آخرین اخبار

نماینده ایران در اوپک خطاب به ترامپ: به دام روسیه افتاده اید

هرچه به زمان آغاز تحریم های فلج کننده آمریکا علیه جمهوری اسلامی در 13 مرداد و 13 آبان نزدیک تر می شویم، واکنش های مقامات حکومتی جدی تر می شود اگرچه تمامی این واکنش ها، مشخصا از روی استیصال و همچنین منفعلانه است.

8 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

اگرچه جمهوری اسلامی دیگر نمی تواند با استفاده از سانسورهای گسترده خبری، اطلاع رسانی را مختل کند اما در ارتباط با سفر علی اکبر ولایتی به روسیه و دیدار با پوتین، همزمان با سفر بنیامین نتانیاهو به این کشور، تلاش کرد تا اخبار درست به داخل کشور منتقل نشود. علت این موضوع، پذیرش عقب نشینی فضاحت بار جمهوری اسلامی از سوریه است. البته ولایتی روز جمعه 22 تیر اظهار کرد که تا زمان حضور "تروریست ها" از سوریه عقب نشینی نخواهیم کرد. به نظر می رسد درج اخبار مذاکرات او و رییس جمهور روسیه، باعث شده تا او موضعی برای مصرف داخلی نیز اتخاذ کند.

اما هم اکنون مقامات جمهوری اسلامی از طریق رسانه های در اختیار، تلاش می کنند تا سونامی تحریم هایی را که در راه است، کمی تلطیف کنند. تا پیش از این، "کارشناسان" مورد نظر این رسانه ها، به صراحت از پشتیبانی اروپا از جمهوری اسلامی سخن می گفتند و این موضوعات را جدی نمی گرفتند اما هم اکنون با عقب نشینی اروپا از حمایت از جمهوری اسلامی، حالا در قدمی دیگر نامه نگاری در سطح درجه چندمی ها را به رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا آغاز کرده اند اگرچه برخی تحلیلگران، معتقدند دولت ترامپ قصد به زانو درآوردن حکومت اسلامی ایران را دارد.

در همین راستا، خبرگزاری جمهوری اسلامی -ایرنا- گزارش داد حسین کاظم پور اردبیلی نماینده ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در نامه ای از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواسته بود که به جای «توسل به ذخیره راهبردی نفت آمریکا برای کاهش بهای نفت»، به تحریم صادرات نفتی ایران پایان دهد. اردبیلی افزوده بود: عربستان سعودی، امارات متحده عربی و روسیه ادعا کردند که می توانند خلا 2.5 میلیون بشکه ای را در روز، جبران کنند. این یک اشتباه محاسباتی بوده آقای رئیس جمهور: شما به دام آن ها افتاده اید و قیمت نفت بالا خواهد رفت. اگر ما در ایران تنها یک ماه صادرات نفت مان را متوقف می کردیم تا نشان دهیم که می توانیم چه بلایی بر سر اقتصاد دنیا بیاوریم، در تصمیم خود تجدیدنظر می کردید. اما ما یک کشور متمدن و یک دولت مسئول هستیم.»

ادعای حسین کاظم پور اردبیلی مبنی بر اینکه با قطع نفت ایران، چه بلایی می تواند بر سر اقتصاد دنیا بیاید در حالی مطرح است که موضوع فروش نفت ایران به جهان حتی در سخنان رهبر جمهوری اسلامی مشهود بوده و موضوعی حیاتی برای ادامه حیات این حکومت به شمار می رود.

پیشتر و پس از خروج آمریکا از برجام، آیت الله خامنه ای، 6 شرط برای اروپا جهت ادامه برجام مطرح کرد. پنجمین شرط او در ارتباط با موضوع فروش نفت بود. "تضمین فروش کامل نفت ایران" به این صورت مطرح شد که اروپا فروش کامل نفت ایران را تضمین کند و اگر به فروش نفت ایران آسیبی خورد، نفت ایران را بخرد.

به نظر می رسد آنچنان که گفته شد باید بیشتر صبر کرد تا دیده شود حکومت چقدر می تواند در مقابل فشارهای دو مرحله ای آمریکا در موضوع تحریم ها دوام بیاورد. این موضوع زمانی جدی تر می شود که به جز فشارهای خارجی، جمهوری اسلامی از نظرات گوناگونی با فشارهای جدی داخلی نیز مواجه است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top