آخرین اخبار

صبح تحریم!

جمهوری اسلامی از صبح امروز وارد بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های بخش مالی، انرژی و حمل‌ونقل شده و دیری نمی‌پاید که ساختارهای معیوبِ سیاسی و اقتصاد فاسد رژیم ایران با فشارهای حداکثری آمریکا با فروپاشی مواجه می‌شود.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

جمهوری اسلامی از صبح امروز وارد بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های بخش مالی، انرژی و حمل‌ونقل شده و دیری نمی‌پاید که ساختارهای معیوبِ سیاسی و اقتصاد فاسد رژیم ایران با فشارهای حداکثری آمریکا با فروپاشی مواجه می‌شود.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» وقتی مردم ایران صبح امروز (14 آبان 97) از خواب پائیزی بیدار شدند، به یاد آغاز تحریم‌هایی افتادند که می‌توانست علیه کشورشان اِعمال نشود؛ اما اکنون تاوان بلندپروازی‌های موشکی و هسته‌ای و فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی در منطقه را باید مردمی بپردازند که در بدترین شرایط اقتصادی قرار دارند؛ مردمی که طی شش ماه گذشته دوسوم از قدرت خرید خود را از دست داده‌اند و با وجود مشکلات متعدد کنونی در کشور، دیگر انگیزه‌ای برای ادامه زندگی در این شرایط ندارند.

تحریم هیچ‌گاه برای مردم خوشایند نیست و هیچ جامعه‌ای از آن استقبال نمی‌کند؛ اما رژیم ایران فشار و ظلم بر مردم را به درجه‌ای رسانده است که عده زیادی از شهروندان حاضرند پی‌آمدهای ناگوار تحریم‌ها را تحمل کنند تا کار این رژیم یک بار برای همیشه تمام شود.

اما پرسش این است که تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا آن‌قدر قوی هستند که بتوانند جمهوری اسلامی را از پا درآورد؟ پاسخ این است که دور دوم تحریم‌ها که از صبح امروز آغاز شده‌اند و تکمیل کنند تحریم‌های اِعمال شده در 15 مرداد هستند، شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین فشارهای اقتصادی را به جمهوری اسلامی تحمیل خواهند کرد. اقتصاد ایران مانند یک ساختمان سُست و معیوب است که با یک زلزله 4 ریشتری فرو می‌پاشد؛ بنابراین، دور تازه تحریم‌ها که منابع ارزی رژیم را هدف قرار داده و دسترسی ایران را به بخش‌های استراتژیک قطع کرده است، مانند یک زلزله 7 ریشتری ساختمان فاسد اقتصادی جمهوری اسلامی را تخریب خواهد کرد. دراین‌بین، به مردم ایران بستگی دارد که چگونه از این ویرانی به نفع آبادی و آزادی کشور استفاده کنند.

بی‌تردید دولت کنونی آمریکا به مثابه یک فرصت تکرار نشدنی برای مردم ایران است تا به کمک آن، به هدف دیرینه خود که همان آزادی، آبادی و داشتن اقتصادی پربار است دست پیدا کنند. در غیر این صورت، حضور یک باراک اوبامای دیگر در صحنه سیاسی آمریکا نه‌تنها مردم و خواسته‌های مدنی‌شان را به انزوا می‌برد، بلکه رژیم ایران را برای ادامه حیات و در پی آن، سرکوب و ظلم به مردم تقویت خواهد کرد.

تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی با همه قدرتی که دارد، لزوماً نمی‌تواند رژیم ایران را ساقط کند. در واقع این تحریم‌ها مکمل اعتراض‌های مستمر خیابانی و فعالیت‌های ضد حکومتی مردم است. رژیم توتالیتر ایران با تحریم‌های کشنده آمریکا در ضعیف‌ترین حالت ممکن قرار خواهد گرفت و آنگاه بهترین فرصت برای زدن ضربه آخر توسط مردم است.

انزوای اقتصادی در سطح بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی، قطع ارتباطات بین‌بانکی، فرار سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، افزایش تورم و بیکاری و در پی آن «رکود تورمی» به زودی اقتصاد ایران را به محاصره درخواهد آورد و در این شرایط قطعاً شاهد ناآرامی‌های گسترده در سراسر کشور خواهیم بود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top