آخرین اخبار

لرزه سنای آمریکا بر تن جمهوری اسلامی

حزب جمهوری‌خواه آمریکا پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، حالا در انتخابات میان‌دوره‌ای نیز توانسته اکثریت را در سنا حفظ کند تا همچنان در کنار دونالد ترامپ یک مانع بزرگ مقابل فعالیت‌های مخرب رژیم ایران باشد.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

حزب جمهوری‌خواه آمریکا پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، حالا در انتخابات میان‌دوره‌ای نیز توانسته اکثریت را در سنا حفظ کند تا همچنان در کنار دونالد ترامپ یک مانع بزرگ مقابل فعالیت‌های مخرب رژیم ایران باشد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» سران رژیم ایران به انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا امید زیادی بسته بودند تا بتوانند رفقای دموکرات خود را در سنای این کشور ملاقات کنند. اگرچه 222 کرسی از 435 کرسی مجلس نمایندگان به کنترل حزب دموکرات درآمده است، خبر مهم، پیروزی بزرگ حزب جمهوری‌خواه در مجلس سنا است.

در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا که شب گذشته به وقت ایران برگزار شد، ده‌ها نماینده بر سر 35 کرسی از 100 کرسی سنای آمریکا به رقابت پرداختند که در نهایت، جمهوری خواهان توانستند اکثریت کرسی‌ها را تصاحب کنند. اکنون تعداد جمهوری خواهان در سنا به 51 تن رسیده و دستشان برای مخالفت با هر لایحه‌ای که مجلس نمایندگان به تصویب می‌رساند باز است. علاوه بر این، جمهوری‌خواهان 199 کرسی هم در مجلس نمایندگان کسب کرده‌اند و در این مجلس هم فاصله چندانی با دموکرات‌ها ندارند.

بر اساس قانون اساسی ایالات‌متحده آمریکا، سنای این کشور دارای اختیارات ویژه‌ای از جمله تائید معاهدات بین‌المللی و تصمیم‌گیرنده نهایی درباره استیضاح رئیس‌جمهوری است. این دو موضوع، دغدغه سران رژیم ایران بود که اکنون با پیروزی جمهوری خواهان در سنا، امید آن‌ها برای استیضاح دونالد ترامپ و تغییر سیاست خارجی آمریکا از دست رفته است.

به‌بیان‌دیگر، جمهوری اسلامی با فرض اینکه دموکرات‌ها برنده هر دو مجلس سنا و نمایندگان می‌شوند، به دو موضوع امید بسته بود؛ نخست اینکه دموکرات‌ها، دونالد ترامپ را استیضاح و برکنار کنند و دوم، دموکرات‌ها در سنا بتوانند سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران را تغییر دهند.

بر اساس قانون اساسی ایالات‌متحده، هر مصوبه‌ای برای راه پیدا کردن به کنگره، مستلزم رأی آوردن در هر دو مجلس سنا و نمایندگان است؛ بنابراین اگر مجلس نمایندگان که اکنون اکثریت کرسی‌هایش در اختیار دموکرات‌ها قرار دارد، طرحی را به نفع جمهوری اسلامی به تصویب برساند، جمهوری خواهان در سنای آمریکا که اکثریت را تشکیل می‌دهند، جلوی آن را خواهند گرفت.

پیروزی جمهوری خواهان نزدیک به رئیس‌جمهوری آمریکا در مجلس سنای آمریکا یک موفقیت بزرگ برای دونالد ترامپ محسوب می‌شود؛ چراکه همراهی این مجلس با سیاست‌های خارجی ترامپ، به طور قطع مانع بزرگی بر سر راه بلندپروازی‌ها و فعالیت‌های مخرب جمهوری اسلامی در منطقه خواهد بود.

ترامپ در نخستین واکنش خود پس از پیروزی جمهوری خواهان، در توییتر نوشت: «امشب موفقیت بزرگی [به دست آمد]، از همه سپاسگزارم.»

نانسی پلوسی، رهبر حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفته است که هدف دموکرات‌ها در این مجلس «ایجاد وحدت در آمریکا» است. علاوه بر این موضع خانم پلوسی، برخی نمایندگان دموکرات نیز در زمینه سیاست خارجی آمریکا نگرش‌هایی کاملاً محافظه‌کارانه دارند و در زمینه برخورد با رژیم ایران و حمایت از اسرائیل، کاملاً در کنار جمهوری خواهان ایستاده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top