آخرین اخبار

این کاهش قیمت نیست؛ کلاه گذاشتن بر سر مردم است

برنامه دستوری موجود بر این اساس است که افزایش قیمت اگر سربالایی تندی داشت با عبارات منعطف و حمله به دولت و سایر نهادها به جز سپاه و بیت رهبری اعلام شده و کوچکترین کاهش نرخ ارز که به دنبال نوسانات در کشور است، به صورت پر رنگ خبر شود!

1 ماه قبل
بیان
A- A A+

گویی موضوع سکه، طلا و ارز در خبرگزاری ها به یک دستور تبدیل شده است که در خلا ایجاد شده توسط قوه قضاییه برای مدیران سایت ها و کانال های تلگرام مبنی بر اعلام نرخ ها، آنها خودشان پستی ثابت در این خصوص داشته باشند و جالب آنکه دائما یک کلمه در تیترها ثابت است: کاهش قیمت!

به نظر می رسد برنامه دستوری موجود بر این اساس است که افزایش قیمت اگر سربالایی تندی داشت با عبارات منعطف و حمله به دولت و سایر نهادها به جز سپاه و بیت رهبری اعلام شده و کوچکترین کاهش نرخ ارز که به دنبال نوسانات در کشور است، به صورت پر رنگ خبر شود!

دو خبرگزاری تسنیم و فارس در این عرصه پیشرو شده اند. هر روز صبح در بخش پربیننده ترین اخبار، اعلانات ارزی با اضافه شدن عبارت "کاهش قیمت سکه و دلار" خودنمایی می کند.

مساله آرام کردن شرایط و عادی جلوه دادن اوضاع نابه سامان کشور نه تنها در حوزه پول ملی و ارز خارجی که در بسیاری دیگر از حوزه ها نیز ثابت است. این مساله تنها به خبرگزاری های وابسته به سپاه نیز محدود نمی شود. صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز در ارتباط با هر مساله ای که برای مردم حالت اضطرار پیدا می کند، سعی می کند فضا را حتی با تغییر کلی خط داستانی آرام کند.

از شیوه هایی که رسانه های حکومت برای این موضوعات استفاده می کنند، حرف زدن های دائم است. ارائه گزارشات از موضوعی حساس توسط آنان، مردم را به جای آنکه تحریک و آگاه کند، آرام و خمیر می کند.

به عنوان مثال در همین مساله ارز، برای کسانی که صرفا دریافت کننده اخبار از صدا و خصوصا سیما هستند، برنامه به این شکل است که بایکوت خبری صورت بگیرد. این بایکوت خبری تا زمانی که فشار افکار عمومی بالا است ادامه می یابد و با کوچکترین تعادل ایجاد شده در بازار، سرتیتر اخبار روز قرار می گیرد.

به عنوان مثال اعلام نرخ دلار 19 هزار تومانی هیچگاه توسط تلویزیون های وابسته صورت نمی گیرد اما کافی است تا همین قیمت دلار، افتی در حد 200 تومان داشته باشد. آن زمان است که سر خط خبرهای تمام بخش های خبری با اعلام "کاهش نرخ ارز در پی…" بسته خواهد شد.

دکتر حسین راغفر پیشتر در خصوص این رویه گفته بود این دروغگویی به مردم است. آقایان نرخ ارز را بالا می برند و زمانی که تغییر کوچکی در جهت عکس می کند آن را در رسانه هایشان فریاد می زنند. در صورتی که چنین نیست و نرخ واقعی ارز برای نابود نشدن تولیدی ها به گفته بسیاری از تحلیلگران و اقتصاددانان 5 هزار تومان است.

اتفاقا یکی از همین به مرگ گرفتن ها، شیوه اعلام نرخ ارز توسط کارشناسان است. در سال گذشته بسیاری به خاطر دارند که وقتی دلار مرز 5 هزار تومان را رد کرد چه آشوبی در دل مردم ایجاد شد و دائما با اعلام رکورد زدن دلار، اخبار را برای یکدیگر می فرستادند.

حال با رسیدن نرخ ارز به 19 هزار تومان و بازگشت دستوری آن به کانال 15 هزار تومان، اعلام می شود که نرخ واقعی ارز حدود 9 هزار تومان است. این در حالی است که در زمان افزایش قیمت ها و حتی رسیدن قیمت دلار به 4800 و 5000 تومان هم کمتر کسی تصور دلار 8، 9 یا 10 هزار تومانی را می کرد.

اما هم اکنون اعلام نرخ ارز که می باید در کانال 8 تا 10 هزار تومان باشد، دیگر گوش کسی را نمی خراشد و تعجب فردی را برنمی انگیزاند. چه بسا میلیون ها نفر راضی به قیمت دلار 10 هزار تومانی هستند و همین مساله به تدریج در میان همگان جا می افتد که نرخ واقعی ارز بین 8 تا 10 هزار تومان است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top