آخرین اخبار

مهاجرانی می تواند به ایران برگردد چون جرمی مرتکب نشده

محمدجواد فتحی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، طرحی را به مجلس ارائه کرد که بسیار شوک آور است. فتحی طی طرحی جدید، موضوع "عفو عمومی" را تشریح کرد. طرح مورد نظر قرار است در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

محمدجواد فتحی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، طرحی را به مجلس ارائه کرد که بسیار شوک آور است. فتحی طی طرحی جدید، موضوع "عفو عمومی" را تشریح کرد. طرح مورد نظر قرار است در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی ضمن نام بردن به صورت مشخص از عطاالله مهاجرانی، اعلام کرد افرادی مانند او می توانند به کشور برگردند چراکه جرمی مرتکب نشده اند. به گفته وی اگر آنها [همچون مهاجرانی] شاکی خصوصی دارند باید به آن رسیدگی شود در غیر اینصورت و در صورت وجود شاکی عمومی، شامل بخشودگی شده و می توانند به کشور بازگردند.

بر اساس این طرح، چه آنهایی که برایشان حکم صادر شده در صورت تصویب و تبدیل آن به قانون، کسانی که زندانی هستند آزاد می شوند، آنانی که حکم شلاق برایشان صادر شده شلاق نخواهند خورد و اگر مدتی از محکومیتشان گذشته باشد آزاد می شوند.

وی همچنین با در نظر گرفتن میزان دارایی ایرانیان خارج از کشور گفت: ما حدود 6 تا 8 میلیون ایرانی در خارج از کشور داریم که حدود 30 هزار میلیارد تومان دارایی دارند. این انسانها هم فرهیخته هستند و هم سرمایه مادی بسیار بالایی دارند.

وی در این خصوص ادامه داد: این افراد [ایرانیان مقیم سایر کشورها] به خاطر یک توهم به ایران برنمی گردند چراکه واهمه دارند. علت واهمه شان نیز بی دلیل است. از علت های مطرح شده این است که سالها به ایران نرفته ایم و گذرنامه نداریم. ما گفتیم تشویق می کنیم این افراد بیایند و هیچ مانع قانونی ندارد.

فتحی اگرچه تنها در خصوص مهاجرانی "کد" داده است اما از دیگر ایرانیانی که به تبعید اجباری روی آورده اند چیزی نگفت.

به نظر می رسد علت نام بردن مشخص از عطاالله مهاجرانی، حمایت های بی دریغ او از رهبر جمهوری اسلامی و نظام حاکم بر ایران است. مهاجرانی تقریبا در هر جایی که رسانه ای در اختیارش بوده، بدون خط قرمز و با تمسخر مخالفین را آزار داده و از جمهوری اسلامی، تندتر از اصولگرایان افراطی در ایران دفاع کرده است؛ توییتر، بی بی سی فارسی و سخنرانی های او در مورد رهبر جمهوری اسلامی و فرزندان او در کنار فرخ نگهدار، همچنان در خاطر بسیاری هست و همچنین در یوتیوب آرشیو شده است.

وی در دوره اول ریاست جمهوری محمد خاتمی، بر صندلی ریاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکیه زده بود. علت فرار او از کشور به هیچ عنوان سیاسی نبود. مهاجرانی که در پی شکایت همسر موقت خود به مدت 4 روز در سال 1383 به زندان رفت، قرار شد ظرف مدت یک ماه رضایت شاکی مبنی بر ثبت ازدواج را بگیرد اما پس از چند ماه از کشور متواری شد.

فرزندان عطاالله مهاجرانی نیز هر یک به نوعی در فساد و دریافت پول از کشورهای همسایه ایران متهم هستند.

علی مهاجرانی متهم به دریافت 16 هزار پوند از عربستان سعودی به عنوان بورسیه تحصیلی بوده و محمدمحسن مهاجرانی نیز در نوامبر 2015 در پی گم شدن یک دکل نفتی بازداشت شد.

البته در مورد اول، همسر مهاجرانی، جمیله کدیور همچون مقامات فعلی جمهوری اسلامی، منتقدان دریافت بورسیه تحصیلی از عربستان را جیره بگیران اسراییل نامید.

وبسایت جنبش راه سبز موسوم به "جرس" نیز اگرچه نامی از هیئت تحریریه آن برده نشده بود، اما کاملا همسو با تفکرات برادر همسر مهاجرانی -محسن کدیور- و شخص مهاجرانی پیش می رفت که پس از حدود 6 سال فعالیت، بدون دلیل به کار خود پایان داد. گمانه زنی ها در ارتباط با تعطیلی وبسایت جرس بسیار زیاد بود اما نزدیک ترین حدس آن بود که مهاجرانی با به تعطیلی کشاندن این وبسایت، قصد تلطیف فضای امنیتی پیرامون خود را داشته است.

اما پرسش نهایی این است؛ آیا قانونی که قرار است احتمالا در آینده تصویب شود، افرادی چون شاهزاده رضا پهلوی، میرحسین موسوی، نسرین ستوده، نرگس محمدی و آرش صادقی را هم مورد شمول قرار می دهد؟

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top