آخرین اخبار

مقامات جمهوری اسلامی تظاهرات فرانسه را بیداری اسلامی خواندند

رییس قوه قضاییه ایران روز دوشنبه اعلام کرد اعتراضات در فرانسه بخشی از "بیداری اسلامی" است که مقام معظم رهبری پیش بینی کرده بودند.

1 سال پیش
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

رییس قوه قضاییه ایران روز دوشنبه اعلام کرد اعتراضات در فرانسه بخشی از "بیداری اسلامی" است که مقام معظم رهبری پیش بینی کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی گفت خامنه ای سال ها قبل پیش بینی کرده بود که بیداری اسلامی تنها به کشورهای مسلمان محدود نخواهد بود و به اروپا نیز می رسد. او توضیح نداد که اعتراضات فعلی چطور به مساله اسلام و مسلمانان ارتباط دارد.

در آخرین اظهار نظرات که به صورت رسمی و از مجاری وزارت امور خارجه انعکاس یافته، روز سوم دسامبر، وزیر امور خارجه ایران به خبرنگاران گفت فرانسه باید در مقابل معترضین، خویشتنداری نشان دهد. فرانسه در واکنش به این سخنان خواستار عدم دخالت ایران در این رابطه شد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور سابق ایران نیز روز یکشنبه در توییتی اعلام کرد که فرانسه باید به خواسته های معترضان گوش فرا دهد.

جمهوری اسلامی در بیست سال گذشته در بسیاری از موارد دانشجویان و سایر معترضین را تحت فشار قرار داده است. یکی از آخرین موارد مرتبط با این گزارش به سال ۱۳۸۸ در پی انتخابات ریاست جمهوری که منجر به خروج نام محمود احمدی نژاد از صندوق های آراء شد باز می گردد.

در جریان این اعتراضات که نام "جنبش سبز" بر آن گذاشته شد، ده ها تن کشته و صدها نفر زندانی شدند. بسیاری از کسانی که پس از گذراندن دوران حبس آزاد شدند، از اعمال شکنجه و رفتارهای غیر انسانی توسط بازجویان سخن گفتند.

همچنین در آخرین تظاهرات گسترده در سراسر کشور در دی ماه سال گذشته، دست کم ۲۵ نفر کشته و نزدیک به ۵۰۰۰ نفر دستگیر شدند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top