آخرین اخبار

علت سخنان ظریف در خصوص FATF در مجلس چه بود؟

ظریف در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 15 مهرماه در خصوص تضمین FATF سخنانی گفت که اگرچه بخشی از آنان به نفع سپاه و تندروها تیتر شد اما وی دقیقا به دنبال همین موضوع بود.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

محمدجواد ظریف -وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی- روزی که در صحن مجلس شورای اسلامی حاضر شد تا در خصوص FATF سخنانی را بر زبان آورد، خود به خوبی می دانست که حرفهای او توسط خبرگزاری های وابسته به سپاه پاسداران نشر داده می شود و اتفاقا با دانش این موضوع آن حرفها را مطرح کرد.

ظریف در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 15 مهرماه در خصوص تضمین FATF سخنانی گفت که اگرچه بخشی از آنان به نفع سپاه و تندروها تیتر شد اما وی دقیقا به دنبال همین موضوع بود.

تیزهوشی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی برای فرار از حادثه ای که پیشتر و در جریان مذاکرات هسته ای برای وی به وجود آمد، به وی کمک کرد تا اگر علی خامنه ای می تواند به راحتی اصطلاحا زیر میز بزند و شانه خالی کند، او هم راه گریزی برای خود داشته باشد.

اگر در زمان مذاکرات هسته ای، ظریف و روحانی با خط دهی ولی فقیه در تهران، مذاکرات ژنو را هدایت می کردند و بعدا همه کاسه ها و کوزه ها بر سر خودشان شکسته شد، چراکه آقا از همان ابتدا هم فرموده بودند خوش بین نیستند(!) حالا آنها هستند که خوب می دانند FATF قرار نیست معجزه بکند پس تضمینی هم از جانب دولت برای تندروها نیست تا از آن استفاده تبلیغاتی بر علیه دولت نمایند.

وی در خصوص تضامین ارزی و بانکی پس از پیوستن به CFT با تأکید بر اینکه برجام توفیق ملت بود و نباید آن را به ضعف ملت تبدیل کرد، گفت: نمی توانیم تضمین بدهیم با پیوستن به لایحه cft مشکلات حل شود اما این تضمین را می دهیم که با نپیوستن به این لایحه آمریکا بهانه های مهمی برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.

اگرچه خبرگزاری فارس همان روز بخشی از این صحبت را تیتر کرد اما به نظر می رسد این هوشمندی ظریف بود و در هر صورت وی برنده این بازی است.

فارس با زدن تیتر «ظریف: نمی توانیم تضمین بدهیم با پیوستن به لایحه cft مشکلات حل شود» تلاش داشت بر بسیاری از نمایندگان و تندروهای داخلی فشار بیاورد و آن ها را تحریک کند تا این لایحه تصویب نشود کما اینکه پس از رای آوردن، بسیاری به سرعت شروع به تشویش اذهان عمومی کردند و از همین ابتدای امر، مقصر هرچه باید بشود یا نشود را "دولت" دانستند.

حال با این اوضاع که قطعا تیم دولت پیش بینی می کرد و قصد نداشت این بار هم گوسفند قربانی برای عبور علی خامنه ای از پیچ تاریخی دیگری شود، با گفتن این سخنان، چاقوی حکومت را به مقدار بیشتری کندتر کرد تا بیش از پیش ذبح نشود!

حال چه ارز پایین بیاید و چه همچنان سیر صعودی خود را طی کند، دولت مسیر خود را جدا کرده و حال می تواند همچون علی خامنه ای پس از اعمال فشار از درون و بیرون، روزی اعلام کند که ما از اول هم گفته بودیم که تصویب FATF تضمینی برای بقا نیست!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top