آخرین اخبار

عراقچی: برجام در خطر است!

در حالی که تا پیش از این، مقامات جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی بر بی‌اهمیت بودن خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تأکید می‌کردند، معاون وزیر امور خارجه رژیم ایران گفته است «اعمال مجدد تحریم‌ها»، توافق هسته‌ای را با «خطر» مواجه کرده است.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

در حالی که تا پیش از این، مقامات جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی بر بی‌اهمیت بودن خروج آمریکا از توافق هسته‌ای تأکید می‌کردند، معاون وزیر امور خارجه رژیم ایران گفته است «اعمال مجدد تحریم‌ها»، توافق هسته‌ای را با «خطر» مواجه کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه رژیم ایران در دیدار با «پل ریچارد گالاگر»، وزیر امور خارجه واتیکان با اشاره به اینکه «عواقب از سرگیری تحریم آمریکا علیه ایران نگران‌کننده است» گفت: «اعمال مجدد تحریم‌ها، توافق هسته‌ای را با خطر مواجه کرده است.»

این اظهارات عراقچی پس از آن بیان می‌شود که کشورهای اروپایی از جمله اتریش از میزبانی دفتر «سازوکار ویژه مالی» موسوم به SPV امتناع کرده‌اند. اروپایی‌ها با ایجاد این سازوکار مالی در پی دور زدم تحریم‌ها و صادرات کالا در برابر نفت به ایران هستند.

اظهارات عراقچی در دیدار با مقام سیاسی واتیکان را از دو بُعد می‌توان ارزیابی کرد؛ نخست، بروز نگرانی در بین مقامات رژیم ایران به دلیل نمایان شدن آثار تحریم‌های جدی آمریکا که اکنون در اظهارات مقام‌های دیپلماتیک این کشور تبلور یافته است. دوم، این اظهارات را می‌توان به معنای هشدار رژیم ایران به کشورهای اروپایی مبنی بر احتمال خروج ایران از توافق هسته‌ای تعبیر کرد.

اروپایی‌ها برای اینکه رژیم ایران را به ماندن در توافق هسته‌ای تشویق کنند، تقریباً دستشان خالی است و هرچه زمان می‌گذرد، مقامات ایرانی به توخالی بودن وعده‌های اروپایی‌ها بیشتر پی می‌برند. تغییر لحن معاون وزیر امور خارجه رژیم درباره «برجام» را هم می‌توان در همین چارچوب موردبررسی قرار داد.

اما این تغییر لحن و اظهار نگرانی عراقچی در حالی است که هنگام خروج ایالات‌متحده از توافق هسته‌ای، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفته بود «خوشحالم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.» علی خامنه‌ای، رهبر رژیم ایران نیز یک روز پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با تأکید بر بی‌اهمیت بودن این موضوع، گفته بود: «این رفتار در دوران رؤسای جمهور قبل هم وجود داشت و در هر دوره‌ای یک‌جور بوده است. ملت ایران با قدرت ایستاده و آن [رؤسای جمهور] قبلی مُردند و استخوان‌هایشان هم پوسید و جمهوری اسلامی همچنان هست. این آقا [دونالد ترامپ] هم خاک خواهد شد و بدنش خوراک مار و مور می‌شود و جمهوری اسلامی همچنان خواهد ایستاد.»

اکنون بیش از شش ماه از پاره شدن سند توافق هسته‌ای به دست ترامپ می‌گذرد. از تحریم‌های دور نخست سه ماه و 10 روز و از تحریم‌های دور دوم نیز 11 روز می‌گذرد؛ صادرات نفت کشور بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته و گلوگاه ارزی رژیم ایران نیز مسدود شده است. مقامات جمهوری اسلامی که امید داشتند توافق هسته‌ای را با سه قدرت اروپایی یعنی بریتانیا، فرانسه و آلمان ادامه دهند، هرگز گمان نمی‌کردند اقتصاد این کشورها تا این اندازه تحت نفوذ ایالات‌متحده باشد.

عراقچی درباره قدرت اقتصادی آمریکا و اثرپذیری کشورهای اروپایی از این قدرت، گفته است «دلار به اسلحه‌ای تبدیل شده که امریکا با استفاده از آن خواسته‌های نامشروع خود را بر شرکای اروپایی تحمیل کرده و عملاً حاکمیت ملی دولت‌های اروپایی را به چالش کشیده است.»

به نظر می‌رسد به‌مرورزمان، مقامات رژیم ایران به تنهایی خود در توافق هسته‌ای بیشتر پی خواهند برد؛ بنابراین، طی هفته‌های آینده باید شاهد تهدیدهای رژیم ایران به خروج از توافق هسته‌ای باشیم. اگر جمهوری اسلامی زیر فشارهای طاقت‌فرسای آمریکا دوام نیاورد، دور از انتظار نیست که ایران برای هشدار دادن به قدرت‌های اروپایی، بخش‌هایی از توافق هسته‌ای را زیر پا بگذارد و اجرا نکند؛ البته این همان آرزوی آمریکا است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top