آخرین اخبار

عقبگرد دوباره خامنه ای؛ FATF مربوط به دولت و مجلس است

امضای کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم که به اختصار FATF خوانده می شود، به نوعی تضمین ماندگاری جمهوری اسلامی و حمایت اروپا است. کنوانسیونی که ائمه جماعت و آیت الله خامنه ای صراحتا از قبول آن سر باز زده بودند.

10 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

امضای کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم که به اختصار FATF خوانده می شود، به نوعی تضمین ماندگاری جمهوری اسلامی و حمایت اروپا است. کنوانسیونی که ائمه جماعت و آیت الله خامنه ای صراحتا از قبول آن سر باز زده بودند.

روز سی ام خرداد ماه سال جاری، علی خامنه ای در دیدار با نمایندگان مجلس به صورت ضمنی و بدون نام بردن از FATF با امضای آن مخالفت کرد.

وی خطاب به نمایندگان گفت «این معاهدات بین‌ المللی ابتدا در اتاق‌های فکر قدرت‌های بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آنها پخت‌ و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولت‌های همسو یا دنباله‌ رو یا مرعوب، شکل به‌ظاهر بین‌ المللی می‌گیرد، به‌ گونه‌ ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً 150 کشور پذیرفته‌ اند شما چطور آن را رد می‌کنید.»

وی در همین خصوص خواستار آن شد تا مجلسیان به جای توجه به اینگونه معاهدات، خود لوایحی را بر علیه پولشویی و مبارزه با تروریسم تنظیم کنند و به شکل قانون در آورند.

پس از آن، سیل مقالات، فیلمهای دستوری و سخنرانی ها آغاز شد تا هرچه نمی دانند را نیز دانسته جلوه دهند.

در همان برهه، احمد جنتی در نماز جمعه اعلام کرد که متن انگلیسی این کنوانسیون را خوانده و به چند دلیل مشخص ما نباید به آن بپیوندیم.

اما از آنجا که این لایحه به صورت جهانی در حال پیگیری است، جمهوری اسلامی نمی تواند آن را رد کند. خصوصا آنکه پیشتازی ها و شرارت های سپاه قدس به سرکردگی قاسم سلیمانی نیز در چشم تمام جهان کاملا پر رنگ است!

در حالی که یک روز پس از سخنرانی خامنه ای، سلمان خدادادی -رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم- اعلام کرد رهبر انقلاب مخالفتشان را با FATF اعلام کرده اند، ششم مردادماه احمد امیرآبادی فراهانی یکی از اعضای هیات رییسه مجلس گفت: سخنان رهبری در رابطه با این لایحه، حکم حکومتی نبوده و این لایحه نباید از دستور کار مجلس خارج شود.

پیش از آن در تیرماه، محمود صادقی -نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی- در توییتی نوشت: «مراجع امنیتی و نظامی ایران و دفتر رهبر انقلاب که بعضا نسبت به لوایح مبارزه با پولشویی نظر مساعد نداشتند، پس از توضیحات کارشناسان اقتصادی و بانکی تغییر نظر دادند؛ این موضوع را دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس‌‌ مجلس چندین بار در جلسات علنی و غیرعلنی اعلام کرده‌اند.»

این توییت مورد انتقاد روزنامه کیهان در همان دوره قرار گرفت و آن را دروغ اصلاح طلبان و تحریف نظر رهبری دانست.

اما گویا علی خامنه ای به صورت چراغ خاموش، خود را از این موضوع کنار کشیده و طبق اظهارات حشمت‌ الله فلاحت‌ پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران، وی اختیارات مربوط به این لایحه را بر عهده دولت و مجلس گذاشته است.

وی در گفت‌وگو با سایت خبری تحلیلی "عصر ایران" اعلام کرد: «بعد از چندبار رد و بدل شدن نامه با دفتر مقام معظم رهبری در رابطه با FATF نهایتا ایشان اعلام کردند که خود دولت و مجلس تصمیم بگیرند، یعنی این اختیار را به مجلس و دولت دادند.»

عقب نشینی های علی خامنه ای هر روز رنگ تازه ای به خود می گیرد. نرمش های قهرمانانه و جام زهرهایی که قرار بود به برجام 2 و برجام 3 نیانجامد، حال نه فقط در ارتباط با برجام که سایر معاهدات و لوایح دستوری را نیز به کام رهبر جمهوری اسلامی ریخته است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top