آخرین اخبار

ناتوی عربی نزدیک‌تر از همیشه

پس از انقلاب اسلامی در ایران و قدرت گرفتن افراطیون انقلابی در این کشور، اعراب حوزه خلیج‌فارس همواره در پی ایجاد سازوکاری بودند تا مقابل تهدیدها و فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی بایستند.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

عربستان قرارداد تسلیحاتی 110 میلیارد دلاری با آمریکا امضا می‌کند، نتانیاهو به دیدار پادشاه عمان، دوست دیرینه جمهوری اسلامی می‌رود و شش کشور عربی در مصر رزمایش مشترک برگزار می‌کنند؛ این‌ها نشانه‌های روشنی از نزدیک‌تر شدن کشورهای حوزه خلیج‌فارس به رؤیای تشکیل «ناتوی عربی» هستند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» پس از انقلاب اسلامی در ایران و قدرت گرفتن افراطیون انقلابی در این کشور، اعراب حوزه خلیج‌فارس همواره در پی ایجاد سازوکاری بودند تا مقابل تهدیدها و فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی بایستند. این هدف پس از جنگ ایران و عراق جدی‌تر پیگیری شد؛ ولی برخی اختلاف‌نظرها بین اعراب، موجب شد تحقق این هدف مهم به تأخیر بیفتد.

با سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان در اواسط سال 2017 بار دیگر ائتلاف نظامی-سیاسی کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس به طور جدی مطرح شد. دیدار ترامپ با ملک سلمان و ولیعهد این کشور همراه شد با امضای یک قرارداد باورنکردنی 110 میلیارد دلاری که طی آن قرار است آمریکا پیشرفته‌ترین تجهیزات نظامی را به عربستان بفروشد. رقص شمشیر دونالد ترامپ با سران پادشاهی سعودی نوید آغاز روزهایی را می‌داد که کشورهای عربی با محوریت آمریکا دور هم جمع خواهند شد و طرح ترامپ را که به «ائتلاف استراتژیک خاورمیانه» موسوم است، محقق خواهند کرد.

رقص شمشیر ترامپ و سران عربستان سعودی و امضای آن قرارداد تاریخی، وحشت بزرگی به دل مقامات سیاسی و نظامی رژیم ایران انداخت و رسانه‌های حکومتی در ایران که معمولاً قدرت تحلیل رویدادهای بین‌المللی را ندارند، امضای این قرارداد تسلیحاتی را صرفاً این‌گونه تفسیر کردند که آمریکا در حال «دوشیدن» عربستان سعودی است.

ائتلاف استراتژیک خاورمیانه (MESA) که از سوی آمریکا مطرح شده است، نسخه عربیِ پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) محسوب می‌شود که در پی ایجاد یک خاک‌ریز نظامی در مقابل تهدیدهای میان‌مدت و بلندمدت رژیم ایران است. با رزمایشی که عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، کویت و اردن در مصر برگزار کرده‌اند، بسیاری از تحلیلگران سیاسی بر این باورند که اعراب حوزه خلیج‌فارس با نمایش اتحاد نظامی خود، یک گام بزرگ به تشکیل ناتوی عربی نزدیک شده‌اند. این رزمایش تا 16 نوامبر ادامه دارد و لبنان و مراکش نیز به آن خواهند پیوست.

علاوه رویدادهایی اخیر، برخی کارشناسان مسائل خاورمیانه هدف سفر اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به عمان و دیدار او با سلطان قابوس، پادشاه این کشور را در راستای دور ساختن عمان از رژیم ایران و رفع اختلاف‌های این کشور با دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس تعبیر کرده‌اند. با پیوستن عمان به ناتوی عربی و حل اختلاف‌های عربستان سعودی با قطر، می‌توان گفتن جمهوری اسلامی در مواجهه با اعراب حوزه خلیج‌فارس تنها خواهد ماند.

علاوه بر آمریکا که مصمم به ایجاد اتحاد نظامی-سیاسی اعراب علیه رژیم ایران است، مصر نیز به طور جدی این ایده مهم را پیگیری می‌کند. عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری این کشور به‌تازگی با اشاره به اینکه امنیت خلیج‌فارس «در خطر یا تحت تهدید مستقیم» قرار گرفته، اظهار داشته است: «مصر در برابر هر چالشی در کنار کشورهای عرب حوزه خلیج [فارس] ایستاده است و اگر امنیت هر کشور عرب حوزه خلیج [فارس] به خطر بیفتد به یاری برادرانمان در این کشورها خواهیم شتافت.»

این اظهارات سیسی پس از آن است که چندی پیش حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و چند تن از مقامات سپاه پاسداران در یک گاف سیاسی، تهدید به «بستن تنگه هرمز» کرده بودند. یکی از دلایل حضور نظامی گسترده آمریکا در منطقه خلیج‌فارس مقابله با همین تهدیدهای رژیم ایران است که البته از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، تقریباً به صفر رسیده است.

به نظر می‌رسد آمریکا با حمایت از تشکیل ناتوی عربی هم‌زمان چند هدف را دنبال می‌کند؛ نخست اینکه اعراب حوزه خلیج‌فارس بتوانند به طور مستقل و بدون کمک آمریکا در برابر تهدیدهای رژیم ایران بایستند، دومین هدف که جنبه اقتصادی دارد، فروش تسلیحات نظامی به کشورهای عربی است و سومین هدف نیز انتقال تمرکز نظامی ایالات‌متحده از خلیج‌فارس به اقیانوس آرام و دریای جنوبی چین، شبه کره و مقابله با تهدیدهای نظامی روسیه است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top