آخرین اخبار

پارادوکس های دولت روحانی تمامی ندارد

در حالیکه دولت حسن روحانی مصرانه تاکید می کند که تحریم‌ها تاثیری در اقتصاد کشور ندارد، تمامی اخبار و اقدامات نشان دهنده ی این هستند که دولت به بن بست رسیده و تنها به ارائه موقتی بسته های اقتصادی همچون سبد کالا روی آورده است.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در حالیکه دولت حسن روحانی مصرانه تاکید می کند که تحریم‌ها تاثیری در اقتصاد کشور ندارد، تمامی اخبار و اقدامات نشان دهنده ی این هستند که دولت به بن بست رسیده و تنها به ارائه موقتی بسته های اقتصادی همچون سبد کالا روی آورده است.

روز گذشته رئیس جمهوری اسلامی ایران طی نشستی با علی لاریجانی و صادق لاریجانی روسای قوه مقننه و قوه قضاییه اعلام کرد این حرف که آمریکا به دنبال فشار به مردم نیست و دنبال فشار بر نظام و حکومت است کاملا ناصحیح و نادرست است و خود آنها در عمل این واقعیت را آشکار کردند.

برگزاری نشست میان سه نفر از افرادی که با توجه به شرایط اقتصادی خودشان عملا هیچ اطلاعی از شرایط اقتصادی مردم ندارند تنها نشانگر این امر است که روسای مذکور صرفاً قصد دارند رو به روی دوربین های خبرنگاران خود را همراه با درخواست های علی خامنه ای مبنی بر همراهی سه قوه نشان دهند.

رهبر جمهوری اسلامی بارها خواستار این شده بود که روسای قوا همراهی خود را با یکدیگر به مردم نشان دهند.

با این حال صحبت از بی تاثیر بودن تحریم‌های اقتصادی با عملکرد مجموعه حکومت در حوزه های مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال در همین جلسه حسن روحانی خطاب به مردم ایران اعلام کرد دولت نخستین بسته حمایتی غذایی خود را در ماه آبان به افرادی که تحت فشار بیشتری قرار دارند و جزو قشرهایی هستند که مشکلات بیشتری دارند پرداخت خواهد کرد.

در همین خصوص افراد نیازمند از اقشاری هستند که تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی و سایر نهادهای رسمی قرار دارند. اما نکته مهمتر این است که به جز این اقشار، تمامی افرادی که حقوق زیر ۳ میلیون تومان را دریافت میکنند در لیست دریافت کنندگان بسته حمایتی غذایی قرار دارند.

پیشتر اعلام شده بود که بسته حمایتی فوق از اقلام خوراکی خواهد بود که بعدتر اعلام شد این پرداختی با پول صورت خواهد گرفت. در حالی که بسیاری از اقتصاددانان تاکید دارند پرداخت پول توسط دولت باعث ایجاد تورم می گردد اما به نظر می رسد دولت تنها می خواهد از شرایط فعلی عبور کرده و تا پایان عمر خود به ارائه راهکار های موقتی بسنده کند.

در همین خصوص محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ضمن تایید افزایش 50 تا 70 درصدی قیمت کالاها، با بیان اینکه شوک ارزی مجدد را در اقتصاد کشور شاهدیم، اظهار داشت: مهمترین نتیجه شرایط شوک ارزی در جامعه، آثار تورمی است که کاهش قدرت خرید برای آحاد مردم را به همراه دارد.

مواردی همچون قطع ارز دانشجویی و همچنین قطع یارانه گندم در بودجه سال ۱۳۹۷ نیز می تواند نشانگر این باشد که اتفاقاً تحریم ها اثر خود را گذاشته اند و دولت روحانی از سال گذشته به خوبی می دانست که توان مقابله با این شرایط را ندارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top