آخرین اخبار

داریوش قنبری: تفاوت ما و کشورهای توسعه یافته در احزاب سیاسی است

اصلاح طلبان از هر فرصتی استفاده می کنند تا از اولین در عین حال ناکارآمدترین ابزار خود استفاده کنند؛ حرف زدن! سالها پس از آغاز موج اول اصلاح طلبی در ایران، تا به همین امروز جریان اصلاح طلبی خود را موظف به حرف زدن کرده است و به جز آن هیچ سلاح دیگری ندارند.

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

اصلاح طلبان از هر فرصتی استفاده می کنند تا از اولین، آخرین و در عین ناکارآمدترین ابزار خود استفاده کنند؛ حرف زدن!
سالها پس از آغاز موج اول اصلاح طلبی در ایران، تا به همین امروز جریان اصلاح طلبی خود را موظف به حرف زدن کرده است و به جز آن هیچ سلاح دیگری ندارد.
در تازه ترین اظهار نظرها، داریوش قنبری -فعال اصلاح طلب در ایران- در هفدمین کنگره حزب مردم‌سالاری که پانزدهم شهریور در تهران تشکیل شد تفاوت کشورهایی همچون ایران با سایر کشورهای توسعه یافته را در موضوع احزاب دانست.
حرف زدن های ممتد اصلاح طلبان پایانی ندارد. حتی آنان پس از شنیدن شعارهای مردم، ابتدا جمعیت را نادیده گرفته و پس از گسترده شدن تظاهرات، همان مردم را کرکس خواندند.
حمیدرضا جلایی پور یکی از اصلاح طلبانی است که برجسب جامعه شناس نیز بر او زده اند. جامعه شناسی که مردم جامعه خودش را کرکس می خواند و اصلاح طلبان همچنان اعتقاد دارند که اگرچه در اقلیت هستند اما این اقلیت، قشر روشنفکر خارجی هستند و هرکسی بر علیه آن باشد کرکس است.
پیشتر نیز علم الهدی، امام جمعه مشهد، معترضان به ولایت فقیه را بزغاله گوسفند خوانده بود.
همین اتفاق در ارتباط محمود احمدی نژاد نیز صدق می کند چراکه به محض اعلام پیروزی، وی در خیابان های تهران مردم معترض را خس و خاشاک خطاب کرد؛ و آیت الله خامنه ای نیز که زبانزد است. از میکروب خواندن تا هر روز دشمن خطاب کردن مخالفان ورد زبان اوست.
قنبری گفت اگر در جامعه دو جناح سیاسی مدرن وجود دارد، ادامه همان شکاف بر اثر مدرنیسم است.
وی اما در نظر نمی‌گیرد که اصولا هیچ جناح سیاسی در کشور وجود نداشته و اگر دست‌کم یکی از این دو جناح که جناح اصلاح طلب است که خود را مدرن می داند، در مقاطع مختلف بارها اثبات نموده که منفعت طلب است و اگر منافع خود را در خطر ببیند، نه تنها منفعل است که در مقابل مردم می‌ایستد.
یکی از همین نشانه ها و ادله، گفته های محمد خاتمی در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ بود که طی یک بیانیه از سوی مجمع روحانیون مبارز، خود را از مردم جدا کرده و اعلام کردند آنان که در مقابل حسن روحانی صف کشی کرده اند، هدفمند عمل می کنند و در حال فتنه پراکنی هستند.
از دیگر سوی، شاهد مقاله نویسی های گسترده سعید حجاریان، دیگر اصلاح طلبی هستیم که خود به تنهایی از تئوریسین های اصلاح طلبی شناخته می شود.
سعید حجاریان پس از ترند شدن هشتگ «براندازم» توسط کاربران توییتر که البته مورد سواستفاده و موج سواری گروه مجاهدین خلق نیز قرار گرفت، نسبت به آنها واکنش نشان داد و آنان را با استناد به نوشته های مرحوم صابری (گل آقا) آنان را مورد تمسخر قرار داد.
از آخرین موارد مرتبط نیز می توان به سوژه خبری جنگنده «کوثر» که با فرمان حسن روحانی به حرکت درآمد اشاره کرد. کاربران شبکه های اجتماعی با در کنار هم قرار دادن عکس این جنگنده در کنار عکس جنگنده F5 آمریکایی اثبات کردند که این جت ساخت ایران نیست.
در همین رابطه عطاالله مهاجرانی نیز که به دلایل خانوادگی و شخصی و نه سیاسی - امنیتی از ایران خارج شده است، نسبت به سوالات آنان واکنش نشان داد و در توییتر خود کاربران را احمق و ناآگاه نشان داد.
حال این سوال از اصلاح طلبان مطرح است که اگر قرار است شکافهای موجود موجب مدرنیسم گردد، چرا همه آنانی که دستی بر قلم می برند، سعی در خفه کردن صدای مخالفان و منتقدان را دارند؟

حال آقای داریوش قنبری به عنوان نماینده رد صلاحیت شده و از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور، باید اول از همه نتیجه رایزنی های خود با دانشجویانش و گفتگو و چانه زنی با حاکمیت که اصلاح طلبان هم زیرمجموعه آن هستند، توضیح دهد و سپس به پردازش تئوری در کتب دانشگاه تربیت مدرس و پیام نور و تشریح آن برای جامعه کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top