آخرین اخبار

آزمایش موشکی ایران؛ بوی جنگ می‌آید؟

رژیم ایران بار دیگر اقدام به آزمایش یک موشک با برد متوسط کرده که قادر است کلاهک هسته‌ای حمل کند. این آزمایش موشکی تنش‌های لفظی را بین آمریکا و ایران افزایش داده و برخی نگران روشن شدن آتش جنگ میان این دو کشور هستند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

رژیم ایران بار دیگر اقدام به آزمایش یک موشک با برد متوسط کرده که قادر است کلاهک هسته‌ای حمل کند. این آزمایش موشکی تنش‌های لفظی را بین آمریکا و ایران افزایش داده و برخی نگران روشن شدن آتش جنگ میان این دو کشور هستند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه 10 آذر از یک آزمایش موشک بالیستیک توسط جمهوری اسلامی خبر داد و اضافه کرد که آزمایش این نوع موشک «قادر است بخش‌هایی از خاک اروپا و کل خاورمیانه را هدف قرار دهد.» مایک پامپئو این آزمایش موشکی را «نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت» دانسته و  به رژیم ایران هشدار داده است که از «توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای» دارند، خودداری کند.

این آزمایش موشکی موجب شده بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، امروز 12 آذر با مایک پامپئو در بروکسل ملاقات کند. در بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیر اسرائیل درباره این ملاقات منتشر کرده، تصریح شده است که یوسی کوهن، رئیس سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل (موساد) نیز در این ملاقات نتانیاهو را همراهی می‌کند. قرار است نخست‌وزیر اسرائیل در ملاقات با وزیر امور خارجه آمریکا درباره تحولات منطقه از جمله ایران گفتگو کند.

اقدام تحریک‌آمیز رژیم ایران در حالی است که طی روزهای اخیر تنش لفظی بین دولت آمریکا و رژیم ایران افزایش یافته است. روز شنبه 9 آذر برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در یک نشست خبری «هشدار داد اگر منافع این کشور توسط ایران تهدید شود، آمریکا برای استفاده از گزینه نظامی علیه تهران تعلل نمی‌کند.»

آقای هوک در این نشست خبری تأکید کرد که «گزینه نظامی [علیه رژیم ایران] روی میز است.» این نشست خبری در یک پایگاه نظامی برگزار شد و در آن تجهیزات ارسالی جمهوری اسلامی به گروه‌های تروریستی در معرض دید خبرنگاران قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز 12 آذر در پاسخ به هشدار رئیس گروه اقدام ایران، گفته است «آقای هوک هرازگاهی به یاد دوران کودکی وارد بازی‌های کودکانه‌ای می‌شود و صحبت‌هایی را مطرح می‌کند که بسیاری از آن‌ها ارزش پاسخ‌گویی ندارند.»

بهرام قاسمی ادعا کرده است که موضوع موشکی ایران کاملاً مشخص است و بخشی از «سیاست‌های دفاعی کشور» به حساب می‌آید و «حالتی بازدارنده دارد»؛ بنابراین «کسی نمی‌تواند ایران را از این مسئله نهی کند» و یا چیزی را بر ما تحمیل کند.

این اظهارات قاسمی در حالی است که قطعنامه 2231 شورای امنیت صراحتاً تأکید کرده است ایران باید از انجام هرگونه آزمایش موشکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد، خودداری کند. رژیم ایران از سال 1394 تاکنون بارها این قطعنامه را با آزمایش‌های موشکی خود نقض کرده است.

شبکه فاکس نیوز بهمن سال گذشته در گزارشی اعلام کرده بود که رژیم ایران از زمان حصول توافق هسته‌ای تاکنون 23 موشک آزمایش کرده است که 16 تای آن قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد.

برخی تحلیلگران سیاسی با بیان اینکه رژیم ایران با «آتش بازی می کند»، می‌گویند ادامه آزمایش‌های موشکی از سوی جمهوری اسلامی سطح تنش‌ها و احتمال جنگ را بین آمریکا و ایران افزایش خواهد داد. مقامات نظامی ایران بارها ادعا کرده‌اند که آمریکا «جرأت حمله نظامی به ایران را ندارد» و اگر به ایران حمله کند «منافع» این کشور در خلیج‌فارس به «خطر» خواهد افتاد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top