آخرین اخبار

نمایش عدم اختلاف سپاه و رهبر

در حالی که روز بیستم اسفند 96، سردار محمدعلی جعفری –فرمانده کل سپاه پاسداران- از هماهنگی درونی سپاه پاسداران با رهبر جمهوری اسلامی خبر داد، پیشتر آیت الله خامنه ای در گفتگویی با حسن روحانی مبنی بر فشارها به دولت گفته بود که سپاه از وی فرمانبرداری نمی کند.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

به گزارش ایسنا سردار محمدعلی جعفری صبح امروز طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه نماینده ولی فقیه در سپاه با بیان اینکه بی شک یکی از عوامل سلامت و اقتدار سپاه و وضعیت خوب و به سمت بالای آن به دلیل عملکرد دو نهاد حفاظت و نمایندگی ولی فقیه است، گفت: اعتقاد حوزه فرماندهی به نقش‌آفرینی این دو نهاد در کنار فرماندهی، برای رشد و کیفیت بخشی مستمر به وضعیت سپاه است و شخصا در دوره آقای سعیدی بارها به رهبری عرض کردم که کمال هماهنگی را با آقای سعیدی داریم و از نظر دیدگاه سیاسی مدیریتی، فرهنگی و سازمانی هم عقیده هستیم.

اما طی گزارشی که سحام نیوز در آبان ماه 93 منتشر کرد، حسن روحانی در جلسه ای با علی خامنه ای ضمن اینکه مدارک و اسنادی مبنی بر تخریب گسترده سپاه بر علیه دولت به علی خامنه ای ارائه داد، رهبر جمهوری اسلامی با تاسف گفت «سپاه از وی فرمان نمی‌برد و تمامی اقدامات علیه دولت توسط سپاه صورت می‌گیرد.»

این اختلافات صرفا به اختلاف میان سپاه پاسداران و رهبر خاتمه نمی یابد. سپاه پاسداران به جز رهبری در ادوار مختلف با دولت ها نیز اختلاف داشته است.

در دولت محمود احمدی نژاد، وی مورخ تیرماه 1390، اصطلاحی جدید را وارد ادبیات سیاسی ایران کرد: "برادران قاچاقچی"!

این اصطلاحی است که در همایش تخصصی راهبردهای نوین در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط او استفاده شد که به دنبال آن با واکنش فرماندهان سپاه از جمله محمدعلی جعفری روبرو شد. «رقم‌ها هم يک قران و دوزار که نيست. دو هزار ميليارد تومان فقط مصرف سيگار است در ايران. همه قاچاقچی‌های درجه يک دنيا را به طمع می‌اندازد، چه برسد به قول معروف به برادران قاچاقچی خودمان.» (محمود احمدی نژاد؛ 1390)

در دولت حسن روحانی نیز انتقادات به سپاه پاسداران ادامه یافت. حسن روحانی در همایش مبارزه با فساد که با حضور سران سه قوه برگزار شد، تاکید کرده است: "اگر اطلاعات، تفنگ، پول، روزنامه، خبرگزاری و دیگر مظاهر قدرت در یک نهاد جمع شود، ابوذر و سلمان هم باشد، فاسد می‌شود."

حضور سپاه خصوصا در مسائل اقتصادی به قدری گسترده شده که آن را مشابه یک کارتل می دانند. روح الله خمینی در سال 1360 تاکید کرده بود که نظامیان نباید در سیاست دخالت کنند؛ فرمانی که به راحتی نادیده گرفته می شود. «من عرض می‌کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ‏‌یک از احزاب سیاسى، در هیچ‌‏یک از گروه‌ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قواى مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه آن ارتش را خواند. در حزب وارد نشوید، در گروه‌ها وارد نشوید اصلاً. تکلیف الهى ـ شرعى همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش باشید؛ مختارید از ارتش کناره‏گیرى کنید بروید در حزب، میل خودتان، اما هم ارتشى و هم حزب، معنایش این است که ارتشى باید از ارتشى‏اش دست بردارد، بازی‌هاى سیاسى باید توى ارتش هم وارد بشود.»

ارتش ایران حتی پس از انقلاب 57 نیز دخالتی در امور مختلف سیاسی و اقتصادی نکرد و همچنان به عنوان یک نیروی نظامی مظلوم شناخته می شود. امری که صدای اعتراض تئوریسین های جمهوری اسلامی را در ارتباط با برخوردهای سال 88 درآورد. عباسی ارتش را، ارتشی باب میل بیگانگان و ساکت و ساکن در برابر مسایل روز کشور معرفی کرد! (اگر کشور را آب ببرد ارتش اصلا صدایش در نمی آید و هیچ موضعی اتخاذ نمی کنند)

این سخنان واکنش های مختلفی را از داخل ارتش به همراه داشت. برای مثال فرمانده نیروی زمینی ارتش، احمدرضا پوردستان از حسن عباسی خواسته است که از ارتش عذر خواهی کند. فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: حسن عباسی باید هرچه سریعتر از ارتش جمهوری اسلامی و مردم ولایت مدار ایران اسلامی عذرخواهی کند، در غیر این صورت باید در مراجع قضایی پاسخگو باشد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top