت مردی بسیار بزرگ‌تر از خود درآمده که ماده 1041 قانون مدنی ایران تصریح می‌کند «حداقل سن ازدواج برای دختران 15 سال تمام شمسی و برای پسران 18 سال تمام شمسی» است. در این قانون آمده که ازدواج دختران زیر 13 سال منوط به اذن ولی، به شرط رعایت مصلحت و تشخیص دادگاه صالح است.

این پرسش در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مطرح است که چرا خانواده این دختر خردسال به خود اجازه داده‌اند که دخترشان را به عقد موقت یک مرد 30 ساله دربیاورند. انتشار این فیلم موجی از انتقادها را در پی داشته و برخی خواهان دخالت دادستان کهگیلویه و بویر احمد در این پرونده کودک‌آزاری و «باطل کردن این عقد غیرقانونی» شده‌اند.

منتقدان می‌گویند مقامات قضایی بر اساس قانون حمایت از خانواده می‌بایست با این پدیده اجتماعی مقابله کنند. در ماده 50 این قانون تصریح شده است که «هرگاه مردی برخلاف مقررات ماده (1041) قانون مدنی ازدواج کند، به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود...»

اواخر سال گذشته نیز ازدواج یک دختر 11 ساله با مردی 50 ساله در ایلام خبرساز شده بود. افشار خسروی زاد، دادستان مرکز استان ایلام دراین‌باره گفته بود «پس از وصول گزارش ازدواج یک دختر 11 ساله با مردی حدوداً 50 ساله به دادسرا، مدیرکل بهزیستی با دستور دادستانی مکلف به حل این موضوع در اسرع وقت شد.»

جمهوری اسلامی از معدود حکومت‌هایی است که بر اساس قانون و شرع اجازه می‌دهد دختران و پسران زیر 18 سال ازدواج کنند. این مسئله همواره مورد انتقاد فعالان اجتماعی و کارشناسان قرار داشته است.

سال گذشته معاونت رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده لایحه‌ای را تحت عنوان «کودک همسری» به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد که با مخالفت شدید نمایندگان اصولگرا و جناح تندرو جمهوری اسلامی روبه‌رو شده و هنوز به تصویب نرسیده است. در این لایحه سن ازدواج دختران به 15 سال ارتقا یافته است.

معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده به روزنامه ایران گفته است «در برخی مواردِ کودک همسری فاصله سنی تا 50 سال هم می‌رسد و در مواردی مردان با دخترانی زیر 13 سال ازدواج می‌کنند. از نظر وزارت بهداشت میانگین سن کودکی، 13 سال است.»

طبق ماده شماره یک «پیمان‌نامه حقوق کودک» در سازمان ملل متحد، تمامی افراد زیر 18 سال رسماً به عنوان کودک شناخته می‌شوند.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده حدود 17 درصد ازدواج‌ها در کشور مربوط به ازدواج دختران زیر 18 سال بوده است. ازدواج زیر سن قانونی در ایران همچنان ادامه دارد و تا بهمن 97 بیش از 26 هزار 804 واقعه ازدواج پایین‌تر از سن قانونی ثبت ‌شده است.

آمارهای ارائه‌شده از سوی معاونت امور زنان ریاست جمهوری نشان می‌دهد استان‌های خراسان رضوی با 6 هزار و 759، آذربایجان شرقی با سه هزار و 348 و سیستان و بلوچستان با 2 هزار و 355 ازدواج ثبت شده بین سنین 10 تا 14 سال در رتبه اول تا سوم کشور قرار دارند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top