آخرین اخبار

یک روز پس از پیش بینی دقیق «بیان»؛ ظریف استیضاح نمی شود

به گزارش ایرنا محمد جواد ابطحی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: ۶ نفر از امضاکنندگان طرح استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه امضای خود را پس گرفتند و این استیضاح حتما از حد نصاب می افتد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

ترفندهای بخش های مختلف جمهوری اسلامی هر روز برای مفسرین و تحلیلگران اقدامات آنها بیشتر آشکار می شود. به عنوان روزنامه نگاران مستقلی که به شکل روزانه درگیر مسائل ایران و حواشی آن هستند، دیدن و بازنشر آنچه که به شکل جد روی می دهد را وظیفه خود می دانیم. از این رو برای تحلیل های گاها درست خود خبر نمی زنیم و "منیت" نشان نمی دهیم چراکه مخاطبان ما به خوبی می دانند که این اخبار و تحلیل ها همان شم خبرنگاری است که نیازی به دمیدن در بوق و کرنا ندارد.

با این حال بازنشر برخی اخبار در جهت نور انداختن به زوایای دیگری از اخبار مورد نیاز است.

ماجرای استیضاح ظریف و لاریجانی که پیشتر مورخ سوم دسامبر (۱۲ آذر) در «شبکه رسانه ای بیان» مطرح شد به علت خارج شدن موضوع استعفای لاریجانی از دستور مجلس و احتمال لغو همین مساله برای محمد جواد ظریف پرداخت.

به گزارش ایرنا محمد جواد ابطحی، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: ۶ نفر از امضاکنندگان طرح استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه امضای خود را پس گرفتند و این استیضاح حتما از حد نصاب می افتد.

در همین رابطه مجتبی ذوالنوری رئیس کمیته هسته ای و عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در حال رایزنی برای پس گرفتن امضای استیضاح کنندگان وزیر امور خارجه است.

هر دو فردی که خبر خارج شدن مسئله استیضاح ظریف و تلاش برای این موضوع را داده اند، از تندروهای جمهوری اسلامی محسوب می شوند.

محمدجواد ابطحی که سابقه درگیری های لفظی در مجلس با ظریف را دارد، از مخالفان جدی برجام بود و ظریف را "آقای برجام" خطاب می کرد.

مجتبی ذوالنور نیز سالها "جانشین نمایندهٔ ولی‌فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" بوده است.

با در کنار هم قرار دادن این پازل، به نظر می رسد پیشتازان تنگ کردن عرصه بر جواد ظریف همان هایی هستند که امروز این موضوع را از دستور کار خارج کردند.

به نظر می رسد در طرح این مسئله هم کوته فکری و هم تفکر عاقلانه دخیل بوده است. به این خاطر که احتمالا چند نماینده تندرو که ظن ارتباط نزدیک آنها با سپاه می رود در پی هیجانی شدن از سخنان ظریف شروع به جمع آوری امضا کرده اند و حال با توجه به ایستادگی ظریف، پا را پس کشیده اند.

همچنین می توان این چنین تحلیل کرد که در سر این نمایندگان چنین می گذرد که توانسته اند با ایجاد جو تبلیغاتی، گفته های ظریف را بی اثر کنند.

اما همان سوالی که در ارتباط با علی لاریجانی مطرح شد، یک بار دیگر نیاز به پرسیدن دارد. اگر پولشویی گسترده آنطور که آقای ظریف گفته است وجود دارد، چرا نمایندگان امضاهای خود را پس گرفته اند؟ و اگر وجود ندارد چرا از ابتدا شروع به ایجاد شانتاژ کردند که در نهایت ناموفق شود؟

اگرچه محمدجواد ابطحی گفته است امضای خود را پس نگرفته، اما هیچ مانیتور مشخصی وجود ندارد که صحت و سقم ادعای او را بررسی کند.

پیشتر یکی از کارشناسان مسائل داخلی در صدا و سیما گفته بود رای یک نماینده در مجلسین آمریکا و در یک موضوع از صد سال پیش تا کنون مشخص است در حالی که در خیل عظیم مسائل مملکتی خودمان، نام افراد غالبا محفوظ مانده و می ماند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top