آخرین اخبار

از رویگردانی از اسراییل تا نتانیاهو؛ باب مقاله نویسی باز شد

چندی قبل محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در مصاحبه ای با یک روزنامه فرانسوی اعلام کرد ایران به دنبال نابودی اسرائیل نیست! سخنی که با مخالفت های تندروها به شکلی که همیشه در ایران شاهد بوده ایم مواجه نشد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

مدتی است موضوع اسرائیل و انتخابات زودهنگام در این کشور بخش پر رنگی را در بخش خاورمیانه برای خود باز کرده است. آنچه که بسیار زیرپوستی در حال انجام است این است که رسانه های ایران نیز بدون شعار و فحاشی و استفاده از کلماتی نظیر "رژیم صهیونیستی" یا "رژیم کودک کش" و… به تحلیل مسائل این کشور می پردازند.

اگرچه این تحلیل ها غالبا با یک نتیجه گیری به نفع خودی های جمهوری اسلامی است اما رفته رفته، مسئله اسرائیل به مساله نتانیاهو محدود می شود. گویی پس از نتانیاهو به نوعی می توان شاهد تحلیل های بیشتری در خصوص روند حکومت و مدیریت این کشور ارائه داد.

چندی قبل نیز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در مصاحبه ای با یک روزنامه فرانسوی اعلام کرد ایران به دنبال نابودی اسرائیل نیست! سخنی که با مخالفت های تندروها به شکلی که همیشه در ایران شاهد بوده ایم مواجه نشد.

همچنین این میزان ارائه تحلیل برای کشوری که پیش بینی شده 25 سال آینده را نخواهد دید، کمی محل پرسش است چراکه در این تحلیل ها نتیجه گیری مبنی بر اینکه این حوادث همچون انتخابات زودهنگام در نهایت منجر به فروپاشی اسرائیل می شود دیده نشده است.

روز دوشنبه کارشناسان گفتند انتخابات زودرس اسرائیل، طرح پیشنهادی صلح اسرائیل و فلسطینیان دولت ایالات متحده که انتظار انتشار آن به طول انجامیده است را باز هم به مدت زیادی به تعویق خواهد انداخت.

به نظر می رسد جمهوری اسلامی یا حداقل بخشی از آن امیدوار است پیش از طرح صلح بزرگ و تاریخی اسرائیل و فلسطین، پیش قدم شود و از حالا تا جای ممکن خود را همراه اسرائیل پسا نتانیاهو نشان دهد.

این تحلیل ها اگرچه در تناقض با سخنان علی لاریجانی در خصوص جلوگیری جمهوری اسلامی از به نتیجه رسیدن این طرح است اما مشخصا نه جمهوری اسلامی که بازوهای تروریستی حکومت ایران نیز با اتحاد با یکدیگر باز هم نخواهند توانست از پیاده سازی آن جلوگیری کنند.

اسرائیل از انتخابات و احتمالا از نتانیاهو هم گذر خواهد کرد. آنچه که می ماند نه نام وی که مشخصا علم و فناوری و اقداماتی است که این کشور در حوزه کشاورزی و آب کرده است.

اما پس از آغاز اجرای طرح صلح تاریخی ترامپ، این تنها جمهوری اسلامی است که از دخالت گسترده در فلسطین نیز قطع ید خواهد شد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top