آخرین اخبار

تهدید نفتی روحانی: بقیه هم دچار «مشکل» خواهند شد!

رئیس‌جمهوری ایران بار دیگر به طور غیرمستقیم کشورهای عرب منطقه را تهدید کرده و گفته است در منطقه یا نفت همه صادر می‌شود یا اگر قرار باشد صادرات نفت ایران متوقف شود «بقیه هم» دچار «مشکل» خواهند شد.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

رئیس‌جمهوری ایران بار دیگر به طور غیرمستقیم کشورهای عرب منطقه را تهدید کرده و گفته است در منطقه یا نفت همه صادر می‌شود یا اگر قرار باشد صادرات نفت ایران متوقف شود «بقیه هم» دچار «مشکل» خواهند شد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» حسن روحانی در پایان نشست شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا با ابراز عصبانیت نسبت به تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران، بار دیگر به طور غیرمستقیم کشورهای منطقه را به قطع صادرات نفتشان تهدید کرده و اظهار داشته است که «در منطقه یا نفت همه صادر می‌شود یا اگر قرار باشد صادرات نفت ایران متوقف شود بقیه هم دچار مشکل خواهند شد.»

روحانی پیش‌ازاین در تیر امسال نیز همین کلمات را به زبان آورده و گفته بود: «معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن‌وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.» این اظهارات تحریک‌آمیز روحانی با استقبال قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس مواجه شد و در نامه‌ای از او تقدیر کرد.

تحلیلگران مسائل سیاسی این صحبت‌های روحانی را تهدیدآمیز و برخلاف منافع ملی ایران دانسته بودند. به نظر می‌رسد این تهدید روحانی معطوف به عربستان سعودی است که روزانه سه سوپر نفت‌کش آن از تنگه هرمز عبور می‌کنند. برخی مقامات سپاه پاسداران از جمله اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله، آمریکا را به بستن تنگه هرمز تهدید کرده بودند.

تهدیدهای پی‌درپی رئیس‌جمهوری ایران در حالی است که بر اساس آمارهایی که خبرگزاری‌های معتبر از جمله رویترز و بلومبرگ منتشر کرده‌اند، از زمان آغاز دور نخست تحریم‌های آمریکا، روزانه بیش از یک میلیون بشکه از صادرات نفت رژیم ایران کاسته شده است. پیش‌ازاین، دولت آمریکا بر اساس کمپین فشار حداکثری، هدف به صفر رساندن صادرات نفت رژیم ایران را پیگیری می‌کرد؛ اما به دلیل برخی ملاحظات از جمله جلوگیری از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، آمریکا برای هشت کشورِ خریدار نفت ایران، تحت شرایطی معافیت موقت صادر کرد.

رئیس‌جمهوری ایران در اظهارات امروز خود در حالی از واژه «بقیه» و «مشکل» استفاده کرده است که روابط جمهوری اسلامی با کشورهای منطقه به ویژه با عربستان سعودی و امارات متحده عربی در بدترین حالت ممکن قرار دارد. تردیدی نیست که منظور روحانی از  «بقیه»، عربستان و امارات است و هدف او از به کار بردن کلمه «مشکل» نیز تهدید نفت‌کش‌های این کشورهاست.

چندی پیش مقامات نظامی آمریکا در پی تهدیدهای رژیم ایران، اعلام کرده بودند برای برقراری امنیت در خلیج‌فارس، آمادگی کامل دارند. برخی تحلیلگران سیاسی بر این باورند هرچه تهدیدهای کلامی رژیم ایران علیه کشورهای عرب منطقه افزایش یابد، حضور نظامی آمریکا در حوزه خلیج‌فارس برای این کشورها دلایل محکم‌تری پیدا خواهد کرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top