آخرین اخبار

بی اعتمادی به خبرگزاری های داخلی با نگاهی بر چند خبر

پرسشی که به وجود می آید این است که کار خبرگزاری های رسمی و رسمی ترین خبرگزاری دولت به کجا رسیده است که دائما در پی تکذیب اخبار رسانه هایی است که به گفته ایشان "غیررسمی" و "معاند" هستند؟

11 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

اگر در دو یا سه دهه قبل، تنها یک یا تعداد معدودی از مقامات جمهوری اسلامی همچون علی خامنه ای بودند که انواع مشکلات به وجود آمده توسط همین حکومت را به خارجی ها نسبت می دادند، امروز از کوچکترین مسائل تا بزرگترین آنها توسط هر مقام مسئولی به خارجی نسبت داده می شود.

همانطور که پیشتر اشاره شد، ولی الله سیف در تازه ترین اظهارات خود پیرامون افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش ریال ایران، عامل آن را پیام رسان تلگرام معرفی کرد.

در همین حال خبرگزاری ایرنا، در مطلبی با عنوان "باور مردم را نشانه گرفته اند" به اخبار آمدنیوز در ارتباط با اختلاف حسن روحانی و علی خامنه ای واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد و نوشت این اخبار در کنار صدها خبر مایوس کننده و مسموم دیگر به افکار عمومی تزریق می شود تا فضایی ملتهب از جامعه ایرانی به تصویر کشیده شود. همچنین در بخشی دیگر از این تکذیب نمودن های پیاپی، مساله افزایش نرخ ارز را که بر اساس گفته های نمایندگان مجلس استنباط می شود به دلیل خروج 30 میلیارد دلار به خارج از کشور است، و همچنین فعالیت های نظامی سپاه پاسداران و ارسال پول به حوثی های یمن و مدافعین اسد می باشد نیز تکذیب کرد.

از دیگر اخبار تکذیب شده در این هفته، پرواز هواپیمای بشار اسد و خانواده او به تهران به همراه علی اکبر ولایتی است. اخباری که در این خصوص بر اساس حدس و گمان منتشر شد، به دلیل بود که به دنبال حرکت ناوهای ایالات متحده آمریکا در دریای مدیترانه، تمامی پروازهای مسافربری سوریه از آسمان این کشور عبور نمی کنند و این موضوع با نمایش نقشه ای از فراز آسمان این کشور تایید شد. اما خبرگزاری ها بدون تایید یا تکذیب این مساله، صرفا به انتشار تکذیبیه ای پرداختند و بدون انتشار سند از حضور اسد در دمشق، صرفا اعلام کردند که ورود او به تهران صحت ندارد.

پرسشی که به وجود می آید این است که کار خبرگزاری های رسمی و رسمی ترین خبرگزاری دولت به کجا رسیده است که دائما در پی تکذیب اخبار رسانه هایی است که به گفته ایشان "غیررسمی" و "معاند" هستند؟

در عین حال چه اتفاقی می افتد که مردم به "رسانه های غیررسمی" که بعضا تنها با یک کانال تلگرام فعالیت می کنند، توجه بسیار بیشتری نشان می دهند تا رسانه ها و خبرگزاری هایی که ده ها و صدها خبرنگار و ژورنالیست در آن و در چند زبان دنیا فعالیت می کنند؟

به طور قطع، عدم شفافیت این رسانه ها، باعث رویگردانی جویندگان خبر از ایشان شده است.

در راستای همین توهمات توطئه، سردار احمد پوردستان -رییس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی- در اظهارات جدیدی "ماهواره" را دشمنی دانست که اعتقادات جوانان را هدف گرفته است. رییس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی گفت: دشمن همواره به دنبال توطئه و نیرنگ برای نظام بوده که موفق نشده است؛ هم اکنون با ماهواره و فضای مجازی اعتقادات جوانان را هدف گرفته است.

علی خامنه ای نیز در آخرین سخنرانی خود که نشریه حزب الله بخشی از آن را منتشر کرده، ضمن ایراد سخنانی که بوی حسرت نیز از آن استشمام می شد، از نیاز به "تعمیر قلب" گفت. رهبر جمهوری اسلامی که برخی از دولتمردان فعلی صحبت می کرد، یاد دهه 60 را زنده کرد و از مسئولانی گفت دو رکعت نمازشان نیز ترک نمی شد و حلال و حرام را می دانستند اما امروزه و در دهه 90، همان مسئولان حرام را انجام می دهند و این نشانه عقب رفت است.

جمع بندی اخبار متفاوت از حوادث و رویدادهای ایران، نشانگر عدم توانایی در مدیریت در سطوح مختلف سیاستگذاری و تصمیم گیری است؛ به نحوی که در یک موضوع مشخص، چندین اظهار نظر گوناگون می شود. این چندگانه گویی ها در نهایت منجر به همان رویگردانی مردم از رسانه های رسمی و روی نشان دادن به رسانه هایی است که اخبار را به صورت محدود اما شفاف منتشر می کنند. این در حالی است که خبرگزاری های داخلی با انتشار صدها خبر در روز، تنها باعث سردرگمی افراد می شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top