آخرین اخبار

خاورمیانه ای بدون حضور ترامپ و توهم قدرت گیری ایران

ریچارد هاس، نویسنده کتاب "یک جهان در بی نظمی" در ارتباط با آینده منطقه در سال ۲۰۱۹ می گوید: جایی که جنگ جهانی جدی می تواند وجود داشته باشد، کره شمالی نخواهد بود؛ این دریای جنوب چین نیست که مواج می شود اما شرط می بندم اتفاقاتی برای ایران خواهد افتاد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

ریچارد هاس، نویسنده کتاب "یک جهان در بی نظمی" در ارتباط با آینده منطقه در سال ۲۰۱۹ می گوید: جایی که جنگ جهانی جدی می تواند وجود داشته باشد، کره شمالی نخواهد بود؛ این دریای جنوب چین نیست که مواج می شود؛ شما هرگز نمی دانید که آقای پوتین در اوکراین چه کار خواهد کرد اما من در مورد ایران شرط می بندم که اتفاقاتی خواهد افتاد.

تحریم های همه جانبه علیه جمهوری اسلامی در حال رساندن کارد به استخوان رژیم تهران است. دیگر کاملا مشخص شده است که نفت ایران نیز قابلیت تبدیل شدن به دلار را ندارد. ژاپن جلوتر از همه به صورت داوطلبانه خرید خود را به شکل قابل توجهی کسر و حذف کرده است.

شرکت های ملی نفت چین و شرکت بزرگ نفتی روسیه از حضور در ایران انصراف دادند و تبعات خروج توتال در ایران، بیژن زنگنه را راهی راهروهای مجلس کرده است.

اما ایران دست از اقدامات خود بر نمی دارد. بر خلاف آن که ۱۲ شرط برای نرمال شدن ایران در نظر گرفته شده اما گویا هزینه تراشی برای کشور و ملت باید تماما قربانی اهداف ایدئولوژیک نظام اسلامی قرار بگیرد که هیچ چیز از آن ایدئولوژی باقی نمانده است.

در نظام بین الملل و جهان دو قطبی چنین چیزی را شاهد بودیم که طرفین درگیر به هیچ عنوان بر اساس قوانین و مطالبات به حق صحبت نمی کردند. داستان تبعات کشته شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه و دخترش (یولیا) در روسیه، ماجرای پر فراز و نشیب جمال خاشقچی در عربستان سعودی، دستگیری کشیش معروف آمریکایی در ترکیه، داعش در سوریه و ماجراجویی ایران در منطقه و جنگ با اسراییل در خارج از مرزها، همگی ماجراهایی هستند که به جز ایران، کشورهای دیگر توانسته اند از آن [فعلا] موفق سر بر آورند اما ایران در همین شرایط حساس که تحت شدیدترین فشارها می باشد اقدام به حملات تروریستی در خاک دانمارک می کند.

در سوی دیگر شلیک راکت به سمت ناو استنیس و برگزاری مانور و حضور پررنگ در محدوده تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی، بر شدت حساسیت ها اضافه می کند.

ریچارد هاس معتقد است این فضا گسترده تر خواهد شد. «...این فضایی است که تماشا میکنم حتی اگر من اشتباه کنم و این اتفاق نیفتد، من فکر می کنم در طول چند سال آینده، ما باید منتظر بازسازی تروریسم وجود خواهد داشت. سوریه هرگز به یک کشور عادی تبدیل نخواهد شد. می توانیم گسترده شدن جنگ در آنجا را ببینیم.»

وی ادامه می دهد: «دیر یا زود من فکر می کنم احتمال گسترده تر شدن ماجرای هسته ای وجود خواهد داشت و کشورهایی نظیر عربستان سعودی، مصر و ترکیه هم به داشتن سلاح های کشتار جمعی فکر خواهند کرد.»

«آنطور که من می بینم تمام راه ها به جاهای بد در حال ختم شدن هستند و چیزی به نام صلح دست نیافتنی تر می شود.»

هیچ مذاکره ای به صورت جدی در منطقه وجود ندارد و کشورها به حال خود رها می شوند. برخی کشورها از داخل شروع به تجزیه شدن می کنند و انواع جدیدی از تروریسم شکل خواهد گرفت.

منبع بسیاری از حوادث امروزی و آنچه که در فردا رخ خواهد داد، قطعا ایران خواهد بود. همین امروز به اعتقاد برخی کارشناسان، آمریکا در حال فروش سلاح به عربستان است تا این کشور و سایر اعراب منطقه و همچنین اسرائیل بتوانند در مقابل آشوبگری های جمهوری اسلامی بایستند.

حال با گسترش زیاده خواهی های ایران و تلاش برای تشکیل هلال شیعی، به نظر می رسد روند فعلی رو به ازدیاد باشد مگر آنکه تمام شاهراه های ارتباطی رژیم تهران با دنیا قطع و رفتار آن نرمال شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top