آخرین اخبار

برجام؛ ترامپ و صداهای ناساز در اروپا

رویکرد کشورهای اروپایی برای جلوگیری از فروپاشی برجام با خروج احتمالی آمریکا باعث ایجاد شکاف در اعضای اتحادیه اروپا شده است.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

درحالی که مذاکرات آلمان، فرانسه و انگلستان با آمریکا برای اصلاح برجام ادامه دارد، تیم ترامپ این توافق را دارای "نقایص جدی" دانسته و اعلام کرده که در صورت عدم تامین نظر خود در تاریخ 12 ماه مه از آن خارج خواهد شد.

سه کشور مذکور جهت جلب رضایت آمریکا می کوشند نظر دیگر اعضای اتحادیه اروپا را برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران جلب کنند. علی‌رغم لابی‌گری آلمان، فرانسه و انگلیسی، کشورهای اتریش، ایتالیا، اسپانیا، سوئد و یونان هنوز در این زمینه قانع نشده اند.

- آخرین شانس اروپا

نشست فرادی وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ، شاهد تلاش برای اقناع اعضای آن جهت همراهی با تحریم‌های جدید علیه ایران خواهد بود. این اجلاس آخرین بخت اروپا برای حفظ آمریکا در برجام است. برنامه‌ریزی برای سفر مرکل و مکرون به واشنگتن در اواخر ماه جاری نیز در همین راستاست.

- تحریم های جدید علیه ایران ترامپ را راضی نمی‌کند

تحریم های جدید پیشنهادی اروپا شامل شرکت ها و افراد حامی دخالت ایران در سوریه خواهد شد. با این وجود از دیدگاه برخی اروپایی‌ها، اعمال تحریم های جدید علیه ایران نه تنها دولت ترامپ را راضی نخواهد کرد، بلکه بهانه ای برای خروج این کشور از برجام هم خواهد شد.

از دیگر سو، نقش چین و روسیه که در فرجام برجام نادیده گرفته می شود. عدم پیگیری فعالیت‌های موشکی ایران و امکان ازسرگیری مجدد فعالیت های اتمی این کشور بعد از وقفه ای 10 ساله از جمله " نقایص جدی" برجام است که ترامپ با اعتراض به آنها قصد خروج از این توافق را دارد. 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top